
A GoldenPeaks Capital (GPC) neve a hazai vállalatvezetők számára lehet, hogy ismeretlenül hangzott egészen idén július elejéig, amikor a vállalat és a Faerch Group – amely a Magyarországon két gyárat üzemeltető PACCOR tulajdonosa – megkötötték az ország eddigi egyik legnagyobb hosszútávú zöldáram-vásárlási szerződését (PPA). Mit érdemes tudni a GPC-ről?
A GPC Group egy máltai központú, de a világ számos pontján irodát működtető, komplex energetikai szolgáltatásokat nyújtó globális vállalatcsoport. Teljes mértékben a zöldenergiára fókuszálunk, rendkívül széles portfólióval rendelkezünk, például
Magyarország és Lengyelország legnagyobb független napenergia-termelője és naperőmű-üzemeltetője vagyunk, de a szélenergia és energiatárolás területén is dinamikusan növekedünk.
Leányvállalataink között számos technológiai és kivitelezőcég van, befektetői tevékenységünknek köszönhetően világvezető innovációs vállalatokban szereztünk tulajdonrészt.
Olyan nemzetközi vállalatokkal kötöttünk PPA szerződéseket, mint a Google vagy a Nestlé, amely jól mutatja, hogy az energiaintenzív iparágak folyamatosan növekedő zöldenergia-igényét is ki tudjuk szolgálni. Ezen felül a China National Building Material Group Corporation (CNBM) is a stratégiai partnerünk, amellyel világszinten építjük a zöldenergia stratégiánkat. Néhány hónappal ezelőtt állapodtunk meg a kínai partnerünkkel, hogy tervezőként és kivitelezőként támogatja a munkánkat, és közösen elköteleztük magunkat évente további 1GW-nyi napenergia projekt fejlesztése mellett, és elhatároztuk, hogy tovább terjeszkedünk Nyugat-Európában, beleértve Németországot, Olaszországot és Görögországot.
Rövid távon 1 GW teljesítményű projekt már 2025-ben megvalósulhat, és további 2,5 GW fejlesztés alatt áll, amely 2026-ban, 2027-ben kezdheti meg a működést.
A már említett PPA szerződés a valaha volt egyik legjelentősebb ilyen típusú megállapodás az országban. Milyen részleteket lehet tudni a kontraktusról?
Valóban, ez a GoldenPeaks eddigi legnagyobb magyarországi projektje, de az egész országot tekintve is az egyik legjelentősebb. A Faerch Group a világ egyik vezető csomagolóanyag-gyártója, 2022-ben vásárolta meg a PACCOR-t, amely Magyarországon két lokációban, Debrecenben és Szombathelyen rendelkezik telephellyel, és több mint 650 embert foglalkoztat. A termelés zöldítésének érdekében a vállalat olyan kiszámítható és megbízható forrásból származó zöldenergiát kívánt bevonni az energiamixébe, amellyel jelentősen tudja csökkenteni a CO2 lábnyomát.
A szerződés 12 évre és 15 GWh/év kapacitásra szól, amellyel a megállapodás időtartama alatt összesen 180 GWh zöldenergia érkezhet a vállalathoz, ráadásul dedikált naperőművekből.
Ez a mennyiség körülbelül 3900 tonna CO2-t megtakarítást jelent évente, ami körülbelül 10 000 európai polgár háztartási áramfogyasztásából származó CO2-kibocsátásnak felel meg.
A vállalatok saját felhasználású napelemekkel is kielégíthetik a zöldenergia-igényüket. Miért éri meg mégis inkább egy PPA keretében megvásárolni?
Valóban megtermelhetik a vállalatok saját maguknak is, de fizikai értelemben nem minden esetben van lehetőség on-site napelemparkokat létesíteni, de ha mégis, akkor lehet, hogy annak teljesítménye nem elégséges a zöldáram-igény kielégítésére. Ha a vállalat valóban elkötelezett a fenntarthatósági célok megvalósításában, akkor ebben az esetben két lehetősége van: vagy a származásigarancia piacon szerez be úgynevezett GO-kat, vagyis származási garanciákat, amikkel elméletben a saját működésébe közvetve tud zöldenergiát bevonni. Másik lehetőség a PPA szerződések kötése, amellyel egy kereskedőpartner hosszútávon ki tudja szolgálni zöldárammal, adott esetben konkrét, dedikált erőműből vagy erőművekből.
A fixált árazás rendkívül jó tervezhetőséget biztosít, ami egy mostanihoz hasonló volatilis árkörnyezetben kifejezetten előnyös lehet.
A GO piac bizonyos esetekben nem elég megbízható, bár auditálják, hogy a származási garanciák valóban megfelelő forrásból érkeznek, mégis, igazi bizonyosságot egy, az általunk kínálthoz hasonló hosszútávú szerződéssel lehet leginkább garantálni. Létezik egy úgynevezett RE100 és a Science-Based Targets (SBTi) kezdeményezés, ezekhez a teljesség igénye nélkül olyan globális, világvezető vállalatok csatlakoztak, mint például az Apple, a Google, a Meta, a Microsoft vagy a Nike. Számukra például döntően csak az olyan zöldenergia-források elfogadhatók a tevékenységük lábnyomának csökkentése érdekében, amely nagyon szigorúan vannak auditálva, ha a vezetőik szeretnék, akár személyesen is ellátogathatnak azokba a létesítményekbe, ahonnan a villamosenergia származik.
Ez a biztosíték számukra, hogy nem csak papíron, hanem valóban zöldíteni tudják a működésüket.
Ebben a törekvésükben mi szakértő partnerként jelenünk meg mellettük, a hitelességünket elismerve, a fenntarthatósági kategóriában a Moody’s a legmagasabb minősítést adta számunkra. Többek között ennek is köszönhetjük, hogy olyan ügyfeleket szolgálunk ki hosszútávon zöldenergiával, mint a Google, a Nestlé, a Reckitt, vagy a Mondelez.
A vállalat Lengyelországban és Magyarországon is a megújuló-energia piac meghatározó szereplője. Milyen terveik vannak az országban és a régióban?
Nagy potenciált látunk a kelet-közép-európai régióban. Egyrészt a gyártás, mint ipari tevékenység, nagyon sokat fejlődött az elmúlt években, és egyre nagyobb szeletet hasít ki az országok gazdasági teljesítményéből. Ezek kifejezetten energiaintenzív iparágak, amelyek esetében a zöldenergia-igény várhatóan dinamikusan fog emelkedni az elkövetkezendő években. Talán még egyfajta modernizációs hullám első fázisában vagyunk, amikor minden szereplő megértette, hogy miért fontos a CO2 lábnyom csökkentése, és sok vállalatvezető már azt is, hogy hogyan kellene ezt kivitelezni.
Már „csak” a tervek megvalósítása van hátra, éppen ezért olyan partnerként kívánunk mellettük állni, amelyik támogatni tudja őket ezekben a törekvésekben.
Nyáron jelentettük be, hogy az Erste Grouppal és az Erste Bank Magyarországgal finanszírozási megállapodást kötöttünk, amely két északkelet-magyarországi napelemes projektet érint, melyek összteljesítménye kb. 65 MW. Ez az egyik legnagyobb folyamatban lévő naperőmű beruházás az országban. Ezen kívül úgy gondolom, hogy Magyarországon 2027-ig további három számjegyű bővülést tudunk elérni megawattban a PPA-k esetében. Nagy versenyelőnyünk más szereplővel szemben, hogy a szolgáltatás teljes spektrumát, integrált módon le tudjuk fedni, így többek között a projektfejlesztést és tervezést, finanszírozást, az ellátási lánc kezelését, építést és üzembe helyezést, eszközüzemeltetést, valamint a kereskedelmi- és energiaértékesítést.
A magyar villamosenergia-rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy a jelentős kapacitású napelemes termelés mellé nem épült egyelőre megfelelő mennyiségű energiatározó, ezért a napos órákban túltermelés és negatív áramárak tapasztalhatók. Milyen tervei vannak a vállalatnak az energiatárolók piacán?
Természetesen mi is tisztában vagyunk az energiatároló-kapacitások növelésének szükségességével, de ki kell emelnem, hogy ez a kérdés nem csak Magyarország, hanem minden olyan ország számára kritikus, amelyek komolyan veszi az energiaátmenetet. Annak érdekében, hogy az energiatárolók iránti igényt is ki tudjuk elégíteni, illetve adott esetben a rugalmassági piacon is stabil pozíciókat szerezzünk, kiemelten kezeljük az energiatárolási üzletágunk fejlesztését, mindenképpen a kontinens élvonalába szeretnénk tartozni. Jelenleg is fut egy pilot projektünk Lengyelországban, és természetesen Magyarországon, de más országokban is folyamatosan keressük a lehetőségeket.
A cikk megjelenését a GoldenPeaks Capital támogatta.
Címlapkép forrása: GoldenPeaks Capital
Új világ jön a bedőlt hiteleknél: nagy horderejű törvényt fogadott el a parlament
A fogyasztó szemszögéből nem lesz változás
Súlyos támadás érte Dnyiprót, az Oszkil nyugati partján hódítanak az oroszok - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
„Elképesztő, hogy egy amerikai elnök lúzernek nevezheti a Fed vezetőjét” – Milyen károkat okozhat a Trump-jelenség?
A michigani Kalamazoo College professzora beszélt erről.
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (


- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.