
A GoldenPeaks Capital (GPC) neve a hazai vállalatvezetők számára lehet, hogy ismeretlenül hangzott egészen idén július elejéig, amikor a vállalat és a Faerch Group – amely a Magyarországon két gyárat üzemeltető PACCOR tulajdonosa – megkötötték az ország eddigi egyik legnagyobb hosszútávú zöldáram-vásárlási szerződését (PPA). Mit érdemes tudni a GPC-ről?
A GPC Group egy máltai központú, de a világ számos pontján irodát működtető, komplex energetikai szolgáltatásokat nyújtó globális vállalatcsoport. Teljes mértékben a zöldenergiára fókuszálunk, rendkívül széles portfólióval rendelkezünk, például
Magyarország és Lengyelország legnagyobb független napenergia-termelője és naperőmű-üzemeltetője vagyunk, de a szélenergia és energiatárolás területén is dinamikusan növekedünk.
Leányvállalataink között számos technológiai és kivitelezőcég van, befektetői tevékenységünknek köszönhetően világvezető innovációs vállalatokban szereztünk tulajdonrészt.
Olyan nemzetközi vállalatokkal kötöttünk PPA szerződéseket, mint a Google vagy a Nestlé, amely jól mutatja, hogy az energiaintenzív iparágak folyamatosan növekedő zöldenergia-igényét is ki tudjuk szolgálni. Ezen felül a China National Building Material Group Corporation (CNBM) is a stratégiai partnerünk, amellyel világszinten építjük a zöldenergia stratégiánkat. Néhány hónappal ezelőtt állapodtunk meg a kínai partnerünkkel, hogy tervezőként és kivitelezőként támogatja a munkánkat, és közösen elköteleztük magunkat évente további 1GW-nyi napenergia projekt fejlesztése mellett, és elhatároztuk, hogy tovább terjeszkedünk Nyugat-Európában, beleértve Németországot, Olaszországot és Görögországot.
Rövid távon 1 GW teljesítményű projekt már 2025-ben megvalósulhat, és további 2,5 GW fejlesztés alatt áll, amely 2026-ban, 2027-ben kezdheti meg a működést.
A már említett PPA szerződés a valaha volt egyik legjelentősebb ilyen típusú megállapodás az országban. Milyen részleteket lehet tudni a kontraktusról?
Valóban, ez a GoldenPeaks eddigi legnagyobb magyarországi projektje, de az egész országot tekintve is az egyik legjelentősebb. A Faerch Group a világ egyik vezető csomagolóanyag-gyártója, 2022-ben vásárolta meg a PACCOR-t, amely Magyarországon két lokációban, Debrecenben és Szombathelyen rendelkezik telephellyel, és több mint 650 embert foglalkoztat. A termelés zöldítésének érdekében a vállalat olyan kiszámítható és megbízható forrásból származó zöldenergiát kívánt bevonni az energiamixébe, amellyel jelentősen tudja csökkenteni a CO2 lábnyomát.
A szerződés 12 évre és 15 GWh/év kapacitásra szól, amellyel a megállapodás időtartama alatt összesen 180 GWh zöldenergia érkezhet a vállalathoz, ráadásul dedikált naperőművekből.
Ez a mennyiség körülbelül 3900 tonna CO2-t megtakarítást jelent évente, ami körülbelül 10 000 európai polgár háztartási áramfogyasztásából származó CO2-kibocsátásnak felel meg.
A vállalatok saját felhasználású napelemekkel is kielégíthetik a zöldenergia-igényüket. Miért éri meg mégis inkább egy PPA keretében megvásárolni?
Valóban megtermelhetik a vállalatok saját maguknak is, de fizikai értelemben nem minden esetben van lehetőség on-site napelemparkokat létesíteni, de ha mégis, akkor lehet, hogy annak teljesítménye nem elégséges a zöldáram-igény kielégítésére. Ha a vállalat valóban elkötelezett a fenntarthatósági célok megvalósításában, akkor ebben az esetben két lehetősége van: vagy a származásigarancia piacon szerez be úgynevezett GO-kat, vagyis származási garanciákat, amikkel elméletben a saját működésébe közvetve tud zöldenergiát bevonni. Másik lehetőség a PPA szerződések kötése, amellyel egy kereskedőpartner hosszútávon ki tudja szolgálni zöldárammal, adott esetben konkrét, dedikált erőműből vagy erőművekből.
A fixált árazás rendkívül jó tervezhetőséget biztosít, ami egy mostanihoz hasonló volatilis árkörnyezetben kifejezetten előnyös lehet.
A GO piac bizonyos esetekben nem elég megbízható, bár auditálják, hogy a származási garanciák valóban megfelelő forrásból érkeznek, mégis, igazi bizonyosságot egy, az általunk kínálthoz hasonló hosszútávú szerződéssel lehet leginkább garantálni. Létezik egy úgynevezett RE100 és a Science-Based Targets (SBTi) kezdeményezés, ezekhez a teljesség igénye nélkül olyan globális, világvezető vállalatok csatlakoztak, mint például az Apple, a Google, a Meta, a Microsoft vagy a Nike. Számukra például döntően csak az olyan zöldenergia-források elfogadhatók a tevékenységük lábnyomának csökkentése érdekében, amely nagyon szigorúan vannak auditálva, ha a vezetőik szeretnék, akár személyesen is ellátogathatnak azokba a létesítményekbe, ahonnan a villamosenergia származik.
Ez a biztosíték számukra, hogy nem csak papíron, hanem valóban zöldíteni tudják a működésüket.
Ebben a törekvésükben mi szakértő partnerként jelenünk meg mellettük, a hitelességünket elismerve, a fenntarthatósági kategóriában a Moody’s a legmagasabb minősítést adta számunkra. Többek között ennek is köszönhetjük, hogy olyan ügyfeleket szolgálunk ki hosszútávon zöldenergiával, mint a Google, a Nestlé, a Reckitt, vagy a Mondelez.
A vállalat Lengyelországban és Magyarországon is a megújuló-energia piac meghatározó szereplője. Milyen terveik vannak az országban és a régióban?
Nagy potenciált látunk a kelet-közép-európai régióban. Egyrészt a gyártás, mint ipari tevékenység, nagyon sokat fejlődött az elmúlt években, és egyre nagyobb szeletet hasít ki az országok gazdasági teljesítményéből. Ezek kifejezetten energiaintenzív iparágak, amelyek esetében a zöldenergia-igény várhatóan dinamikusan fog emelkedni az elkövetkezendő években. Talán még egyfajta modernizációs hullám első fázisában vagyunk, amikor minden szereplő megértette, hogy miért fontos a CO2 lábnyom csökkentése, és sok vállalatvezető már azt is, hogy hogyan kellene ezt kivitelezni.
Már „csak” a tervek megvalósítása van hátra, éppen ezért olyan partnerként kívánunk mellettük állni, amelyik támogatni tudja őket ezekben a törekvésekben.
Nyáron jelentettük be, hogy az Erste Grouppal és az Erste Bank Magyarországgal finanszírozási megállapodást kötöttünk, amely két északkelet-magyarországi napelemes projektet érint, melyek összteljesítménye kb. 65 MW. Ez az egyik legnagyobb folyamatban lévő naperőmű beruházás az országban. Ezen kívül úgy gondolom, hogy Magyarországon 2027-ig további három számjegyű bővülést tudunk elérni megawattban a PPA-k esetében. Nagy versenyelőnyünk más szereplővel szemben, hogy a szolgáltatás teljes spektrumát, integrált módon le tudjuk fedni, így többek között a projektfejlesztést és tervezést, finanszírozást, az ellátási lánc kezelését, építést és üzembe helyezést, eszközüzemeltetést, valamint a kereskedelmi- és energiaértékesítést.
A magyar villamosenergia-rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy a jelentős kapacitású napelemes termelés mellé nem épült egyelőre megfelelő mennyiségű energiatározó, ezért a napos órákban túltermelés és negatív áramárak tapasztalhatók. Milyen tervei vannak a vállalatnak az energiatárolók piacán?
Természetesen mi is tisztában vagyunk az energiatároló-kapacitások növelésének szükségességével, de ki kell emelnem, hogy ez a kérdés nem csak Magyarország, hanem minden olyan ország számára kritikus, amelyek komolyan veszi az energiaátmenetet. Annak érdekében, hogy az energiatárolók iránti igényt is ki tudjuk elégíteni, illetve adott esetben a rugalmassági piacon is stabil pozíciókat szerezzünk, kiemelten kezeljük az energiatárolási üzletágunk fejlesztését, mindenképpen a kontinens élvonalába szeretnénk tartozni. Jelenleg is fut egy pilot projektünk Lengyelországban, és természetesen Magyarországon, de más országokban is folyamatosan keressük a lehetőségeket.
A cikk megjelenését a GoldenPeaks Capital támogatta.
Címlapkép forrása: GoldenPeaks Capital
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Rekordot döntöttek a Kongresszusban: hosszú órákon át csepülték Donald Trumpot
Több mint 25 órán át beszélt egyetlen politikus.
Egyetlen ábrán, milyen ütemben nyomulnak előre az oroszok Ukrajnában
A War Mapper készített statisztikát a területfoglalásokról.
Itt az államtitkár rendkívüli bejelentése: átfogó reform jön a kiskereskedelemben
A kisboltok új támogatási programmal ellensúlyozhatják a negatív hatásokat.
Nagy Márton: megkezdődtek az egyeztetések a telekomcégekkel a díjcsökkentésről
Legalább 10 százalékos árcsökkentés az elvárás.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Cégfelvásárlás - az ár és az érzelmek játéka
A cégfelvásárlások középpontjában mindig az ár áll, de a tranzakciók nem csupán racionális pénzügyi döntéseken múlnak. Az eladók és a vevők érzelmi attitűdje, intuíciói és pszichol
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
- Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen