Hatalmas katonai szövetség van kilátásban Kína ellen, de van egy nagy bökkenő

India igyekszik szövetségeseket keresni a Kína elleni rivalizálásához. Az elmúlt évtizedben a hindu nagyhatalom Japán felé közeledett, viszont Újdelhiben úgy látják, hogy további partnerekre lesz szükségük Peking hatalmának visszaszorításához. Ehhez már a potenciális partnert is megtalálták a dél-ázsiai országban.

Háborús készültségbe helyezi magát az EU, bemutatta a Bizottság az EDIS-t

Háborús készültségbe helyezi magát az EU, bemutatta a Bizottság az EDIS-t

A változó biztonsági kihívásokra adott válaszként és Oroszország Ukrajna elleni folyamatos agressziója miatt az Európai Bizottság a főképviselővel közösen bemutatta az úttörő jelentőségű európai védelmi ipari stratégiát (EDIS). Az EDIS átfogó, hosszú távú jövőképet vázol fel az Európai Unió védelmi iparának felkészültségét és versenyképességét erősítendő.

Katonai tabudöntésre készül az Európai Bizottság

Katonai tabudöntésre készül az Európai Bizottság

Kedden az Európai Bizottság nyilvánosságra hozza a várva várt európai védelmi ipari stratégiáját, amelynek célja, hogy a blokkot félelmetes katonai hatalommá alakítsa. A kezdeményezés élén Thierry Breton ipari biztos áll, aki jelentős, 1,5 milliárd eurós európai hadiipari beruházási programot javasol. Korábban a fegyverkezés uniós finanszírozása tabu volt, de most ez is a program része lesz – derül ki a Politico beszámolójából.

Háborús készültségbe helyezi magát az EU, jön a fegyverkezési program

Háborús készültségbe helyezi magát az EU, jön a fegyverkezési program

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke javaslatot terjeszt elő az európai védelmi ipar ösztönzésére és racionalizálására. Rövid időn belül ez a második EU-s program, amely a tagállamok védelmi képességeinek fejlesztésére irányul. Noha az orosz-ukrán háború kitörése óta a legtöbb ország fokozta hadi kiadásait, a NATO által elvárt GDP-arányos 2 százalékos ráfordítási szinttől a legtöbb tagállam – köztük Magyarország is – messze van. Egyelőre nagy a fogadkozás a védelmi képességek fejlesztésére, de kevés eredmény látszik. Egy közös uniós program javíthatna ezen, de kérdés, mi lesz ebből.

Íme a lista: ők az ukrajnai háború legnagyobb nyertesei

Íme a lista: ők az ukrajnai háború legnagyobb nyertesei

A nyugati államok az Ukrajna elleni invázió kezdetétől elkötelezték magukat Kijev támogatása mellett. A döntéssel a hadiiparnak is kedveztek, mivel számos eszközt nem lehetett a raktárakból eljuttatni a háborús zónába. A megugrott geopolitikai feszültségek miatt pedig számos ország saját haderejének újrafegyverzésébe kezdett. A Politico elemezte, hogy mely fegyvergyártó országok jártak a legjobban az ukrajnai konfliktussal és az eszkalálódó geopolitikai helyzettel.

Visszatérhet a hidegháború szelleme: Amerika-ellenes gigaszövetség formálódik a nagy találkozó után

Visszatérhet a hidegháború szelleme: Amerika-ellenes gigaszövetség formálódik a nagy találkozó után

A Vosztocsnij űrközpontra szegeződött tegnap a világ szeme, ott találkozott egymással Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai kommunista vezető. A tárgyalásokat kiemelt figyelemmel követték a keleti és a nyugati híradások is, elsősorban az ukrajnai fronton bevethető fegyverszállítmányok kérdése miatt. Van azonban más aspektusa a két autoriter vezető megbeszéléseinek: újra létrejöhet egy hidegháborús koalíció.

Elindult a fegyverkezés: Kína megtámadhatja Tajvant?

Elindult a fegyverkezés: Kína megtámadhatja Tajvant?

Kína földrajzi helyzete nem túlságosan kedvező Tajvan megtámadásához, főképp, hogy az Egyesült Államok a térségben állomásozik. A szomszédok fegyverkezése és a harctéri tapasztalat hiánya sem mellettük szól, igaz, katonai költségvetésük hatalmas. Az viszont csak egy katonai konfliktus során derül ki, hogy mire képes a haderő valójában, ahogy az Oroszország esetében is láthattuk.

Egy egész kontinensre vetett szemet Brüsszel, de Ukrajna miatt csúnyán borult a mesterterv

Egy egész kontinensre vetett szemet Brüsszel, de Ukrajna miatt csúnyán borult a mesterterv

Európa nemzetközi helyzete jelentősen megváltozott az elmúlt időszakban, és különösen az ukrajnai háború pozícionálta át a kontinenst. Európa vezetői törekedtek arra, hogy a megváltozott helyzetben új kapcsolatokat alakítsanak ki és ezzel növeljék a kontinens globális lábnyomát. Az Európai Unió igyekezett kihasználni a helyzetet a második alkalommal megrendezett a dél-amerikai és karibi országokat tömörítő CELAC és az EU találkozóján július közepén, azonban nem mentek a dolgok annyira gördülékenyen. A felek több kérdésben is csak nehezen találtak közös pontot, és a hosszú vitákat követően sikerült  bármilyen konkrét megállapodásra jutni. Az Európai Uniónak merőben meg kell változtatnia a hozzáállását, ha a jövőben meg szeretné erősíteni a pozícióját a nemzetközi rendszerben.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.