Ördögi kör: a hőhullámok hajtják a világ áraméhségének növekedését

Ördögi kör: a hőhullámok hajtják a világ áraméhségének növekedését

Tavaly több mint kétszer annyival nőtt a világ áramfogyasztása, mint az elmúlt évtized átlagos éves bővülése. A növekmény több mint fele Kínához fűződik, de a fejlett gazdaságokban is fordulatra került sor. A fogyasztásbővülés zöme az ingatlanszektorhoz kötődött, az egyik legfontosabb hajtóerőt pedig a hűtési igény erősödése jelentette, a klímaváltozásnak tulajdonított hőhullámok következtében. A világ áramtermelésének növekedését 2024-ben rekord arányban fedezték a megújulók és a nukleáris energia, amelyek súlya a termelésben szintén új csúcsra emelkedett, ezzel együtt továbbra is a szén maradt a világ első számú villamosenergia-termelési forrása.

Forradalmi változáson megy keresztül Európa egyik legfontosabb iparága  - De miért olyan sérülékeny még mindig?

Forradalmi változáson megy keresztül Európa egyik legfontosabb iparága - De miért olyan sérülékeny még mindig?

Tovább nőtt a megújuló források szerepe az európai energiaellátásban, de az átállás során Európa a piacokat sebezhetővé tevő jelentős és tartós kihívásokkal néz szembe. Ezzel összefüggésben átalakulóban van a földgáz villamosenergia-termelésben betöltött szerepe is, és bár az energiahordozó részaránya összességében csökken, továbbra is kulcsszerepet tölt be az energiarendszerben - mutat rá az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) monitoring jelentésében.

Kiárusítás a megújulók piacán: ennyivel eshet 2025-ben az akkumulátorok és napelemek ára

Kiárusítás a megújulók piacán: ennyivel eshet 2025-ben az akkumulátorok és napelemek ára

2024-ben nagyot esett a napelemek, szélerőművek és akkumulátorok globális átlagára, elsősorban a hatalmas kínai gyártókapacitás által a globális piacra öntött olcsó kínálatnak köszönhetően. A trend 2025-ben is folytatódhat, így az ezen technológiákkal történő villamosenergia-előállítás költségei 2024. után idén újabb rekord mélypontra süllyedhetnek. A kereskedelmi akadályok átmenetileg megállíthatják a költségek csökkenését, de a trend olyan erős, hogy intézkedéseivel Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke sem fogja tudni megállítani egy új elemzés szerint.

Kiderült, hogy mennyi áramot termelt tavaly Paks

Kiderült, hogy mennyi áramot termelt tavaly Paks

Történetének ötödik legmagasabb termelési eredményével zárta 2024-et az MVM Paksi Atomerőmű Zrt - tájékoztatta a társaság az MTI-t kedden. A közlemény foglalkozik az előző heti paksi fejleményekkel is és hangsúlyozza, hogy a Paks II. építkezés nem befolyásolja a működő blokkok biztonságát.

Nagy döntést hozott a kormány: épülhet az első új gázerőmű Magyarországon

Nagy döntést hozott a kormány: épülhet az első új gázerőmű Magyarországon

A kormány három kombinált ciklusú gázturbinás erőmű építéséről döntött, ezek közül az elsőként a Mátrai Erőmű visontai telephelyén készülő létesítmény tenderén hirdetnek győztest – jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség budapesti konferenciáján a tárca Facebook-posztja alapján. Ezzel párhuzamosan Czepek Gábor miniszterhelyettes azt közölte, hogy az eredeti tenderkiírásban szereplő, legfeljebb 650 MW-os tervezett kapacitásból egy 520 MW méretű beruházás valósul meg Visontán, várhatóan 2028-ra. Czepek jelzése szerint hamarosan további bejelentések is várhatók a gázerőmű tenderek ügyében, így valószínűleg a két másik projektről is döntés születik.

Meglepő fordulat: 50 gázerőművet akar építeni a német kancellárjelölt

Meglepő fordulat: 50 gázerőművet akar építeni a német kancellárjelölt

A szélenergia termelés csökkenése és az atomerőművek leállítása után Friedrich Merz, a CDU konzervatív párt vezetője ötven gáztüzelésű erőmű gyors megépítését szorgalmazza. Az ambiciózus terv a zöldülési célokkal nehezen egyeztethető össze, ám a politikus szerint elengedhetetlen az ország energiabiztonságának megőrzéséhez - írta meg a Reuters.

Szénerőművek nélkül nincs stabil energiaellátás Németországban – állítja a szénipar

Szénerőművek nélkül nincs stabil energiaellátás Németországban – állítja a szénipar

A Német Szénimportőrök Szövetsége (VDKi) szerint a modern szénerőművek továbbra is kulcsszerepet játszanak az ország energiaellátásában, különösen akkor, amikor a megújuló energiaforrások, mint a szél- és napenergia, nem állnak rendelkezésre. A szövetség ezért egy technológia-semleges, versenyalapú és központosított kapacitáspiac bevezetését sürgeti, amely megfelelő ösztönzőket biztosítana mind a szén-, mind a gázerőművek üzemeltetői számára. A VDKi hangsúlyozza, hogy a szénalapú energiatermelést nem szabad démonizálni, és javasolja, hogy a szén-dioxid-leválasztási és -tárolási technológiákat (CCS/CCU) a szénerőművekre is alkalmazzák. Jelenleg Németországban 16 gigawattnyi szénerőművi kapacitás működik, amely 2024-ben az ország villamosenergia-termelésének 5,4%-át adta - írta meg a Reuters.

Mérföldkő a brit energiaátmenetben: élre tört a szélenergia az áramtermelésben

Mérföldkő a brit energiaátmenetben: élre tört a szélenergia az áramtermelésben

Az Egyesült Királyság energiaátmenetének egyik legfontosabb mérföldkövéhez érkezett: a szélenergia először előzte meg a földgázt, mint az ország legnagyobb villamosenergia-termelési forrása. 2024-ben a szélenergia az elektromos áramtermelés 29%-át biztosította, elsősorban az off-shore, vagyis part menti szélturbinák révén. Az ország jelenleg 15 gigawatt (GW) tengeri szélenergia-kapacitással rendelkezik, ami vezető szerepet biztosít számára Európában. A brit kormány célja, hogy ezt a kapacitást 2030-ra 60 GW-ra növelje - írta meg a Bloomberg.

Franciaországban terjeszkedik a MET Csoport

Franciaországban terjeszkedik a MET Csoport

A MET Csoport 100 százalékos részesedést szerzett a Comax France SAS (Comax) vállalatban, amely kapcsolt hő- és villamosenergia-termeléssel (CHP), valamint akkumulátoros energiatároló rendszerek (BESS) fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik. Ez a MET Csoport első energetikai infrastruktúra-beruházása Franciaországban.

Nagyot csökkenhet az EU versenyhátránya az áramárak területén Kínával és Amerikával szemben

Nagyot csökkenhet az EU versenyhátránya az áramárak területén Kínával és Amerikával szemben

Az Európai Unió Kínával és az Egyesült Államokkal szembeni versenyképességi hátránya ha nem is kizárólag, de jelentős részben a magasabb itteni energiaárak miatt jött létre. A teljes energiafogyasztásban egyre nagyobb súllyal rendelkező villamos energia ára tekintetében az EU hátránya mérséklődhet az előttünk álló időszakban, és akad egy olyan technológia is, az offshore (tengeri) szélerőműveké, amelynek áramtermelési költsége az Unióban hosszabb távon is kisebb lehet, mint fő versenytársainál - derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) minap kiadott éves jelentéséből (World Energy Outlook 2024).

Történelmi helyzet alakult ki Magyarországon a naperőmű forradalom miatt, és ez még csak a kezdet

Történelmi helyzet alakult ki Magyarországon a naperőmű forradalom miatt, és ez még csak a kezdet

Az elmúlt hetekben meghaladta Magyarországon a nyáron valaha mért legmagasabb áramfogyasztási csúcsot a naperőművek beépített teljesítőképessége, ami óriási változást jelent a villamosenergia rendszerben, és ez még csak a kezdet – derül ki a Portfolio átfogó elemzéséből. A magyarországi naperőmű forradalom világviszonylatban is az élbolyba helyez minket két lényeges mutatóban, és mindez egyúttal hatalmas kihívásokat is okoz a rendszer egyensúlyban tartása során.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.