Az új pályázat biogáz és biometán előállító kapacitások építéséhez, meglévő kapacitások fejlesztéséhez kínál támogatást a hazai vállalatok számára - olvasható az Energiaügyi Minisztérium közleményében. A Jedlik Ányos Energetikai Program felhívásának tervezete 2025. április 15-én délig véleményezhető. A teljes keretösszegből 18 milliárd forintot kisméretű üzemek létesítésére, korszerűsítésére különíthetnek el, elsősorban a zöldenergia saját célú termelését elősegítve.
Fontos kormányrendelet jelent meg a legfrissebb Magyar Közlönyben, amely azt tisztázza, hogy a hálózati engedélyesek miatt késedelembe kerülő energiatárolók milyen szabályok mentén csatlakozhatnak a hálózathoz. Az energiatárolás kérdéseiről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Több mint hárommilliárd forintos beruházással épít hálózati energiatárolót az MVM Zöld Generáció Zrt. Sopronkövesden. A lítium-ion alapú akkumulátoros tároló projektet az Európai Unió közel másfél milliárd forint vissza nem térítendő támogatással segíti.
A lengyel PGE energetikai vállalat bejelentette, hogy mintegy 18 milliárd zlotyt (átszámítva kb. 4,7 milliárd dollárt) kíván befektetni akkumulátoros energiatároló projektekbe - írta meg a Reuters.
A keddi rekordot több, mint 120 MW-tal megdöntötte csütörtökön az ipari méretű naperőművek áramtermelési csúcsa, hiszen a friss rekord csütörtökön 11 óra tájban 3883 MW volt, és ezzel párhuzamosan a három naperőművi kategória együttes termelése is új történelmi rekordot ért el 6266 MW-tal – emelte ki pénteki Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Erről a fejleményről és az általa okozott fokozott kihívásokról is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyen a tárca két államtitkára is részt vesz, részletes program itt, jelentkezés itt.
Együttműködésre lépett az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. (OTP IBA) és a Green Cloud: az alapkezelő immár jelentős mennyiségű zöldenergiát használ ingatlan-portfóliójában, biztosítva ezzel bérlői számára is a környezetbarát energiaellátást. A zöldenergia-szolgáltató öt nagyvállalati ügyfele összesen közel 500 GWh tiszta energiára szerződött le - szerepel a Green Cloud közleményében.
A Magyar Megújuló Energia Szövetség és a Mol által szervezett Green Talks szakmai fórumon a Mol, az MVM, az EON és a MET vezetői beszélgettek a vállalatcsoportok megújulóenergia-stratégiáiról. Egyebek mellett szóba kerültek a hazai energetikai szabályozás megközelítésének problémái, a napenergia-piac telítettsége és ennek kedvezőtlen következményei és a potenciális terjeszkedési célpiacok is.
A megújuló energiatermelési megoldásokról és az energiabeszerzési lehetőségekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt.
Varró László, a Shell International globális üzleti környezetért felelős alelnöke a jövő energiapiaci forgatókönyveiről szóló előadásában arról beszélt a Green Talks szakmai fórumon, hogy mit kell tenni az energiaszektorban ahhoz, hogy elérjük a klímavédelmi célokat és ideálisan mi a feladata a megújulóknak ebben. Előadásában a forgatókönyv elemzési csapatot vezető szakértő figyelmeztet: az energiaszektornak le kell szoknia a "business as usual" kifejezés használatáról, a Shell legkedvezőbb klímapályája alapján sem sikerül a kritikus másfél fok alatt tartani a felmelegedést. A megújuló energiatermelési megoldásokról és az energiabeszerzési lehetőségekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt.
Az Európai Bizottság elindította a társadalmi konzultációt az új Állami Támogatási Keretről a Tiszta Ipari Megállapodás (CISAF) keretében, amely meghatározza, hogyan ösztönözhetik a tagállamok a klímavédelmi és ipari fejlesztési célokat állami forrásokból.
A zöld energiaipar válságos időszakot él meg, miközben a fosszilis alapú óriáscégek sorra faragnak le klímacéljaikból, és a tőkepiac is inkább a hagyományos szektor felé fordul. A háttérben a magas kamatok, a politikai bizonytalanság és az ellátási lánci zavari állnak, ám a villamosenergia-hálózatok fejlesztésében hosszútávú lehetőség rejlik - olvasható a Bloomberg beszámolójában.
A hidrogéntechnológiához kapcsolódó kutatás-fejlesztés, valamint a hidrogén mobilitásban betöltött szerepe egyre inkább reflektorfénybe kerül. Ugyanakkor kérdés, hogy a közvetlenül adódó emissziós megtakarításokon túl milyen tágabb értelemben vett gazdasági hatások adódnak a technológia alkalmazása révén.
Két EU-pályázat is megnyílik holnap, február 14-én pénteken, amelyek a korszerű informatikai eszközök, megoldások elterjesztésével támogatják az önkormányzatok energiagazdálkodását és a zöldenergia hatékonyabb hasznosítását – hívja fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
Hétfőn írtunk arról, hogy az Európai Bizottság 1,25 milliárd eurós támogatást oszt szét 41 határon átnyúló energetikai projektre. A támogatás részeként forrást kapott a Danube InGrid szlovák-magyar projekt is több fejlesztésre, amelyek célja a villamosenergia-piacok integrációjának fokozása az intelligens hálózati technológiák bevezetése révén - derül ki az Energiaügyi Minisztérium közleményéből.
A Photon Energy vállalatcsoport bejelentette, hogy magyarországi leányvállalata vagyonkezelési szerződést kötött az EDP Renewables (EDPR) céggel egy 101 MW összteljesítményű magyarországi fotovoltaikus (PV) erőmű kezelésére. A megállapodás értelmében a Photon Energy teljes körű vagyonkezelési szolgáltatást nyújt, beleértve a műszaki, kereskedelmi és pénzügyi menedzsmentet az optimális teljesítmény biztosítása érdekében.
A magyar kormány 2025-től öt évre felfüggeszti a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazását, hogy csökkentse az ipari fogyasztók növekvő terheit - derült ki egy péntek éjjeli kormányrendeletből és az Energiaügyi Minisztérium azzal párhuzamos közleményéből. A döntés hátterében az áll, hogy a napenergia-termelés gyors növekedése miatt egyre gyakoribbak a negatív áramárak, amelyek az ipari vállalatokra háruló többletköltségeket növelték. A minisztérium szerint a módosítás nem veszélyezteti a naperőművek megtérülését, a termelők pedig több lehetőség közül választhatnak, például csatlakozhatnak a MAVIR szabályozási piacához vagy hosszú távú zöldáram-megállapodásokat köthetnek. A kormány szerint a lépés célja az ipari rezsiköltségek mérséklése és a magyar gazdaság versenyképességének javítása, miközben a kormány továbbra is ösztönzi a megújuló energiaforrások piaci integrációját. A kormányrendelet pontos tartalmával és jelentésében ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesebben.
Az Axpo aláírta az első magyarországi villamosenergia-vásárlási megállapodásait – jelentette be ma közleményében a társaság.
Átalakul a hazai állampapírpiac.
Folytatják a tárgyalásokat.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.