
A déliek szerint közös eladósodásra lenne szükség, és a 150 milliárd eurós kölcsöncsomag célja az, hogy fokozza az uniós védelmi autonómiát és csökkentse az USA-tól való függőséget, így azt támogatásként kellene kifizetni.
A tervezet azonban a költségvetési szabályok ideiglenes enyhítése ellenére is elakadt, mivel a déliek nem kívánják tovább növelni amúgy is magas államadósságukat.
Franciaország, Olaszország és Spanyolország inkább közösen kibocsátott úgynevezett „védelmi kötvényekben” gondolkodik, amelyek vissza nem térítendő támogatásokat biztosítanának uniós közös hitelfelvétel révén. Az elképzelés viszont politikai akadályokba ütközik: Németország, Hollandia és más északi országok kategorikusan elutasítják az adósságközösség bármilyen formáját – írja a Politico.
Az Európai Bizottság javaslata különösen a nagy dél-európai országokat célozta, amelyek jóval NATO-céljuk alatt költenek védelemre. Ugyanakkor ezek az államok attól tartanak, hogy az EU által biztosított hitelek is nemzeti adósságként jelennek meg, ami kockázatot jelenthet piaci megítélésükre.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint a terv „szinte kizárólag az államok további eladósodására épül.”
Róma és Madrid a védelmi kiadások uniós szabályok alóli mentesítésének kibővítését sürgeti, például a határvédelem vagy a kiberbiztonság bevonásával, de konkrétan még egyikük sem jelezte, hogy aktiválná a von der Leyen-féle vészhelyzeti klauzulát. Brüsszelben úgy vélik, hogy ezzel időt próbálnak nyerni, hátha a Bizottság enged a támogatásalapú finanszírozás felé.
Közben Németország, bár várhatóan igénybe veszi a vészhelyzeti klauzulát saját 500 milliárd eurós védelmi programja finanszírozásához, nem kíván részesülni az uniós hitelekből, mivel saját maga olcsóbban tud forráshoz jutni. (Azt érdemes megjegyezni, hogy az uniós kötvényhozamok könnyen ismét a német bundé alá kerülhetnek.)
Ez azonban feszültséget szül a pénzügyileg sebezhetőbb tagállamok körében, amelyek attól tartanak, hogy a különböző nemzeti döntések piaci torzulásokat okoznak – és a déli országok lépése gyengeségként értelmeződhet a befektetők szemében.
Címlapkép forrása: EU
Mérföldkőhöz érkezett Donald Trump: most jöhet az igazi összeomlás?
Ábrákon mutatjuk, mi a helyzet.
Hatalmas áttörésről beszélnek az orosz milbloggerek, ha ez igaz, akkor nagyon súlyos a helyzet
Összeomlás fenyegeti az erődvárost.
Fokozódik a kánikula: kiadták a legmagasabb szintű hőségriasztást
Mindenki számára veszélyes lehet.
Kiadta a figyelmeztetést a hatóság: súlyos egészségkárosodást okozhatnak ezek a "csodagyógyszerek"
Az interneten nagyon népszerűek.
Brutális kamatvágás jöhet a háborús gazdaságban
Minden jel a csökkentés felé mutat Oroszországban
Ingatlanpiaci elemzőt keres a Portfolio, jelentkezz hozzánk!
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
A halálos tragédia után, közleményt adott ki a magánkórház-birodalom
Új vezetői struktúra jön.
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.