A Francia Orvostudományi Akadémia friss jelentése ugyan hivatalosan nem döntötte el a Covid–19 eredetéről szóló vitát, de határozottan a laboratóriumi baleset elmélete felé hajlik. Ez a megközelítés éles kritikákat váltott ki a tudományos közösség több tagjából, akik a természetes zoonózist tartják megalapozottabbnak. A jelentés inkább politikai üzenetként hat, semmint tudományosan megalapozott állásfoglalásként.
Áttörést jelenthet a koronavírus elleni védőoltások fejlesztésében egy új megközelítés, amely a vírus cukormolekuláinak eltávolításával próbál széles spektrumú védettséget kialakítani. A módszer a rákterápiában is ígéretes eredményeket mutat és a szakemberek szerint nagy segítséget jelenthet a Covid-vírus minden variánsával szemben hatékony vakcinák fejlesztésében - írta meg az IFLScience.
A Covid-19 miatt kórházi kezelésre szorult betegeknél akár még 30 hónappal később is jelentősen nagyobb volt a kockázata további súlyos egészségügyi problémáknak – állapították meg francia kutatók az Infectious Diseases című folyóiratban publikált tanulmányukban.
Egy új tanulmány szerint a Covid-19 oltások után az emberek kis részénél ritka tünetegyüttes alakulhat ki, amelyet fáradtság, terhelési intolerancia, agyköd, fülzúgás és szédülés jellemez. A kutatók biológiai eltéréseket is találtak az oltási utáni szindróma miatt vizsgált betegeknél - írta meg a New York Times.
Zágráb város önkormányzata emlékművet állít a koronavírus-járvány áldozatainak, hogy a családok leróhassák tiszteletüket a fertőzés következtében elhunytak előtt - közölte a polgármesteri hivatal.
Az Egyesült Királyságban végzett nagyszabású kutatás új megvilágításba helyezte a ritka betegségek és a Covid-19 kapcsolatát. A több mint 58 millió embert érintő vizsgálat több olyan ritka betegséget azonosított, amelyek jelentősen növelik a koronavírus-fertőzés miatti elhalálozás kockázatát még a teljesen beoltott egyéneknél is. A tanulmány rávilágít arra, hogy a ritka betegségeket fokozottabban figyelembe kell venni a közegészségügyi stratégiák kialakításakor - írja a Medical Xpress.
Donald Trump amerikai elnök rendeletet írt alá hétfőn a koronavírus-járvány idején a vakcina megtagadása miatt szolgálatukból elbocsátott katonák visszavételéről.
2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. Ennek kapcsán megnéztük, milyen vírusok terjednek most Magyarországon.
A kutatók egyre közelebb kerülnek a Covid-fertőzést követő hosszútávú tünetek hátterében álló mechanizmusok megértéséhez. A The Conversation nevű tudományos portál elemzése összeszedte, hogy a jelenlegi kutatási eredmények szerint mi állhat a hosszú Covid hátterében.
Az elmúlt napokban bejárta a sajtót a hír, miszerint egy kanadai tinédzser kritikus állapotban került kórházba, miután madárinfluenzával (H5N1) fertőződött meg. Az elsősorban a baromfi és szarvasmarha-állományokban jelen lévő vírus korábban is fertőzött már meg embereket, azonban a jelenlegi eset kivizsgálását követően a kutatók megállapították, hogy a fiatalt annak egy olyan, mutálódott változata fertőzhette meg, amely potenciálisan egy emberekre veszélyesebb változat lehet. A madárinfluenza vírusról már korábban is azt tartották a kutatók, hogy ha az képes lenne emberről emberre átterjedni, akár egy következő világjárványt is kirrobanthat, így a szakemberek most nagy figyelmet szentelnek a kanadai esetnek. A kutatók szerint nincs bizonyíték arra, hogy a tinédzser a vírust egy másik embertől kaphatta meg, még nem találták meg a fertőzés forrását. Cikkünkben összeszedtük, mit mondanak a szakértők, kell-e tartani egy következő pandémiától?
Az Egyesült Államokban a szakértők a légúti megbetegedések szezonális emelkedésére számítanak az elkövetkező hónapokban. A Covid-19, az influenza és a légúti szinciciális vírus (RSV) okozta fertőzések várhatóan megszaporodnak az őszi-téli időszakban, ahogy az évről évre lenni szokott - írja az USA Today.
A légúti megbetegedések, köztük a COVID-19 által okozott fertőzések számának alakulásáról, a védekezés hatékony módjairól és az Európai Gyógyszerügynökség által javasolt vakcinákról írt az mta.hu-ra Sarkadi Balázs orvosbiológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
A Starboard Value aktivista hedge fund befektetési igazgatója, Jeffrey Smith kritikát fogalmazott meg a Pfizer gyógyszergyártó vállalattal szemben. Az igazgató szerint a cég igazgatótanácsának felelősségre kell vonnia a menedzsmentet az alulteljesítés miatt. A Starboard 1 milliárd dolláros pozíciót épített ki a Pfizerben, és Smith nemrég találkozott a vállalat vezérigazgatójával, Albert Bourlával - írja a Reuters.
Egy új, nagyszabású kutatás szerint a Covid-19 fertőzésen átesett gyermekek és tizenévesek körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata - számolt be a Medpage Today.
A hosszú Covidban szenvedők nem tudnak teljes mértékben visszailleszkedni a társadalomba, a betegségből visszamaradt tünetek, mint a krónikus fáradtság, megnehezítik az iskolába járást, a munkavégzést és a társas kapcsolatokra is hatással vannak - írta az NlTimes című holland hírportál a holland közegészségügyi intézet (RIVM) kutatására hivatkozva.
A brit egészségügyi ellátórendszerre olyan hatást gyakorolt a koronavírusjárvány, mintha az országot véget nem érő terrortámadás-sorozat érte volna - mondta egy vezető szakértő a járvány előzményeinek, következményeinek és kormányzati kezelési módjának feltárását célzó brit vizsgálat csütörtöki munkanapján.
Megszólalt az amerikai elnök.
Művészet vagy másolat?
Nagy újítások jöhetnek az új szériával.
Fájdalmas lenne ez Putyinnak.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.