A francia elnöki hivatal cáfolta azt az orosz állítást, mely szerint Emmanuel Macron francia államfő egy kokainnal teli zacskót rejtegetett volna, mikor Keir Starmer brit miniszterelnökkel és Friedrich Merz német kancellárral lefilmezték őket kijevi vonatútjuk alkalmából – írja a The Kyiv Independent.
Órákkal azután, hogy vasárnap reggel Vlagyimir Putyin orosz elnök jelezte: kész feltételek nélkül tárgyalni közvetlenül Ukrajnával a tűzszünetről, majd béketárgyalásokról, és Emmanuel Macron is sürgette feltételek nélküli tárgyalást, telefonon beszélt egymással a török és a francia elnök. Ebben Recep Tayip Erdogan azt mondta: Isztambul kész helyszínt biztosítani „a történelmi fordulópontot” jelentő egyeztetéseknek, és mindent megtesz azok sikeréért.
A francia villamosenergia-rendszer stabilitási kihívásokkal néz szembe, a rendszerben egyre nagyobb az egyensúlyhiány elsősorban a naperőművek robbanásszerű terjedése miatt - hívta fel a figyelmet az Électricité de France (EDF) távozó vezérigazgatója, Luc Rémont, aki ezért az állami támogatási mechanizmusok átalakítását is szükségesnek tartja. Megállapításának extra súlyt ad, hogy Franciaország az Európai Unió egyik legnagyobb áramtermelője és fő áramexportőre, szerepe pedig kiemelkedő az európai ellátásbiztonság fenntartásában.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, valamint Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Lengyelország Ukrajnába érkező vezetői szombaton telefonbeszélgetést folytattak Donald Trump amerikai elnökkel - közölte az ukrán külügyminiszter a Reuters szerint.
Franciaország és Lengyelország pénteken történelmi megállapodást írt alá Nancy városában, jelezve, hogy szorosabbra fűzik kapcsolataikat az orosz fenyegetés árnyékában. A „Nancy-i Szerződés” középpontjában a védelempolitikai együttműködés áll, de kiterjed a gazdasági és energetikai kapcsolatok elmélyítésére is. A szimbolikus helyszín és időpont – május 9., Európa napja – világos üzenetet küld Moszkvának: Párizs és Varsó új közös stratégiát épít Európa biztonságának megerősítésére, számolt be a francia Les Echos. A felek tárgyalnak arról, hogy francia atomfegyvereket telepítsenek Lengyelországba.
Az Egyesült Államok és európai szövetségesei egy 30 napos ukrajnai tűzszüneti javaslatot készítenek elő, amelynek elutasítása esetén közösen vezetnének be új szankciókat Oroszország ellen – értesült a Reuters diplomáciai forrásokból.
Az elmúlt években nőtt a belsőégésű motorral felszerelt nagy és nehéz városi terepjárók száma az európai utakon, ami környezet-, klíma- és egészségvédelmi szempontból is nyugtalanító tendencia. Ennek egyik fő oka az, hogy az Európai Unió számos országa csak szerény adózási ösztönzőket alkalmaz az elektromos autók terjedésének támogatására, ezzel az SUV-k felé terelve a vásárlókat - derül ki egy új elemzésből. A megoldást tagállami szinten az adórendszerek átalakítása jelenthetné, uniós szinten pedig az elektromos járművekre vonatkozó kötelező érvényű célokat lenne szükséges meghatározni a nagyvállalatok számára.
A német-francia kétoldalú kapcsolatok, valamint Európa „újraindításáról”, továbbá az európai kihívásokra való együttes reagálásról állapodott meg szerdai párizsi találkozóján a francia elnök és az új német szövetségi kancellár.
"Minden korábbinál erősebbé" tenné Friedrich Merzcel "a francia-német motort és együttmozgást" Emmanuel Macron francia elnök - derült ki a kedden megválasztott új német kancellárnak küldött gratulációból.
Az ukrajnai háború és a Starlink elérhetőségének bizonytalansága felértékelte a korábban szinte egyáltalán nem ismert Eutelsat stratégiai szerepét Európa műholdas kommunikációjában. A francia állam és az Európai Unió is kiemelten támogatja a vállalatot és a tervezett Iris² konstellációt, amely önálló európai műholdhálózatot hozna létre. Az Európai Bizottság 6,6 milliárd eurós hozzájárulásával zajló projekt célja, hogy csökkentse a kontinens függését amerikai szolgáltatóktól – számolt be a Les Echos.
Érdekes közvélemény-kutatást publikált a Guardian: az európai lakosság jelentős része, mintegy 41-55%-a úgy látja, 5-10 éven belül kirobban majd a harmadik világháború.
Párizsban egyszerre tartott nagyívű beszédet Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron a „Choose Europe” kezdeményezés elindításáról, amely Európát kívánja újra versenyképessé tenni a globális tudományos térben. Az Európai Bizottság elnöke 500 millió eurós támogatási csomagot, új kutatási jogszabályokat és a kutatási szabadság törvényi védelmét ígérte, míg a francia elnök a tudományos igazság védelmét nevezte a demokrácia alapjának. Mindketten hangsúlyozták: Európa nemcsak menedéket kínál a Donald Trump elnök által fenyegetett amerikai tudósoknak, hanem hosszú távú tudományos perspektívát is. Az üzenetük világos: a világ kutatói válasszák Európát – ne csak kényszerből, hanem meggyőződésből.
Egyre hangsúlyosabb lépésekkel igyekeznek az uniós országok elcsábítani a Donald Trump amerikai elnök elől "menekülő" kutatókat. Ugyan egyelőre még csak egyéni kezdeményezések vannak, az eddig Egyesült Államok irányába történő agyelszívás visszájára fordulhat, ha az EU képes kialakítani a megfelelő finanszírozási környezetet az ide érkező szürkeállománynak.
Trump újraválasztása után egyre több amerikai fontolgatja az Európába költözést, különösen az LMBTQ+ közösség tagjai és a kisebbségek körében – számolt be a Reuters.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök reagált Donald Trump pénteki megjegyzésére, miszerint az Egyesült Államok tette messze a legtöbbet a második világháborús győzelemért. Medvegyev „fellengzős ostobaságnak” nevezte az amerikai elnök szavait. A volt orosz államfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek is üzent, aki azt mondta, Ukrajna nem tudja garantálni a Moszkvába, a Győzelem napi ünnepségekre érkező külföldi küldöttségek biztonságát. Medvegyev Kijev elpusztításával fenyegetett arra aze esetre, ha az orosz fővárost támadás érné május 9-én. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szombaton rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze, és határozott választ vár Kijevtől Vlagyimir Putyin elnök háromnapos tűzszüneti javaslatára. Zelenszkij korábban azt mondta, ő csak egy 30 napos tűzszünetbe hajlandó belemenni. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.
Szokatlanul kedvező meglepetést hoztak az áprilisi feldolgozóipari beszerzési menedzserindexek (bmi) végleges adatai az euróövezet több nagy tagállamában: Franciaország, Németország és Olaszország esetében is jelentős felfelé módosítás történt az előzetes értékekhez képest.
Egy új jelentés számszerűsítette a vámok hatásait.
Hétfőn jelentős gyengüléssel kezdett a forint, kedden is izgalmas nap vár a devizapiacokra.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.