
A Washington Post szimulációkkal szemléltette, milyen kilátásokra számíthat a lakosság, ha a kormány és az egészségügyi szakértők javaslatának eleget téve otthon maradnak, és kerülik a személyes kontaktust.
Kezdjük a legegyszerűbbel. Ebben az esetben egy kitalált betegség terjedését láthatjuk egy 5 fős csoportban. Képzeletbeli betegségünk sokkal hatékonyabban fertőz, mint a Covid-19, a beteg személy azonnal, 100 százalékos hatékonysággal fertőzi meg egészséges társát:
A valóságban azonban az emberek többsége meggyógyul, ideális esetben ez a személy már nem fertőz és nem is kaphatja el újból a betegséget:
Ezen tények ismeretében nézzük meg, mi történik, ha a vírus bejut egy 200 fős közösségbe! A fertőzött személy egy véletlenszerű pontról indul el, véletlenszerű irányba. Vessünk egy pillantást a narancssárga színnel jelölt görbére, ami a fertőzött személyek számának időbeli alakulását mutatja. A megbetegedések száma rendkívül gyorsan eléri a maximumot, majd nagyjából ugyanilyen sebességgel zuhanni kezd, ahogy az emberek felépülnek. Az ő számukat a lila szín szemlélteti:

Az új koronavírussal kapcsolatos egyik legfontosabb cél tehát, hogy a görbét minél inkább lelapítsuk, elkerülve, hogy rohamtempóban terjedjen el az országban.
Nézzük, mi történik, ha képzeletbeli karanténnal bővítjük a szimulációt:

A szakértők álláspontja nem egyezik meg az elrendelt karantén hatékonyságáról. Ennek fenntarthatósága és ellenőrzése rendkívüli szervezést és erőforrást igényel, kezdve a szállásoktól, az élelmiszer, gyógyszer, és háztartási termékek ellátásáig. Ráadásul a tapasztalat azt mutatja, hogy az emberek a felszólítás ellenére el-elhagyják a karantént.
Más módon is lassítható a koronavírus terjedése. Az egészségügyi szervezetek nem véletlenül javasolják a távolságtartást, izolációt, a zsúfolt helyek, rendezvények kerülését, egyszóval a mozgás korlátozását a lakosság számára. Sajnos, mint a nemzetközi és hazai példa is mutatja, sokan ennek ellenére is az utcára merészkednek. Természetesen ezen esetekbe beletartoznak, a munkahelyükrere bejáró, vagy halaszthatatlan ügyet intéző személyek, és persze azok is, akik fittyet hánynak a szakértői figyelmeztetésekre. Nekik nem csak a megfertőződés miatt kell aggódniuk, de potenciális hordozóként maguk is veszélyeztetik a környezetükben élőket, legyenek azok utastársaik, kollégáik, barátjaik vagy saját családjuk.
Ezen a példán azt vizsgáljuk, milyen időbeli eloszlásban terjed vírusunk, ha a 200 fős lakosságnak csak a negyede megy közösségbe, háromnegyede viszont otthon marad:

Minél inkább elkerüljük az érintkezést és tartjuk a távolságot, annál többen maradhatunk egészségesek, a nyilvános helyek bezárása hatékony lépés ennek fenntartására.
Mindez bíztatónak hangzik, játsszunk el a gondolattal, hogy az emberek több mint 87 százaléka felelősségtudatosan, önkéntes karanténba vonul. Ebben az esetben 8-ból 1 személy lép csak ki a lakásból. Az eredmény meggyőző:

Foglaljuk össze:
A Washinton Post négy szimulációja különböző eseteket mutatott be. Az elsőben senki nem tartotta be az otthonmaradásra vonatkozó javaslatot, a második egy képzeletbeli karantén hatékonyságát ábrázolta. A harmadikban mérsékelten tartották a távolságot egymástól az emberek, az utolsóban pedig a lakosság széles körben alkalmazta azt. Mivel a szimuláció minden esetben véletlenszerű egyénnel, helyről és irányból indul, ismételt lejátszás esetén ezért az eredmények valamelyest eltérhetnek, ám a mérsékelt és a széles körű távolságtartás és otthon maradás minden esetben eredményesebbnek bizonyul bármilyen védekezési módnál.
Zárásként fontos kiemelni, hogy a szimulációk nem a Covid-19, vagyis az új koronavírus terjedését ábrázolják, annak valós működése ennél sokkal nagyobb komplexitású, figyelembe véve, hogy a betegségbe bele is halhatnak. Azonban ahogyan a mozgó pöttyök átadják egymásnak a kitalált fertőzést, az emberi érintkezéseknek köszönhetően az új koronavírus is továbbterjedhet, átlépve városhatárokat, eljutva munkahelyekre, családunkhoz. Hasonlóan az első szimulált fertőzötthöz, egyetlen koronavírussal fertőzött személy is a fertőzés továbbgyűrűzéséhez vezethet.
Vigyázzunk tehát magunkra és egymásra, maradjunk otthon, útját állva a koronavírus terjedésének.
Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
Az állami cégeket érinti, a személyi jellegű kiadásaikat.
Mélyrepülésben a dollár az euróval szemben
Kőkemény mozgásokra számíthatunk a devizapiacokon.
Nem mindennapi helyre teszi be a lábát Donald Trump: megnyitja kapuit az "Aligátor Alcatraz"
Különleges létesítményről van szó.
Nincs megállás, itt az újabb csúcsdöntés az amerikai tőzsdéken
Ismét a vámháború van fókuszban.
Történelmi légitámadást indított Oroszország, újabb F-16-ost vesztett el Kijev – Ukrajnai háborús híreink hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Irdatlan méretet öltenek Moszkva támadásai: egymás után döntik meg saját rekordjaikat
És ez még csak a kezdet.
Albérlet vagy hitel? - Fiatalok lakhatási dilemmái
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Albérlet vagy hitel? - Fiatalok lakhatási dilemmái A fiatalok egyik legnagyobb dilemmája ma Magyarországon: albérletben lakjanak, vagy inkább saját ing
Felkészülés az innovációs célú pályázatokra - pályázati források várhatók
A várakozások szerint közel 200 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrás állhat hamarosan a hazai innovatív vállalkozások rendelkezésére. Megjelenhetnek azok az innovációs pály
ESG-szabályozás és trendek: így alakul át a pénzügyi szektor
Az utóbbi években robbanásszerűen nőtt az érdeklődés a fenntartható befektetések iránt. Az ESG-kritériumok - vagyis a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási
PORTRÉ - Két hazai "reneszánsz" privátbankár, akik a leggazdagabbak pénzét kezelik
Az SPB Befektetési Zrt. a hazai befektetési szolgáltatói piac egyik legpatinásabb, 25 éve a piacon lévő szereplője, amely elsősorban private banking szolgáltatásokat kínál ügyfelei számár
Devizahitelek tanulságai és a nyugdíjrendszer kihívásai
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Devizahitelek tanulságai és a nyugdíjrendszer kihívásai Mi történt a devizahitelekkel? 2006 környékén sok fiatal pár nagy reményekkel vágott bele
Végső soron a NATO is csak üzlet
Indul az emelt NATO-kiadások rendszere, 5 százalék lesz az előirányzott szint. De a hadiiparban Európa versenyképtelen, az amerikai gyártók már el is kezdték körbeudvarolni a...
The post Végs
Gazdasági furcsaságok mérnököknek
Mindig nagyon érdekes számomra, hogy mennyi mérnök lép motiváltan a pénzügyi területre. Rengeteg informatikus (meglepően tájékozottan) érkezik coachingokra, de még a pénzügyi influencerek k
A háborúk titokzatos jótékonysága a tőzsdékre
Háború = ralizó részvénypiac? A történelmi tapasztalatok szerint egy háború még jót is tesz annak az ország tőzsdéjének, amelyik a távolban és győztesen vívja, nem...
The post A háború

Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Súlyos csődhullám söpör végig Magyarországon - Sorra zárnak be az éttermek, kávézók, mulatóhelyek
- Szép csendben megindultak a kirúgások Magyarországon, és még nincs vége a leépítési hullámnak
- Megjelent a kormány új ingyenhitele, élelmes magyarok tízezrei mozdultak rá azonnal
- Ezért sem jutsz be az állami kórházakba
- A világ tíz leggazdagabb országa között van, és semmit nem tudsz róla, mi ez?
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Számolj háromig és start!
Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.
Meddig tart még a dollár mélyrepülése és a forint diadalmenete?
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.
Újratervez a CATL Debrecenben – ekkora az akkumulátorválság?
A világ legnagyobb gyártója habozni kezdett.
Úgy szabadulnak a hitelektől a magyarok, mintha nem lenne holnap
Nagyon sok az előtörlesztés.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.