A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián Tóth András István, az E.ON Hungária Csoport megoldásértékesítési igazgatója az energiapiac jelenlegi helyzetéről és jövőbeli kilátásairól tartott előadást. A szakember kiemelte az energiaárak alakulását és a rugalmasság energiapiacon betöltött szerepét is.
Idén februárban apró, de annál fontosabb jogszabályváltozás lépett életbe: 2029-ig kivezetik az ipari naperőművek döntő részét érintő KÁT (Kötelező Átvételi Tarifa) rendszerből az éves inflációkövető indexálást, illetve megkönnyítik az energiatárolók telepítését a termelők számára. Ezzel új modell nyílik meg, sokkal vonzóbbá válhat a szabadpiaci működés, ráadásul jelentős mértékű állami támogatás is igényelhető az energiatárolós beruházásokhoz. Nem olcsó belekezdeni, de a jelenlegi árkörnyezetben 3-5 év alatt is megtérülhet a projekt, utána pedig évente több 10 millió forintokat hozhat az beruházónak. Rengeteg a megválaszolandó kérdés: mennyibe kerül 1 MW/h kapacitású akkumulátor? Hová lehet telepíteni? Hogyan kell kiszámolni a megtérülést? Melyik gyártó terméke lehet a legjobb választás? Ki finanszírozza meg, és ki építi fel? Nagy Zsolt Dáviddal, a SOLARKIT Europe Kft. ipari rendszerek szakértőjével keressük mindezekre a válaszokat.
Több, mint 350 résztvevővel, nagy érdeklődés mellett zajlott a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencia, amely során négy szekcióban beszéltük át a vállalatok energiabeszerzésével, energiamenedzsmentjével, a megújuló energia integrációjával és az energiatárolási megoldások tárházával kapcsolatos legfontosabb témákat. Az alábbi hírfolyamunkban a főbb információkat összefoglaló cikkeket mutatjuk be.
Iparági szereplők szerint nehéz értelmezni a megújuló energia kötelező átvételi rendszerének szabályozásában év elején történt kormányzati változtatást. A kiszámíthatóságra és a befektetői bizalomra negatív hatást gyakorló, az érintettekkel való konzultációt nélkülöző lépést követően a hazai fejlesztők figyelme a vonzóbb lehetőségeket kínáló környező piacokra irányult, de egyelőre nem tűnik célszerűnek elhagyni a KÁT rendszert. Van, aki a fogyasztói oldalon nagyon örülne annak, ha a KÁT szabályozáséhoz hasonló állandóság uralkodna az üzleti élet más területein is - derült ki a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencia a nap- és szélerőművek üzleti környezetét, további kapacitásbővülési kilátásait és kihívásait körüljáró panelbeszélgetésből.
Azokon a településeken magas a napelemes rendszerek aránya, ahol viszonylag új, nagy alapterületű, alapvetően családi házas jellegű lakások vannak magasabb végzettséggel rendelkező lakosokkal – erre a meglepő következtetésre jutott Szép Tekla és Tóth Géza, a Miskolci Egyetem kutatója, akik járási szinten elemezték a naperőművek penetrációját és a mögöttes okokat. Az eredmények azért fontosak, mert segíthetnek jobban tervezni az előttünk álló évek hálózatfejlesztési munkálatait, egyúttal a kutatók arra is javaslatot tettek, hogy mely járásokban lenne célszerű akár célzott támogatásokkal felfuttatni a napelem telepítéseket, hogy az ország által 2030-ra vállalt célok könnyebben teljesülhessenek.
Európa 2024-ben a valaha mért legmelegebb évét élte át. A szélsőséges időjárás hatalmas károkat okozott, az óceánok egyre melegednek, a gleccserek visszahúzódnak - számolt be a Bloomberg.
Márciusban elérte a háromszázezret a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon, amelyek együttes teljesítménye már meghaladja a 2700 megawattot, és a teljes hazai naperőművi kapacitás több mint egyharmadát teszik ki.
Szvitlana Hrincsuk ukrán környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy jelenleg a csernobili atomerőmű védőszerkezetének helyreállításán dolgoznak, amely még februárban sérült meg egy orosz támadást követően. Elmondta, hogy a támadás miatt a védőszerkezet részben elvesztette funkcióját, de mindent megtesznek, hogy ne történjen nukleáris szivárgás, írja a Kyiv Independent.
Üzleti és rendszerirányítási szempontból is egyre inkább fenntarthatatlanná válik az elmúlt években kibontakozó napenergia-boom. Az ellentmondásos helyzet feloldására főként a rugalmasan használható akkumulátoros energiatárolók adhatnak választ. A tavalyi évben áttörés tapasztalható, a legnagyobb energiaipari szereplők tárolókapacitás-bővítése legitimálták a technológiát a piacon. A beszerzési ár rohamosan csökken, de még mindig jelentős befektetést igényel, piaci konstrukciókban viszont akár már 5 év alatt megtérül, ugyanakkor a banki finanszírozásnak is nyitnia kell az energiatárolók felé. A Portfolio Józsa Gábort, a Smart Grid Solutions akkumulátoros ipari energiatárolókkal foglalkozó vállalat ügyvezetőjét kérdezte a technológiai fejlődésről, újrahasznosításról, üzleti lehetőségekről, és arról, hogy miért előnyös, ha olyan világszintű, minőségi akkugyártó, mint a Gotion áll a vállalat mögött, amely Európában is folytat gyártási tevékenységet, ráadásul a Volkswagen a fő részvényese.
Az Európai Unió tagállamai rekordmennyiségű megújuló energiaforrást telepíthetnek 2025-ben, bár az ágazat szereplői figyelmeztetnek, hogy a kormányzati támogatások csökkentése veszélyeztetheti ezt a növekedést.
Az Európai Unió energiaügyi biztosa, Dan Jørgensen szerint az EU kész többet vásárolni az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgázból (LNG), részben válaszul Donald Trump elnök friss vámintézkedéseire - nyilatkozta az uniós vezető a Financial Timesnak.
Az utóbbi években óriási lendületet vett a hazai megújulóenergia-termelés, amely egyre inkább megköveteli a megfelelő energiatárolási megoldások kialakítását. Napjainkra már a vállalati szektor is felfedezte a tárolókban rejlő gazdasági és működési előnyöket, miközben a jogi környezet fokozatosan igazodik az új igényekhez - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciájáról.
Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője előadásában az energiarendszerek átalakulásáról, a decentralizált energiatermelés előretöréséről, valamint az ebből fakadó gazdasági, technológiai és szabályozási kihívásokról beszélt a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáján. Rámutatott, hogy az időjárásfüggő megújulók térnyerése kiszámíthatatlanabbá teszi a villamosenergia-piacot, ami különösen felértékeli a rugalmas fogyasztást, a tárolási megoldásokat és ezzel együtt az optimalizált rendszereket.
A napenergia részaránya a globális villamosenergia-termelésben 2024-re 6,9 százalékra emelkedett a 2023-as 5,6 százalékról – derült ki aaz Ember nevű független nemzetközi think tank ma nyilvánosságra hozott globális villamosenergia kitekintő című átfogó kiadványából.
A 2024-es globális összevetés alapján lehagyta Magyarország Chilét és Görögországot a napenergia hasznosításában, hiszen 25%-ra ugrott az áramtermelésen belüli súlya, és így világelső lett a napenergia hasznosításában – hívta fel a figyelmet kedd reggeli Facebook-posztjában a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
India és az Egyesült Arab Emírségek megállapodást kötöttek egy energetikai központ létrehozásáról Srí Lankán, ami tovább erősíti India pozícióját Kínával szemben a térségben. A megállapodás Narendra Modi indiai miniszterelnök látogatása során született meg - írja a Reuters.
Újabb forrásfelfüggesztés és hatalmas pénzbírság is az asztalon.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az amerikai elnök szerint Moszkva ezzel igen nagy engedményt tett.
Az ukrán uniós csatlakozásról is beszélt a kormányfő.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.