
Több felmérés is rámutat arra, hogy a magyar lakosság pénzügyi ismeretei fejlesztésre szorulnak, még a diplomások körében is. Ezért jött létre a beconomist? Mi a platform célja?
A beconomist platformot a Pénzmúzeum projekt részeként azzal a céllal hoztuk létre, hogy minőségi, ugyanakkor ingyenes, digitális tananyagokat fejlesszünk a gazdasági témák iránt érdeklődők számára − az egyetemi hallgatóktól kezdve a sok éves tapasztalattal rendelkező szakemberekig.
A platform túlmutat a gazdasági, pénzügyi ismeretek fejlesztésén. A továbbképzés szerepe egyértelműen felértékelődik a világban – ezt többek között a World Economic Forum is megállapította. Prognózisuk szerint az automatizáció és a mesterséges intelligencia miatt több mint 80 millió munkahely megszűnik, viszont 97 millió új munkalehetőség teremtődik. Azonban van egy tudás-gap a kettő között. A monotonabb munkák száma csökken - és itt nyugodtan lehet a szolgáltatási szektorra gondolni, az SSC-kre, de akár jogi munkákra is.
Az új munkakörökhöz viszont tudásbővítésre van szükség. Azokban a munkaerőciklusokban, amin egy ember végigmegy az élete során, lesz több olyan is, amikor tovább kell képeznie magát.
Ezt egyébként a saját példámon is tapasztalom: pénzügyi elemzőként végeztem és kezdtem dolgozni, de az elmúlt években sokkal többször kellett tudást frissítenem technológia terén, mert a digitalizáció, a technológia fejlődése, vagy akár a fenntarthatósággal kapcsolatos kérdéskörök átitatják a pénzügyi szektort.

Szédítően gyorsan változik a munkakörnyezet, a munkáltatóknak és a munkavállalóknak pedig ehhez alkalmazkodniuk kell. Ebben segít ez az oktatási platform, elsősorban az orientációban és az ismeretbővítésben. Ha valaki át akarja képezni magát, vagy fel akarja értékelni a tudását, ahhoz mi nyújtunk egy megbízható, hiteles platformot. Ráadásul a rendszer igyekszik egy új módszertant bevinni az oktatásba is. Az, hogy digitális, nem újdonság, azonban egyrészt rövidebb, 5-6 perces, élményalapú videókat készítünk az adott témában, másrészt hosszabb, 15-16 perceseket a terület mélyebb megismeréséhez. Ez nem az a tudás, amitől a néző mondjuk AI-specialista lesz, viszont képbe kerülhet a témával, és a platform segíteni fog abban is, hogy tovább tudjon orientálódni, ha mélyebb tudásra van szüksége.
Mi alapján döntenek a tematikáról, mennyire Magyarország-specifikus a képzés?
A rendszer magyar nyelven elérhető, magyar a célközönség, a tematika viszont globális témaköröket fed le, a gazdaság, az üzlet, a technológia területén.
A platform személyre szabható, feltérképezi a regisztráló érdeklődését, tudásszintjét - leginkább a Netflix ajánlórendszeréhez hasonlítanám. Ugyanakkor adatokból dolgozunk, azaz a felhasználók érdeklődése alapján, a felhasználók aktivitásából értékeljük és fejlesztjük a rendszert.
Első körben 24 kurzussal és 48 videóval indultunk, de további 25 téma még biztosan érkezik még idén.
Folyamatosan fejlesztjük a rendszert, egyre inkább tudásalapúvá szeretnénk tenni - ehhez el kell érni egy kritikus tömeget mind a tanfolyamok, videók, mind a felhasználók számában. Az a szerencsénk, hogy aki itt előad, az nemcsak a szakma krémje, hanem tényleg van egyfajta ambíciója is arra, hogy oktasson, tudást osszon meg. Maguktól az oktatóktól is érkeznek újabb és újabb témák, de a technológia fejlődése is generál új irányokat.

A célunk az, hogy a beconomist Magyarország legmagasabb színvonalú, személyre szabott tanulást biztosító, ingyenes, magyar nyelvű, gazdasági témájú, videós oktatási oldalává váljon.
Mik a legnépszerűbb témakörök? Vannak olyan témák, amik iránt kifejezetten sokan érdeklődnek?
Az oldal indulása óta több mint 800 regisztrált felhasználója van a beconomist platformnak, a 24 téma iránti érdőklődés eltérően alakul; több olyan felhasználó is van, aki 2-3 kurzust is elvégzett már. A legnépszerűbbek jelenleg a tőzsdével, a compliance-szel és bankok működésével kapcsolatos képzések. A beiratkozott felhasználók számát egyébként mindenki láthatja a kurzusok oldalon.
Mennyire tudnak maguk az oktatók új témákat, új irányokat behozni a rendszerbe?
Több mint 400 oktatóval vagyunk szerződésben, gyakorlatilag mindegyik témakörhöz találtunk megfelelő szakembert, és az is biztos, hogy az egyes speciális részterületekhez külföldi szakemberek tudását is igénybe vesszük majd. A program szorosan kapcsolódik a Budapest Institute of Bankinghez, amelynek nemzetközi kapcsolatait is kihasználja.
Úgy gondolom, hogy aki itt előad, az nemcsak a szakma krémje, hanem tényleg van egyfajta ambíciója is arra, hogy oktasson, tudást osszon meg.
Már maguktól az oktatóktól is áramlanak témák, ugyanakkor folyamatosan követjük a pénzügyi szektor nemzetközi trendjeit.
Ki jelenti a program célcsoportját, és eddig hányan jelentkeztek?
Az éles tesztnél elértünk több mint 900 feliratkozót, és már közelítjük a regisztrációk számában is ezt. Korosztály szempontjából a 19-39 év közöttiek jelentiek az elsődleges célcsoportunkat, de ez felülről és alulról is nyitott.
Előzetes felméréseink alapján elmondható, nagyon sok magyar munkavállalónak szüksége lenne upskillingre, reskillingre, ezért úgy gondolom, hogy valós az érdeklődés, akár már az érettségiző korosztálytól kezdve, de vannak köztük egyetemisták, akik szakirányokban gondolkodnak, pályakezdők, és váltáson gondolkozó aktív munkavállalók is.
A felhasználók a tudásuknak megfelelő szintről indulva bővíthetik gazdasági és pénzügyi ismereteiket. Ha pedig bizonytalanok vagy iránymutatást szeretnének kérni, hogy miben fejlődjenek, akkor az oldal révén segíteni tudunk nekik a pályaválasztásban is.

Címlapkép és fotók: Stiller Ákos/Portfolio
A cikk megjelenését a beconomist támogatta.
Trump nagyot csalódott Putyinban, találat ért egy siklóbomba-raktárt – Ukrajnai háborús híreink szombaton
Cikkünk folyamatosan frissül.
Birodalmi stílus, Brüsszelre mutogatás? Így nyerné meg Trump a technológiai versenyt
A Fehér Ház a technológiai szektort érintő szabályozások lefaragásával erősítené az iparág amerikai cégeit.
Lecsaptak az ukrán különleges erők, lángokba borult egy siklóbomba-raktár
Fontos bázist ért támadás.
Trump bemondta: hétfőn kiderül, milyen vámokkal sújtja partnereit Amerika
12 ország kap majd levelet.
Kemény bírálat érkezett: önkényuralom felé sodródik Amerika
Darabokra hullik a nyugati értékközösség.
Én parkolnék, de nem tudok
Mi egy parkolóhely értéke? És a lakhelyé? Lehet érzelemmentesen dönteni? Ki mellé áll a közgazdaságtan? Balásy Zsolt a fokozódó világban a fokozódó urbanizációs helyzettel foglalkozik.
Az osztalék portfólióm - 2025. június
Pár darab AT&T-adtam el, mert kellett egy kis pénz, és kaptam pár osztalékot is, más említésre méltó dolog nem történt júniusban.VáltozásokAT&T (T) eladás: kb. a részvényeim 10%-
VIDEÓ! Miből látszik, hogy egy privát bankár profi a szakmájában?
Tegyük fel, hogy most ülsz le először tárgyalni a privát bankároddal. Befektetőként ilyenkor az a legfontosabb kérdés, hogy vajon rendelkezik-e azokkal a szakmai kompetenciákkal, amik szüksé
Az elektronikai hulladék globális problémája
Az elektronikai hulladék világszerte az egyik leggyorsabban növekvő hulladéktípus. 2022-ben 62 millió tonna e-hulladék keletkezett globálisan, és becslések szerint 2030-r
Magyar céget venni nem kell félnetek jó lesz
A magyarországi székhelyű gazdasági társaságok tulajdonosai számára az exit lehetősége gyakran egy külföldi befektetőnek történő cégeladás formájában testesült meg. A Magyar Állam azo
Nem TBSZ brókerek Magyarországon
Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB
Innovációtól az energiáig - 2025-ös vállalati pályázatok útikalauza
Az energetikai fenntarthatóság és az innováció kéz a kézben járnak a hazai pályázati palettán - ez az összefoglaló a cégek számára a releváns és legfontosabb programokat mutatja be.
A portugál lakhatási válság
Portugáliában a lakhatási válságot a turizmus és a külföldi befektetések súlyosbítják, a rendelet pedig csak részben oldja meg a problémát.

Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
- Kinőtt Európában egy új gazdasági nagyhatalom, az EU is megnyitja a pénzcsapot
- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.
A nyugat-nílusi láz csak a kezdet, újabb egzotikus betegségek jöhetnek
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
Lépett a kormány: elég segítség ez a legnagyobb veszéllyel küzdő gazdáknak?
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.