Itt a figyelmeztetés: 2008 óta nem voltak olyan borúlátóak a magyarországi német vállalatok, mint most

Itt a figyelmeztetés: 2008 óta nem voltak olyan borúlátóak a magyarországi német vállalatok, mint most

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara friss konjunktúrafelmérése szerint a magyarországi német vállalatok üzleti bizalma sokéves mélypontra esett 2022. őszén. A borúlátást a kamara szerint elsősorban a jelenleg a gazdaságra nehezedő halmozott európai és globális válságok okozzák. A nemzetközi munkamegosztásban végbemenő gyökeres változások hosszabb távon új gazdasági lehetőségeket jelenthetnek a közép-kelet-európai régióban, amennyiben megfelelő üzleti környezetet tudnak biztosítani az országok - derül ki a kamara közleményéből.

Megjött a figyelmeztetés: ha nem lesz gáz, leállhat a magyar ipar nagy része

Megjött a figyelmeztetés: ha nem lesz gáz, leállhat a magyar ipar nagy része

A gázellátás hosszabb ideig tartó zavarai a termelés érezhető csökkenéséhez és következésképpen munkahelyek megszűnéséhez vezetnének, különösen az iparban - hívja fel a figyelmet a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara a tagjai körében végzett gyorsfelmérésének eredménye alapján. Azt is megjegyzik: a hatalmas energiaár-emelkedések további terhet jelentenek a vállalatok versenyképességére. A felmérésből az is kiderül, hogy az érintett ipari cégek brutális energiaár-emelkedéssel szembesültek. Az emelés mértéke a gáz esetében 210 százalék (medián).

A német cégek többsége már kockázati tényezőnek mondja a forint árfolyamát

A német cégek többsége már kockázati tényezőnek mondja a forint árfolyamát

Javult a magyar gazdaság aktuális megítélése a legnagyobb német vállalatok körében - mutatta be a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2022-es konjunktúrafelmérését Sávos András, a szervezet elnöke a keddi sajtóeseményen, amelyen Varga Mihály is részt vett. A részletekből kiderült: 61%-a a megkérdezetteknek úgy véli, hogy romlani fog a gazdaság helyzete, ami látványos romlás a korábbi felmérés után. A legnagyobb kockázatot a munkaerőpiacon látják az idehaza működő németországi vállalatok, de új kockázati tényezőként azonosították a felmérésben az árfolyamkockázatot. Az elmúlt években csökkent azok aránya, akik azt mondták, hogy előnyös lenne az euró Magyarországon, 2022-ben viszont ez a trend megfordult. Az eseményen az előadók alig ejtettek szót az elmúlt napok legnagyobb horderejű, vállalati szektort is jócskán befolyásoló kormányzati bejelentéseiről, a különadó konkrétan csak egyetlen válaszban került szóba. Ez érthető, hiszen a német termelő vállalatok tabunak számítanak bármiféle különadó esetében.

Új vezetők kerültek a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara élére

Új elnököt, valamint felügyelőbizottsági és elnökségi tagokat választott a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara taggyűlése kedden. Az elnöki poszton Sávos András, a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. ügyvezető igazgatója váltja Dale A. Martint, aki a lehetséges három elnöki ciklust kitöltve köszönt le. Sávos András 2017. óta tagja a kamarai elnökségnek, most kezdődő elnöki mandátuma két évre szól, amely meghosszabbítható.

A korrupcióval elégedetlenek, a Brexittől tartanak a magyarországi német cégek

Borúsabban látják a kilátásaikat a Magyarországon működő német cégek, mint egy éve, ez azonban nem a hazai környezet romlása miatt van, hanem a világgazdasági helyzet bizonytalanságai miatt - derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) hagyományos éves felmérésének eredményeiből.

Hat százalékos béremelésre készülnek a magyarországi multik

A Magyarországon működő nemzetközi cégek szerint 2018-ban a magyar bérek további emelkedése várható, mert a képzett munkaerőért folyó versenyben a bérezés továbbra is meghatározó tényező - hangsúlyozta Sághy András, a Kienbaum Consultants International tanácsadó cég ország menedzsere hétfőn a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamarával (DUIHK) közösen a 2017-2018. évi bérezésről készített tanulmányt bemutató tájékoztatón, Budapesten.

Soha nem voltak ennyire elégedettek a Magyarországon működő német vállalatok

A Magyarországon működő német vállalatok több mint kétharmada jónak értékeli saját üzleti helyzetét a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara őszi villámfelmérése szerint. Ez egyúttal 2005 óta nem látott csúcsot jelent. A válaszadók szerint a legnagyobb kockázat a következő tizenkét hónapban a szakemberhiány.

Két ábra arról, mi mérgezi meg Magyarországot

Két ábra arról, mi mérgezi meg Magyarországot

Érdekes ábrákra bukkantunk a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara jelentésében, amelyek sokat elárulnak arról, mit gondolnak a jelenlegi gazdasági helyzetről a külföldi befektetők.

Jobban szeretik Magyarországot a külföldi befektetők

A tavalyi igen gyenge szintről Magyarország javítani tudott a befektetői elkötelezettség tekintetében. A már idehaza működő külföldi cégek 80%-a mondta azt, hogy ismét beruházna Magyarországon - ez az egyik fő üzenete a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara kedden megjelent 2016-os konjunktúrajelentésének. Másrészt pedig Magyarország relatív pozícióján is javítani tudott minimálisan, az élmezőnytől azonban még mindig távol vagyunk.

A német cégek kétharmadának elege van a magyar gazdaságpolitikából

Némileg csökkent 2015-ben a német és más külföldi befektetők elkötelezettsége Magyarország mellett, ami különösen régiós összehasonlításban szembetűnő, miközben a 20 országból álló rangsorban változatlanul a 9. legvonzóbb befektetési célpontot jelenti hazánk - áll a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) ma megjelent 2015-ös konjunktúrajelentésében. A várakozások szerint a gazdasági növekedés idén a tavalyinál némileg lassabb, 3 százalék körüli lehet, ezt tükrözheti a DUIHK Befektetői Hangulat Indexének kisebb csökkenése is. Az ország és a saját vállalatok jelenlegi gazdasági helyzetét lényegesen jobbnak ítélik meg a beruházók, mint tavaly, ugyanakkor a jövőbeni kilátásokkal kapcsolatban némileg mérséklődött az optimizmus.

Német kritikát kapott a kormány csodafegyvere

A kormány tovább csúsztatta az áruforgalmi figyelő rendszer szankcionálásának életbe léptetését, azonban a Német- Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara továbbra is fenntartja korábbi álláspontját. Ezek szerint az EKÁER súlyos kockázatokat jelent a vállalatok versenyképességére. A szervezet ezért a rendszer érdemi felülvizsgálatát javasolja.

Vonzóbb lett Magyarország, mint Oroszország

Egy hellyel került előrébb, a 10. helyről a 9. helyre Magyarország a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2014-es konjunktúrajelentése szerint. A helyezés azt mutatja, a kamara által megkérdezett vállalatok szerint mennyire vonzó a ország, mint befektetési helyszín. A közép-kelet-európai országok között továbbra is első Lengyelország, második helyen Csehország, harmadik helyen Észtország áll. Magyarországot megelőzi Horvátország is. Oroszország viszont mögénk került. Több területen kissé javult a megítélés, de a korrupció és átláthatóság terén romló tendenciát látnak a cégek. A kamara által összeállított befektetői hangulat index alapján idén 2,2 százalékos növekedés valószínűsíthető a magyar gazdaságban idén. Varga Mihály a jelentést értékelve elmondta, a kamara jelentése megerősíti, hogy a magyar gazdaság növekedési pályára állt.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.