Bő egy héttel az iskolakezdés előtt megjelent a tanév rendjéről szóló rendelet. Az első tanítási nap 2023. szeptember 1-je, az utolsó 2024. június 21. Három hetes lesz a téli szünet. A Pedagógusok Szakszervezete már a tanév rendje nyilvánosságra hozásának csúszását is kifogásolta, de a tanítási idő felosztásával is elégedetlenek. Gosztonyi Gábor, a szervezet alelnöke az InfoRádiónak azt is kiemelte: bár a státusztörvény júliusban életbe lépett, a végrehajtási rendelete továbbra sem jelent meg.
A státusztörvény parlamenti benyújtását követő hetekben több mint 450 pedagógus szüntette meg jogviszonyát, de a törvény miatti nagyobb felmondási hullám szeptemberben várható – tudta meg a Népszava. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a lapnak hangsúlyozta: a június 1. és és július 20. között távozó pedagógusok hiányát is meg fogja érezni a rendszer.
A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint kétezer pedagógus nyújtotta be a felmondását, egyes felmérések szerint összesen ötezer munkavállaló hagyhatja ott a tanári pályát. Sem a Belügyminisztérium, sem az állami iskolafenntartó nem rendelkezik adatokkal a pályaelhagyó pedagógusok számáról – számolt be róla a Népszava.
Amint lehetséges, a Pedagógusok Szakszervezete megkezdi az aláírásgyűjtést az oktatási népszavazás kiírásához - közölte a szervezet.
Egyre több pedagógus helyezi letétbe felmondó levelét, sokan pedig csak akkor fognak lépni, ha elfogadják az új jogállási törvényt - mondta el Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke. A szakember szerint a nyári szünet ebből a szempontból vízválasztó lesz, a helyzet további romlásával pedig előbb-utóbb azokból a szaktanárokból is hiány lesz, akikből eddig nem volt.
Ma délutánra hívta össze a Belügyminisztérium a pedagógusok sztrájkbizottságának ülését - számolt be a Népszava. A portál emlékeztet: a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) képviselőivel legutóbb februárban tárgyalt a minisztérium a sztrájkkövetelésekről.
A tiltakozók a Kálvin térről vonulnak a Belügyminisztériumhoz. Értesülések szerint több iskolaigazgató is megtilthatta a sztrájkot vagy retorziókkal fenyegethette meg azokat a tanárokat, akik jelezték, hogy részt vennének a holnapi országos tanársztrájkban.
A héten kapták meg a megemelt fizetésüket a pedagógusok. A Népszava arról számolt be, hogy van, akinek 100 ezer forinttal a garantált bérminimum alatt van az alapilletménye. A Portfolio olvasói számára ez nem meglepetés: az év elején megírtuk, hogy már a 15-17 év tapasztalattal rendelkező, két minősítésen átesett tanárok is ugyanannyi pénzt kapnak, mint a gyakornokok.
Mintegy 80 ezer ember vonult az utcákra szombaton a portugál fővárosban, hogy magasabb béreket és jobb munkakörülményeket követeljen a pedagógusoknak.
Péntekre sztrájkot hirdettek a pedagógusok, amelyet megmozdulások, élőláncok követnek napközben.
Közleményt fogadott el a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) ezen a hétvégén ülésező XXXIV. kongresszusa Hajdúszoboszlón, amelyben összefoglalták követeléseiket. Az Összefogunk, folytatjuk, nem félünk! című dokumentum szerint - amelyet szombaton juttattak el az MTI-nek - a PSZ egyebek mellett követeli, hogy a kormány és a parlament "állítsa vissza az oktatásban dolgozók sztrájkjogát, fejezze be a pedagógusok megfélemlítését".
Nyílt levelet írtak a pedagógus szakszervezetek Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben béremelést követelnek, illetve kormánybiztos kinevezését, akivel tárgyalhatnak az oktatás problémáiról. A levelet változatlan formában közöljük.
Újabb sztrájkot hirdettek a pedagógusok, illetve a Tanítanék Mozgalom. A munkabeszüntetés október 14-én lesz.
Tüntetést hirdetett a Tanítanék Mozgalom szerda este 7 órára a Kossuth térre, a Grund ifjúsági szervezet pedig hídfoglalást jelentett be a tüntetést megelőzően, délután 5 órától a Margít hídra. Ahogyan arról már beszámoltunk, szintén október 5-én esedékes a PDSZ Országos Választmánya által meghirdetett országos munkabeszüntetés is. A Pedagógusok Szakszervezete ezzel szemben túl kevésnek tartja a felkészülési időt a jogszerű pedagógussztrájk megszervezésére, ezért nem csatlakozik a munkabeszüntetéshez.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a Magyar Közoktatás Napjához, november 22-éhez kapcsolódóan országos akciót tervez – olvasható a PSZ közleményében.
Újabb iskolákban jelentették be a sztrájkot a tantestületek, szerdán több budapesti és vidéki intézményben is munkabeszüntetéssel hívják fel a figyelmet a pedagógusok anyagi és társadalmi megbecsültségének hiányára - írja a Népszava.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Megjöttek a negyedéves adatok második becslései.
Nélküle nem tartana ott az orosz fenyegetés, ahol most van.
Az invazív faj agresszív fészekvédő viselkedése az emberre is veszélyes lehet.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?