Mérföldkő a hazai árampiacon: Tesla akkumulátorokkal ellensúlyozzák a megújuló energiaforrások volatilitását

Mérföldkő a hazai árampiacon: Tesla akkumulátorokkal ellensúlyozzák a megújuló energiaforrások volatilitását

Miközben világszerte egyre nagyobb teret hódítanak a megújuló energiaforrások, a szabályozók igyekeznek a zöld energiával kéz a kézben járó volatilitás problémáját is kezelni. A villamoshálózatban jelentkező ingadozásokat eddig gázerőművek által előállított energiával ellensúlyozták, azonban jövőre munkába áll a Pannon Green Power virtuális erőműve, amely négy Tesla Megapack akkumulátor és egy energiamenedzsment szoftver segítségével lép be a kiegyenlítő-energia piacra. Ezzel a PGP képes lesz zöld energiával megjelenni a megújulók volatilitásának kiegyensúlyozását célzó piacon, hozzájárulva a zavartalan energiaellátáshoz.

Energiaközösségek: a társasházunk, irodánk is lehet piaci szereplő

Energiaközösségek: a társasházunk, irodánk is lehet piaci szereplő

Radikálisan átalakulhat az energiapiac a következő években az energiaközösségek elterjedésével, az egyelőre születőben lévő folyamatnak pedig új lendületet ad az orosz-ukrán válság során kialakuló energiahiány, és ennek nyomán Európa energia függetlenedési törekvése. Az új szisztémában társas- és irodaházak, mezőgazdasági szereplők, ipari parkok lépnek be az energiapiacra, mint termelők, aggregátorok és tárolók – mondta el a Portfolio-nak a témára rálátó energiajogi szakember. A mainál lényegesen decentralizáltabb energiapiaci koncepciót egyaránt indokolja a klímavédelem, a technológia fejlődése és az energiaválság okozta sokk.

A hidrogén oldhatja meg az energiatárolás problémáját, de nagyon sokba fog kerülni az átállás

A hidrogén oldhatja meg az energiatárolás problémáját, de nagyon sokba fog kerülni az átállás

A megújuló energiára való átállás legnagyobb kihívása az energiatárolás kérdése, amelyre a hidrogén ideális megoldás lehet: az elektromos áram ugyanis hidrogénné alakítható, amely gyakorlatilag bármeddig raktározható, majd igény szerint villamos vagy hőenergia nyerhető belőle. Ez a folyamat eddig túl költségesnek bizonyult, azonban, ha a megújuló energiaforrás házon belül adott – például egy saját napelemparkkal – és a klímacélok elérése érdekében a fosszilis energiaforrásokat megadóztatják, gazdaságilag is kifizetődő lenne a hidrogén-alapú energiatárolás. Ehhez azonban a megfelelő infrastrukturális fejlesztéseket is meg kell valósítani, amit a piaci szereplők csak akkor fognak meglépni, ha már egy jól működő ellátási lánc biztosított. A Messer Hungarogáz Kft. energiairányítási igazgatója szerint első körben pilot projektek megvalósítása várható, amelyek már most is folyamatban vannak, azonban a rendszerszintű átálláshoz hathatós állami beavatkozásra, ösztönzésre lesz szükség.

Csalódni fognak, akik olcsóbb földgázra és áramra számítanak

Csalódni fognak, akik olcsóbb földgázra és áramra számítanak

Az elmúlt években a bőséges likviditás és az egyre csökkenő árak jellemezték az európai földgázpiacot, ami több tényezőnek volt köszönhető, többek között a rekordmagas tárolói készletezésnek és az LNG-túlkínálatnak. A körülmények azonban változnak: a tárolókban lévő gázmennyiség alaposan lecsökkent, miközben az ázsiai piacok elszívják az erőforrások egy jelentős részét. Ha ez nem lenne elég, az EU tovább szigorít a károsanyag-kibocsátás feltételein, ami már most is soha nem látott magasságba emelte a szén-dioxid-kvóta árát. Mindezek pedig drágulást hoznak nem csak a földgáz, hanem a villamosenergia piacán is, ahol szintén számos tényező az áremelkedés irányába hat – vagyis aki arra számít, hogy októberig úgyis csökkennek majd az árak, bizony alaposan hoppon maradhat. Érdemes tehát minél hamarabb megkötni a szükséges szerződéseket.

Hiába jönnek a megújulók, húsz év múlva is szükségünk lehet a szénre

A magyar villamosenergia-fogyasztás rendületlenül nő és miközben a legolcsóbb termelők a már megépített szél-, víz- és naperőmű-kapacitások, a gazdaságot felpörgető termelő gyárak a keresletet a folyamatos, úgynevezett zsinór áram irányába tolják, amely kiszolgálására hagyományosan a klasszikus fosszilis tüzelésű erőművek és nukleáris energia képes.

Magyarországon profitálna a gáz új aranykorából az angol családi vállalkozás

Nem csak a megújuló energiaforrások számára nyit teret az energiagazdaságban megfigyelhető nagy átrendeződés, hanem sokak számára talán meglepő módon a földgáz előtt is. A két jelenség szorosan összefügg egymással, de a gáz felhasználását az energiaátmenet másik meghatározó folyamata, a decentralizáció sem hátráltatja. A trendet értelemszerűen igyekeznek meglovagolni nem csak a nagyobb, de a kisebb iparági szereplők is; ilyen a Centrax nevű, dél-nyugat angliai székhelyű családi vállalkozás is, amely több magyarországi vállalattal jelenleg is tárgyal gázturbina szettjei lehetséges itteni telepítéséről.

Ez adhat lökést a megújulóknak Magyarországon

Az Országgyűlés kedden elfogadta a megújuló alapú energiatermelés új támogatási rendszeréről (METÁR) szóló határozatot, ami jövő januártól léphet életbe - írja a Világgazdaság. Az új szabályozásnak köszönhetően segítséget kapnak egyes meglévő projektek is, miután kifut mostani beruházásuk.

Rekordmértékben nőttek a megújuló energiaforrások 2015-ben

Rekordmértékben nőttek világszerte a beruházások a megújuló energiaforrásokba 2015-ben: több mint kétszer nagyobb összeget fektettek beléjük, mint az új szén- és gáztüzelésű áramellátókba - derült ki a REN21 szervezet kutatói által a zöldenergiák globális helyzetéről készített tanulmányban.

A szélenergia tárolásával forradalmasítaná az energiaellátást a Statoil

A norvég Statoil hétfőn bejelentette: egy lítium akkumulátor alapú tárolórendszer kiépítését tervezi a világ első lebegő szélerőmű-telepén Skócia partjainál - számol be a CNBC. Ha sikerülne a szélenergia által termelt áramot eltárolni, az hosszútávon megváltoztatná a megújulók jövedelmezőségét, így azok szélesebb körben is vonzóvá válhatnának.

Így muzsikál Magyarországon a zöldenergia-termelés

2013-ban összesen 837 MW-nyi zölderőművi kapacitással rendelkezett Magyarország, amellyel a teljes országos bruttó áramfelhasználás 6,68%-át lehetett fedezni. Elsősorban a biomassza alapú termelés növekedett nagymértékben az elmúlt évben - derül ki a MEKH héten megjelent éves jelentéséből.

Hiába tarolnak a zölderőművek?

2013-ban is a megújuló energiaforrások felhasználása bővült a legnagyobb mértékben, de ennek ellenére a zöld energiaforrások részaránya a világ teljes energiafogyasztásán belül még elhanyagolható. További problémát jelent, hogy a szél- és napenergia termelés meghatározó része alig pár ország között oszlik el.

Amiről az olajhatalmak is csak álmodoznak

Már jelenleg is a Föld számos területén komoly vízhiány tapasztalható, amely helyzet a népességszám növekedésével és a globális hőmérséklet emelkedésével várhatóan tovább romlik majd. Az édesvíz szükségletek kielégítésre már most is hatalmas energiákat fordít az emberiség, világszerte közel 15 ezer üzemben állítanak elő édesvizet tengervízből, sorra épülnek a gátak és víztározók, és eljárások születnek a szennyvíz újrahasznosítására is.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.