
A Washington Post szimulációkkal szemléltette, milyen kilátásokra számíthat a lakosság, ha a kormány és az egészségügyi szakértők javaslatának eleget téve otthon maradnak, és kerülik a személyes kontaktust.
Kezdjük a legegyszerűbbel. Ebben az esetben egy kitalált betegség terjedését láthatjuk egy 5 fős csoportban. Képzeletbeli betegségünk sokkal hatékonyabban fertőz, mint a Covid-19, a beteg személy azonnal, 100 százalékos hatékonysággal fertőzi meg egészséges társát:
A valóságban azonban az emberek többsége meggyógyul, ideális esetben ez a személy már nem fertőz és nem is kaphatja el újból a betegséget:
Ezen tények ismeretében nézzük meg, mi történik, ha a vírus bejut egy 200 fős közösségbe! A fertőzött személy egy véletlenszerű pontról indul el, véletlenszerű irányba. Vessünk egy pillantást a narancssárga színnel jelölt görbére, ami a fertőzött személyek számának időbeli alakulását mutatja. A megbetegedések száma rendkívül gyorsan eléri a maximumot, majd nagyjából ugyanilyen sebességgel zuhanni kezd, ahogy az emberek felépülnek. Az ő számukat a lila szín szemlélteti:

Az új koronavírussal kapcsolatos egyik legfontosabb cél tehát, hogy a görbét minél inkább lelapítsuk, elkerülve, hogy rohamtempóban terjedjen el az országban.
Nézzük, mi történik, ha képzeletbeli karanténnal bővítjük a szimulációt:

A szakértők álláspontja nem egyezik meg az elrendelt karantén hatékonyságáról. Ennek fenntarthatósága és ellenőrzése rendkívüli szervezést és erőforrást igényel, kezdve a szállásoktól, az élelmiszer, gyógyszer, és háztartási termékek ellátásáig. Ráadásul a tapasztalat azt mutatja, hogy az emberek a felszólítás ellenére el-elhagyják a karantént.
Más módon is lassítható a koronavírus terjedése. Az egészségügyi szervezetek nem véletlenül javasolják a távolságtartást, izolációt, a zsúfolt helyek, rendezvények kerülését, egyszóval a mozgás korlátozását a lakosság számára. Sajnos, mint a nemzetközi és hazai példa is mutatja, sokan ennek ellenére is az utcára merészkednek. Természetesen ezen esetekbe beletartoznak, a munkahelyükrere bejáró, vagy halaszthatatlan ügyet intéző személyek, és persze azok is, akik fittyet hánynak a szakértői figyelmeztetésekre. Nekik nem csak a megfertőződés miatt kell aggódniuk, de potenciális hordozóként maguk is veszélyeztetik a környezetükben élőket, legyenek azok utastársaik, kollégáik, barátjaik vagy saját családjuk.
Ezen a példán azt vizsgáljuk, milyen időbeli eloszlásban terjed vírusunk, ha a 200 fős lakosságnak csak a negyede megy közösségbe, háromnegyede viszont otthon marad:

Minél inkább elkerüljük az érintkezést és tartjuk a távolságot, annál többen maradhatunk egészségesek, a nyilvános helyek bezárása hatékony lépés ennek fenntartására.
Mindez bíztatónak hangzik, játsszunk el a gondolattal, hogy az emberek több mint 87 százaléka felelősségtudatosan, önkéntes karanténba vonul. Ebben az esetben 8-ból 1 személy lép csak ki a lakásból. Az eredmény meggyőző:

Foglaljuk össze:
A Washinton Post négy szimulációja különböző eseteket mutatott be. Az elsőben senki nem tartotta be az otthonmaradásra vonatkozó javaslatot, a második egy képzeletbeli karantén hatékonyságát ábrázolta. A harmadikban mérsékelten tartották a távolságot egymástól az emberek, az utolsóban pedig a lakosság széles körben alkalmazta azt. Mivel a szimuláció minden esetben véletlenszerű egyénnel, helyről és irányból indul, ismételt lejátszás esetén ezért az eredmények valamelyest eltérhetnek, ám a mérsékelt és a széles körű távolságtartás és otthon maradás minden esetben eredményesebbnek bizonyul bármilyen védekezési módnál.
Zárásként fontos kiemelni, hogy a szimulációk nem a Covid-19, vagyis az új koronavírus terjedését ábrázolják, annak valós működése ennél sokkal nagyobb komplexitású, figyelembe véve, hogy a betegségbe bele is halhatnak. Azonban ahogyan a mozgó pöttyök átadják egymásnak a kitalált fertőzést, az emberi érintkezéseknek köszönhetően az új koronavírus is továbbterjedhet, átlépve városhatárokat, eljutva munkahelyekre, családunkhoz. Hasonlóan az első szimulált fertőzötthöz, egyetlen koronavírussal fertőzött személy is a fertőzés továbbgyűrűzéséhez vezethet.
Vigyázzunk tehát magunkra és egymásra, maradjunk otthon, útját állva a koronavírus terjedésének.
Holnap kiderül, komolyan gondolja- legnagyobb ígéretét Amerika ősellensége
Fontos határidő közeleg.
Fordulat a tragikus indiai légikatasztrófa ügyében: nem az történt, amire mindenki gondolt
Kizárták a mechanikai meghibásodás lehetőségét.
Egyetlen mozdulattal rúgta ki a széket a béketárgyalások alól a Hamász - Teljesen új követelésekkel álltak elő
Ha az izraeliek nem gáncsolják el az alkut, akkor megteszik az iszlamisták.
Eljött a vég az ukránok erődvárosa számára? - Minden irányból jönnek az oroszok
Újabb települések elfoglalását jelentették be.
Ami még az állampapírnál is jobb befektetés - díjmentes, interaktív, online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
