Jelentős fegyverkezési programot indít Görögország: 2036-ig összesen 25 milliárd euró értékben szereznének be fegyvereket és felszerelést. Franciaországtól Rafale vadászgépeket, hadihajókat és hajó elleni rakétákat vásárolnának, az Egyesült Államokkal pedig F–35-ös vadászgépek beszerzésére kötöttek szerződést. Görögország az egyetlen NATO-tagállam, amely egy másik NATO-tagállam – Törökország – jelentette fenyegetés miatt fegyverkezik, és már idén is a GDP több mint 3 százalékát költi katonai kiadásokra. A cél egy modern, csúcstechnológián és mesterséges intelligencián alapuló haderő létrehozása, és a tervek között szerepel egy az izraeli Vaskupolához hasonló légvédelmi rendszer, az „Akhilleusz Pajzsa” kiépítése is.
Tajvant egyre jobban szorongatja a szomszédos felemelkedő nagyhatalom katonailag, miközben a nagy szövetséges, Washington is egyre nagyobb nyomást gyakorol a szigetre a fegyverkezés érdekében. A harapófogóba került tajpeji vezetés viszont egyelőre nem tudja úgy alakítani az eseményeket, hogy az számára megfelelően alakuljon. A költségvetés az emelkedés helyett még csökken is, miközben ezzel ellentétesek az elvárások. Tajvan ezzel most olyan kihívás elé került, amely hosszasan meghatározhatja a sziget jövőjét.
A The Telegraph információi szerint már szinte minden készen állt ahhoz, hogy nagyszabású háború törjön ki a Közel-Keleten, de az amerikai elnök megakadályozta a fegyveres konfliktust.
Ha Oroszország háborúba kerül a NATO-val, az egyesített orosz-belarusz haderő Lengyelországot és a balti államokat rohanná le először – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Szergej Nyariskin, az orosz külföldi hírszerzési szervezet, az SZVR vezetője.
Görögország 16 Exocet típusú hajóelhárító rakéta beszerzéséről írt alá szerződést Franciaországgal – jelentette be hétfőn a görög védelmi miniszter. A megállapodás az athéni kormány idén bejelentett haderőfejlesztési programjának része.
Az EU pénzügyminiszterei tárgyalásokat kezdtek egy közös védelmi alap létrehozásáról, amely védelmi felszereléseket vásárolna és birtokolna, miközben használati díjat számolna fel a tagállamoknak, lehetővé téve a védelmi kiadások növelését anélkül, hogy további adósságot halmoznának fel a nemzeti költségvetésekben.
Japán szorosabbra fűzi védelmi együttműködését a NATO-val az Oroszország és a Kína jelentette biztonsági kihívások közepette - közölte szerdán Tokióban egy közös sajtóértekezleten Isiba Sigeru japán miniszterelnök és Mark Rutte NATO-főtitkár.
India 2026-ra új tengeralattjáró-bázist létesít, amivel a dél-ázsiai hatalom Kína növekvő erejével szeretné felvenni a versenyt. Az INS Varsa névre keresztelt létesítmény nukleáris tengeralattjárók befogadására készül, és kulcsszerepet játszik majd az ország tengeri védelmi képességeinek megerősítésében - jelentette az Army Recognition.
Ugyan Donald Trump amerikai elnök vámjainak célkeresztjében a német autóipar volt, úgy néz ki az attól erősen függő magyar gazdaság jobban ráfizethet az USA kereskedelmi lépéseire. A BMI kutatói szerint a hatások súlyosak, de a kontinens kitart, és bár kellenek a határozott válaszlépések, az EU jobban teszi, ha ezeket csak fokozatosan teszi meg, mert hosszútávon az jelent gyógyírt, ha saját gazdasága felébresztésére koncentrál.
Az Egyesült Államok rájött, hogy hiba lenne háborúba kerülni Oroszországgal, több európai ország viszont továbbra is a közvetlen katonai konfliktus lehetőségét keresi – idézi Alekszander Dugint, a Vlagyimir Putyin orosz elnök fő ideológiai gondolkodóját az MK.ru.
Az ukrajnai konfliktus miatt lehetetlen lesz a következő évtizedekben nukleáris lefegyverzésen gondolkozni, sőt, még több ország jut majd atomfegyverhez és ezeknek rombolóereje minden korábbinál nagyobb lesz – fejti ki Telegram-csatornáján Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök.
Ma már nem is kérdéses, hogy Oroszország meg akarja-e támadni Európa többi részét, elég csak megnézni, mennyi erőforrást fektet katonai gépezetébe, az igazi kérdés az, hogy Európa felkészül-e erre vagy sem - jelentette ki az ukrán külügyminiszter Brüsszelben csütörtökön.
Észak-Korea nemrégiben mutatta be képeken az első nukleáris meghajtású tengeralattjárójáról. A járműről egyre biztosabban állítható, hogy valóban létezik, ez pedig drasztikus folyamatokat indíthat be a Távol-Keleten – számolt be a Naval News.
Az Európai Bizottság Fehér könyve mentén fektetik le a kontinens védelmének elkövetkező éveit Varsóban. Az egyezkedésnek az adta meg az alaphangot, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök, sok évnyi hibridkóstolgatás után, közvetlenebbül is célba veheti az EU-t. A Bizottság álláspontja szerint a bürokratikus korlátok eltörlése elengedhetetlen lesz a teljes stratégiai függetlenség kiépítéséhez.
A múlt hét óta egyre több baljós hír látott napvilágot arról, hogy Donald Trump amerikai elnök akár fegyverrel is hajlandó lenne kikényszeríteni Irán visszatérését az úgynevezett atomalkuhoz. Washington egyre komolyabb mennyiségű fegyverzetet kezdett el felhalmozni a környéken, a Fehér Házból és Teheránból is egyre keményebb nyilatkozatok érkeznek, pedig azt már régóta tudni lehet, hogy a perzsa államnak egyáltalán nem hiányzik most egy komolyabb fegyveres konfliktus. Nézzük, miről is van szó pontosan.
Az Egyesült Államok nagyon nem örül annak, hogy a nemrég bejelentett európai fegyverkezési program során az EU tagállamainak egy része elsősorban helyileg gyártott fegyvereket akar vásárolni, Washington a háttérben elég keményen elkezdett lobbizni azért, hogy ne szorítsák ki az USA fegyvergyártóit – tudta meg öt, egymástól különálló forrásból a Reuters.
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.