Az orosz állami atomenergia-ügynökség, a Roszatom vezetője hétfőn arra figyelmeztetett, hogy a hétvégi újabb bombázások után fennáll a nukleáris baleset veszélye a zaporizzsjai atomerőműben – írta meg a Reuters.
Rafael Grossi, az ENSZ atomenergia-felügyeletének vezetője arra figyelmeztetett, hogy aki tüzérséggel támad atomerőműre, az a tűzzel játszik. Grossi hozzátette, a zaporizzsjai atomerőműben jelenlévő nemzetközi felügyelet hétfőn arra készül, hogy megvizsgálja a hétvégi csapások okozta károkat - írta meg a Reuters.
Az elmúlt hetekben komoly feszültség bontakozott ki a Koreai-félszigeten, miután Dél-Korea és az Amerikai Egyesült Államok közös hadgyakorlatára Észak-Korea erőteljes rakétázással válaszolt. A konfliktus legjelentősebb eseménye az volt, amikor november 3-án az elszigetelt diktatúra egy interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) is felbocsátott, azonban az még Japán felett, a levegőben darabjaira hullott.
Míg Csernobil és Fukusima nevét szinte mindenki hallotta már, mivel ezek a világ legsúlyosabb atomkatasztrófáinak helyszínei, addig a legkorábbi eset történetét szinte alig ismeri valaki, köszönhetően a szovjet államapparátus titkolózásának. A majaki vagy kistimi katasztrófa néven ismert esemény szőnyeg alá söprésének egy jelentős következménye az is, hogy az ottani feldolgozó-üzem máig működik, jelentősen terhelve a környezetét és rontva az ott élők életkörülményeit.
Orosz csapatok hétfőn kora reggel csapást mértek a dél-ukrajnai atomerőműre (PNPP) Ukrajna mikolajevi régiójában. Az Energoatom jelentése szerint a reaktorok nem sérültek meg, és folyamatosan működnek - írta meg a Reuters.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) 35 fős Kormányzótanácsa csütörtökön határozatban szólította fel Oroszországot, hogy csapatai hagyják el a zaporizzsjai atomerőmű területét - közölték a zárt ajtók mögött zajló ülésen részt vevő diplomaták.
Moszkva és Kijev továbbra is azzal vádolja egymást, hogy katasztrófát kockáztatnak a dél-ukrajnai Zaporizzsja atomerőmű bombázásával. Kedden a létesítmény területét több találat is érte. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség vezetője, Rafael Grossi kedd délutánra ígért jelentést az atomerőmű állapotáról – írta meg a Reuters.
A Zaporizzsja atomerőmű az elmúlt hónapokban többször is a tudósítások középpontjában volt. Augusztusban több találat is érte a létesítményt, egyes kutatók a nukleáris katasztrófa veszélyeire hívták fel vele kapcsolatban a figyelmet, mások kihangsúlyozták, hogy a csernobili katasztrófához hasonlatos forgatókönyv soha többé nem valósulhat meg. A háborúban lévő felek egymást okolják a létesítményt ért találatokért, miközben a nemzetközi közösség demilitarizált zónát és nemzetközi felügyeletet követel a létesítmény felett. A héten megvalósuló, Rafael Grossi vezette Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség látogatása lesz az a pillanat, ami hat hónap után bepillantást enged az erőműbe a nemzetközi közvélemény számára.
Minden további perc, ameddig az orosz hadsereg megszállva tartja a zaporizzsjai atomerőművet, nukleáris katasztrófával fenyeget - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök lcsütörtök éjszakai videoüzenetében.
Csütörtökön két alkalommal is megszakadt a zaporizzsja-i atomerőmű szivattyúinak áramellátása. Az ilyenkor működésbe lépő tartalék generátorok korlátozott kapacitással rendelkeznek, a távoli áramellátás pedig kettő vezetéktől függ. Ráadásul az atomerőmű leállítása sem megoldás, ugyanis a vízhűtésre a lekapcsolt reaktoroknak is szüksége van - számolt be a Reuters.
Oroszország "mindent megtesz" annak érdekében, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szakemberei látogatást tegyenek a dél-ukrajnai zaporizzsjai atomerőműben - közölte hétfőn közzétett nyilatkozatában Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő.
Az Egyesült Államok azzal vádolta Oroszországot, hogy "nukleáris pajzsként" használja Ukrajna legnagyobb atomerőművét - írja a Reuters.
A legnagyobb feltételezhető balesettel fenyeget a szlovákiai mohi atomerőmű egy, az atomerőmű bővítésén dolgozó szlovák nukleáris mérnök szerint.
Kiemelték az első elhasznált nukleáris fűtőelemet a hét közül a Fukusima I. atomerőmű hármas reaktorának pihentető medencéjéből - közölte kedden a létesítményt üzemeltető TEPCO energiaipari vállalat.
Magyarországon is megjelent az a radioaktív felhő, amelyről a francia Sugárzásvédelmi és Nukleáris Biztonsági Intézet (IRSN) számolt be csütörtökön este - írta a 24.hu; az IRSN szerint az Európa felett észlelt szennyezést az okozhatta, hogy baleset történhetett egy oroszországi vagy kazahsztáni nukleáris létesítményben szeptember utolsó hetében.
Máris reagálnak a befektetők.
Hétfőn jelentős gyengüléssel kezdett a forint, az amerikai inflációs adat hozott valami mozgást.
A pénzügyi szolgáltatásokat, az olajat és a másodlagos eladókat érintheti.
Trump nem akarja, hogy az adófizetők viseljék a diákhitelesek terheit.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.