
Még több információ és részletek.
Az Európai Bizottság egy új, 150 milliárd eurós közös kötvénykibocsátási program elindítását tervezi a tagállamok védelmi kiadásainak támogatására. A javaslat a koronavírus-járvány idején indított NextGenerationEU (NGEU) program mintájára épülne, amely közös uniós hitelfelvétellel valósult meg, és példa nélküli előrelépést jelentett az EU fiskális integrációjában.
A 2020 nyarán elindított NGEU program célja az volt, hogy mérsékelje a Covid-válság gazdasági következményeit, és előmozdítsa az európai gazdaság digitális és zöld átállását.
A program végrehajtása során 2024 augusztusáig – a Bizottság legutolsó adatközléséig – több mint 265 milliárdot már folyósítottak a tagállamok számára, jórészt a reformokhoz és beruházásokhoz kötött mérföldkövek teljesítése után.
A támogatások és hitelek jelentős része még kifizetésre vár, így a program második szakasza kulcsfontosságú lesz a teljes gazdasági hatás kibontakozása szempontjából. A lassú végrehajtást sokan bírálják, mondván a rendszer túlbürokratizált és nehézkes, azonban az Európai Bizottság eleve azzal számolt, hogy 2025-2026-ban futhatnak fel a kifizetések, mivel a program végrehajtásának határideje jövő év júniusa.
Valóban siker, csak mérsékelt
Az Európai Központi Bank elemzése szerint makrogazdasági szempontból az NGEU kedvező hatásokat mutat. A piaci kockázati prémiumok csökkentek, különösen a dél-európai tagállamok esetében, ami javította az államadósság-finanszírozási feltételeket. A beruházási és reformkiadások multiplikátorhatása a szakértők szerint érdemben növeli az euróövezet potenciális kibocsátását:
2026-ra 0,4–0,9%, míg 2031-re akár 1,2%-os GDP-növekedést is előidézhet.
A helyreállítási alap kifizetéseinek inflációs hatásait pedig mérsékeltnek tartja a jegybank, így arra a következtetésre jutottak, hogy a program gazdaságélénkítő és stabilizáló szerepe egyszerre érvényesül.
Ismertetik, hogy 2024 végéig az EU már 578,2 milliárd euró értékben bocsátott ki EU-kötvényeket, köztük 68,2 milliárd eurónyi zöld papírt.
A 2024-es év 138,1 milliárd eurós kibocsátása történelmi csúcsot jelent.
A kötvények átlagos hátralévő futamideje 12 év, a finanszírozási költség pedig az év második felére 2,97%-ra csökkent (az első félévi 3,19%-ról). A most szerdai aukción ugyan már 3,41 százalékos volt az átlaghozam, de ez a német adósságfék-eltörléséről szóló hírek kiváltotta általános európai hozamemelkedés hatása volt, idén 2,5 százalék körül volt az átlagos szint.

Siker az is, hogy miután az orosz-ukrán háború kitörése után 50 bázispont is volt, a 10 éves EU-és a német-francia benchmark kötvények közötti hozamkülönbség jóval alacsonyabb már. Sőt a tavaly év eleji 25 bázispontról is 12 bázispontra szűkült decemberre.
Mindez mutatja, hogy a piac egyre jobban bízik az EU kötvényeiben, amelyek fokozatosan közelednek a "safe asset" kategóriához. A pozitív piaci dinamika részben annak köszönhető, hogy az EU 2024-ben elindította saját repo-rendszerét, amely javította a másodpiaci likviditást.
Kérdés, hogy fegyverkezni jó lesz-e?
Összességében tehát érthető, hogy az Európai Bizottság sikernek látja a NextGenerationEU programot, és most is a közös hitelfelvételhez nyúlna, hogy beindítsa a védelmi ipari beruházásokat és beszerzéseket az unióban. Brüsszel ugyan bemutatott egy 800 milliárd eurósra becsült stratégiát, a ReArm Europe-ot, de abból 650 milliárd eurót piaci befektetések megmozgatásából, valamint a tagállamok költségvetési hiányszabályainak lazításától várnak.
A kézzel foghatóbb elem tehát a 150 milliárd eurós közös hitelfelvétel lenne.
A piacok az előzetes hírekre már pozitívan reagáltak, és egyelőre a tagállamok nagy része is támogatja a kibocsátást (az egyetlen vonakodó ország Hollandia).
A közös hitelfelvétel strukturális akadálya az Európai Unió működéséről szóló szerződés 125. cikke, amely tiltja, hogy egy tagállam felelősséget vállaljon egy másik tagállam adósságáért. Az NGEU során ezt a korlátozást úgy kerülték meg, hogy a tagállamok a közös kötvények mögötti felelősséget arányosan, az EU-költségvetésen keresztül vállalták.
Ez a modell lehetne a minta a védelmi célú kötvényekhez is.
A közös adósság koncepciója továbbra is megosztja az EU-t. Egyes politikusok, például Friedrich Merz, korábban ellenezték, de a geopolitikai nyomás hatására egyre többen nyitottabbá válnak. Sőt, egyre több kormány szorgalmazza az Európai Bizottságnál, hogy a védelmi célú közös hitelfelvételbe nem uniós országokat, például Nagy-Britanniát és Norvégiát is vonjanak be.
Az újabb körös közös eladósodás újabb lépést jelentene az uniós fiskális integráció felé, de a jogi, politikai és gazdasági akadályokat még le kell küzdeni, amelyekről sok vita lehet még a következő hetekben, hónapokban. A piacon viszont már várják, hogy a világ egyik legjobb adósa, az Európai Unió újabb tételekkel jelenjen meg.
Címlapkép forrása: EU
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Különös előrejelzést kapott Magyarország: látványos ábrák érkeztek
Ez vár hazánkra a héten.
A kínai csoda titka: így uralják le az egész világot
Az ország verhetetlen új exportcikkét nem egy termék jelenti.
Új lendületet ad az exportképes kkv-k számára a Demján Sándor Program
14,9 ezer exportképes kis- és középvállalkozás működik Magyarországon.
Itt a nagy bejelentés: európai nagyhatalom fog fegyvereket gyártani Ukrajnában
Erre eddig nem nagyon vállalkoztak.
Példátlan döntést hozott Moszkva - A titkosszolgálat dönti el, mi jut be a kikötőkbe
Ilyen eddig nem volt.
Nagylelkű közösségi gyűjtés indult Ukrajnának - Összedobták a pénzt hat darab D-30-asra
Hetven éve még biztos örültek volna nekik.
Már a németek is Trump vérét akarhatják
Az utolsó pillanatban befutó vámháborús fenyegetések miatt Merz is elveszthette a türelmét.
Piacra dobta következő devizakötvényét Magyarország – Itt vannak a részletek
Kiderült a tervezett összeg is.
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
