Rengeteg pénz tart Magyarország felé - Mit kezdünk vele?

A 2007-2020 közötti két uniós ciklusban Magyarország kapja messze a legtöbb EU-támogatást a saját gazdaságának méretéhez képest, a tavalyi GDP-jének összesen 45 százalékát - mutat rá pénteken kiadott országelemzésében a Nemzetközi Valutaalap. Miközben már a 2007-2015 közötti időszakban is kiugróan sok uniós pénzt kaptunk, mégis inkább romlottak a versenyképességi mutatóink a régiós versenytársakhoz képest, így valami nagyon nem volt rendben a pénzfelhasználás hatékonysága körül. Az IMF két beszédes ábrája arra is rámutat, hogy hol lehettek a gondok. Azt a kormány is többször elismerte, hogy a hatékony felhasználás helyett a teljeskörű pénzlehíváson volt a hangsúly, de hogy ez jó volt-e így és miben lesz-e változás, jövő hétfőn lesz alkalmuk megbeszélni a parlamenti képviselőknek. Orbán Viktor kormányfő ugyanis "nyílt és építő jellegű" parlamenti vitanapot kezdeményezett "a 2007-2013 közötti időszakban Magyarországnak járó uniós források felhasználásáról" címmel.

Mire költöttünk másfél év alatt 3300 milliárdnyi EU-támogatást?

A Portfolio Uniós források rovatának indulása, azaz 2014 augusztusa óta kereken 3300 milliárd forintnyi uniós támogatást fizettek ki a magyar hatóságok, amelynek 60 százaléka mindössze két nagy Operatív Programhoz kötődik - derül ki rövid összegzésünkből. Ezzel párhuzamosan a vállalkozói réteg számára közvetlenül is érzékelt pályázati források mindössze 255 milliárd forinttal emelkedtek, így nem véletlen, hogy sokan úgy is ínséges időket éltek meg az EU-pénzek terén, hogy közben tényleg ömlött a gazdaságba a támogatás. De hova mentek ezek a pénzek? Alább ezt mutatjuk be röviden.

Itt a lista! Ezek a beruházások kapták a legtöbb EU-s pénzt

A 2007-2013-as uniós ciklus zárásához közeledve a Portfolio elkészítette azt a listát, amely a tíz legnagyobb gazdaságfejlesztési (GOP) és közép-magyarországi (KMOP) EU-s projektet tartalmazza. Ezekre a beruházásokra közel 120 milliárd forint uniós támogatás ment el. Az adatbázisunk alapján elmondhatjuk, hogy a vizsgált időszakban Magyarországon a két Operatív Program tekintetében a legtöbb uniós támogatást a szegedi ELI lézerkutató központ kapta, hiszen közel 37 milliárd forintról beszélhetünk.

Hirtelen kiszórnak 1,5 milliárdot régebbi EU-s pályázatokra

Szokatlan tartalmú kormányhatározat jelent meg a legfrissebb Magyar Közlönyben, hiszen 32 olyan EU-s projekt kapja meg a kötelezettségvállalásra, illetve a támogatási szerződés megkötésére a zöld lámpát, amelyek több évvel ezelőtti uniós pályázatokhoz, illetve jellemzően tavalyi elutasító döntésekhez kötődnek. Ezeket most valószínűleg megváltoztatták, így a határozat mellékletében felsorolt projektek megkapják az összesen közel 1,5 milliárd forintnyi támogatást. Ezt azonban igen gyorsan kell(ene) elkölteni, hiszen a 2007-2013-as ciklus terhére csak az év végéig beérkező számlákat tudja a kormány elszámolni Brüsszellel.

Csepreghy: 210 milliárd forint zúdulhat most Magyarországra

A Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) első három prioritásában újraindult a kifizetés és ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottság várhatóan az október elején esedékes költségelszámolásban 210 milliárd forintnyi kifizetést teljesíthet - mondta el egy ma délelőtti sajtótájékoztatón Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára. A tájékoztatón elhangzottak összhangban vannak azzal, amit a Portfolio már szombaton megírt, miszerint egy lapértesülésben jelzett 100 milliárd felettinél sokkal nagyobb összeg érkezhet rövid távon Magyarországra.

Itt a nagy hír: óriási összeg zúdul most Magyarországra

Az Európai Bizottság szeptember 23-án született döntésével feloldotta a pénzkifizetések felfüggesztését a Gazdaságfejlesztési Operatív Program első három prioritásában, így egy egy éve húzódó vitás ügy végére került pont - írta meg péntek éjjel a Magyar Idők. A cikk azonban több helyen pontatlanságot tartalmaz, a Portfolio információi szerint ugyanis a cikkből számolható 31 milliárd forintnál kisebb, mintegy 22 milliárdos pénzügyi korrekcióval (bírsággal) megúszta a vitás ügyet Magyarország, ami az első három prioritás teljes keretösszegének 3,3%-a. A cikkben jelzettnél sokkal nagyobb, akár mintegy 280 milliárd forintnyi uniós támogatás zúdul most a Magyar Államkincstár számláira, ami nagyon jókor jön most a büdzsének.

Csepreghy: 2-3 hét múlva újra jön a pénz Brüsszelből (2.)

A Gazdaságfejlesztési Operatív Program első három prioritásában az uniós támogatások kifizetésére érvényes felfüggesztő határozat 2-3 hét múlva megváltozhat, azaz szeptember eleje körül újra jöhet a pénz az Európai Bizottságtól -többek között ezt emelte ki mai sajtótájékoztatóján Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára jelezte, hogy a feloldás sokkal kisebb pénzügyi korrekciót von maga után, mint a korábbi jelzések. Felhívta a figyelmet arra is, hogy most már 96% körül jár a 2007-2013-as teljes uniós pénzkeret kifizetése, így ősz második felére elérhetjük a 100%-ot. Az ősz óta meghirdetett gazdaságfejlesztési kiírásokra már összesen 3530 pályázat érkezett, azaz igen sok, és ezek közül 736 már nyert is, amely szám a következő hetekben jelentősen növekedni fog.

Csepreghy: már meg is jött az első adag brüsszeli pénz

Magyarországra már meg is érkezett a csaknem két hónapja "felfüggesztett" 4 milliárd forint, és most már bármilyen számla azonnal kifizetésre kerülhet, forrást pedig nem veszít az ország - mondta el az MTI-nek adott nyilatkozatban Csepreghy Nándor annak kapcsán, hogy a Portfolio tegnap megírta brüsszeli megerősítéssel a 4 milliárd forintnyi beragadt EU-pénz "kiszabadításának" hírét. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára cikkünkkel összhangban azt is jelezte, hogy várhatóan heteken belül felszabadulhat az a sokkal nagyobb, 140 milliárd forintos tétel is, amelyet az Európai Bizottság április 10-én függesztett fel.

Megtudtuk: újra kapja Magyarország a pénzt Brüsszelből

Megállapodott a magyar kormány és az Európai Bizottság arról, hogy újra jöhet a pénz Brüsszelből a Gazdaságfejlesztési Operatív Program negyedik prioritása kapcsán, ami így mintegy 4 milliárd forint folyósítását teszi lehetővé - erősítette meg a Portfolio információját csütörtök délután egy vezető uniós illetékes. A forrás azt a kedvező fejleményt is elárulta, hogy a 140 milliárd forintnyi felfüggesztett további forrás sorsában is van előrelépés. Az viszont kedvezőtlen, hogy még október-novemberig várni kell a Bizottság azon útmutatására, hogy a visszatérítendő EU-források elosztási rendszerét hogyan kell felállítanunk, azaz például kell-e közbeszerzést kiírni, vagy ez elkerülhető.

Százmilliárdokba fáj nekünk, hogy akadoznak a brüsszeli pénzek

A nemzetgazdasági tárca keddi jelzése szerint az, hogy idén az első félévben 156 milliárd forinttal kevesebb EU-támogatás érkezett Brüsszelből, mint egy éve, de közben pörgött a magyar költségvetés felől a pályázók felé a kifizetés, összesen mintegy 300 milliárd forinttal növelte az idei első félévi államháztartási hiányt. A jelek szerint tehát komoly következményekkel, jókora finanszírozási erőfeszítéssel jár a magyar büdzsének az, hogy bizonyos Operatív Programokban felfüggesztette, illetve megszakította a támogatások kifizetését Brüsszel. Ez önmagában a Gazdaságfejlesztési Operatív Programnál saját összesítésünk szerint mintegy 40 milliárdos előfinanszírozást tett szükségessé. Tudomásunk szerint azonban ebben az ügyben rövidesen megszülethet az alku a kormány és Brüsszel között, így újra jöhet a pénz, ráadásul egészen kis büntetéssel megúszhatjuk a dolgot.

Megszólalt Brüsszel Lázár holnapi útja előtt

Az aszfaltügy rendezésében nagyon lassú a haladás, a Gazdaságfejlesztési Operatív Program első három prioritásának felfüggesztése ügyében nincs egyelőre előrelépés, a 2014-ben átalakított magyar pályázati rendszert még mindig vizsgálja Brüsszel, a 2007-2013-as EU-források teljes lehívásának nincsenek komolyabb akadályai, az Altus által konzorciumban elnyert EU-s pályázat kapcsán pedig nem lát szabálysértést, illetve problémát az Európai Bizottság - tudta meg ma a Portfolio bizottsági forrásokból. Amint ismert, Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője kedden Brüsszelbe látogat, hogy az Altus ügyében is tárgyaljon, de a jelek szerint a Bizottság nem ezt tartja igazán lényeges kérdésnek, sokkal inkább a 2007-2013-as ciklus sikeres zárásával kapcsolatos témákat.

Győzteseket hirdettek egy népszerű gazdaságfejlesztési pályázaton

Közel 6 milliárd forint értékben nyert uniós támogatást 15 vállalkozás a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében meghirdetett Logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztése című pályázaton - közölte Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár az MTI-vel. A kormányzati portál szerint a GOP-2011-3.2.1 kódszámú pályázatot a 2011-es meghirdetése után utoljára idén januárban hirdették meg és február elején a beérkezett igények és a keret kimerülése miatt fel is függesztették. Most tehát ennek a pályázatnak az eredményhirdetése következett három hónap után.

Jócskán lassult áprilisban az EU-támogatások kifizetése

Az idei kifizetési ütemtervvel és a kormányzati sürgetéssel szemben nem gyorsult, hanem lassult idén áprilisban az EU-támogatások kifizetési üteme, ráadásul olyan mértékben, hogy a tavaly áprilisi volumen alá bukott - derül ki a Portfolio szokásos havi vizsgálatából. A kifizetési ütem 155-ről 118 milliárd forintra lassulása abból a szempontból meglepő, hogy a késedelmes állami projektlista örvendetesen rövidül és április elején megjelent az EU-támogatások lehívását könnyítő szabálycsomag is, mégsincs különösebb ok az aggodalomra az éves kifizetési cél nem teljesítésével és így a 2007-2013-as források beragadásával kapcsolatban. Az viszont biztos, hogy továbbra is igen feszített kifizetési ütemre van szükség ezen célok elérése érdekében.

Súlyos hiányosságokat talált Brüsszel az EU-pénzek kifizetésében (2.)

A magyar kormány tavaly október óta vitázik az Európai Bizottsággal a Gazdaságfejlesztési Operatív Programot érintő problémákról, és a tavaly decemberi határidőig nem tett érdemi lépéseket a felvetésekre, így ezután született meg a napokban a támogatások kifizetését felfüggesztő határozat - ezt tudta meg a hvg.hu a Bizottság most megszerzett határozatából. Az anyag egyáltalán nem tartalmaz megállapítást a 2010 előtti kormányok pályázati kiválasztási gyakorlatára vonatkozóan, viszont a lap megfogalmazása szerint tele van a második Orbán-kormány idejéből - többnyire 2012-2013-ból - vett korrupciógyanús túlárazásokkal, túlfizetésekkel és hatósági félrenézésekkel. Új és fontos információ, hogy míg a kormány a problémák láttán a vitatott szerződésállományra 2%-os, addig a Bizottság 5%-os pénzügyi korrekciós javaslatot tett. Utóbbi fele annak, mint amit Csepreghy Nándor tegnap maximumként említett.

Brüsszel: 135 milliárdnyi EU-támogatást függesztettünk fel

Egy április 10-i határozattal 451,2 millió eurónyi (azaz jelenlegi árfolyamon mintegy 135 milliárd forintnyi) gazdaságfejlesztési forrás kifizetését függesztette fel Magyarország irányába az Európai Bizottság - ezt jelezte egy írásos közleményben ma Jakub Adamowicz.

Itt az utolsó két pályázati lehetőség a GOP-os forrásokból!

Mától lehet pályázni a 2007-2013-as időszak egyik fő uniós támogatási programjának, a Gazdaságfejlesztési Operatív Programnak (GOP) az utolsó két pályázati lehetőségére, amelyek keretében összesen 1,5 milliárd forintnyi forrás nyerhető el. A kettőből az egyik pályázat kiírását a minap módosították, hiszen ahogy megírtuk: pontosították a kiírók az ICT export adatbázisra vonatkozó üzemeltető kereteit, illetve kiegészítették a TEÁOR besorolás listáját is.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.