A termelési tesztek után a mai napon elindult élesben Ballószögön a Mol Csoport 66 MW-os kapacitású naperőművének termelése – jelentette be a Mol Campuson rendezett Green Talks eseményen Bacsa György, a Mol Csoport Stratégiai Operáció és Üzletfejlesztés ügyvezető igazgatója.
"Az idei év nagyon nehéz lesz a negatív áras időszakokat nézve" a nagykereskedelmi villamosenergia piacon, de az akkumulátor technológiák minél szélesebb körű elterjedése sokat segít az ártüskék kiegyensúlyozásában, és jövőre a már futó, illetve egy új energiatárolási pályázat "támogatási hatásai már elkezdik ellensúlyozni az árak vad kilengéseit" – vázolta a Portfolio-nak adott exkluzív interjúban Novák Csaba. A Magyar Megújuló Energia Szövetség elnöke összefoglalta, hogy melyek azok a fontos műszaki és egyéb szempontok, amelyekre érdemes lenne koncentrálni az új energiatárolási pályázatnál. Az interjúban körbejártuk azt is, hogy az országos földgáz kiváltási stratégiában fontos biogáz és geotermikus energia támogatási rendszereinek kialakítása kapcsán milyen szempontok a legfontosabbak. Az elnök szavai szerint "egyre kevésbé érezzük azt, hogy a fióknak dolgoznánk, de szeretnénk visszahozni a rendszeres iparági egyeztetések kultúráját", amely a sokszínűbbé váló támogatási rendszerben sok érdekelt szereplő összehangolt munkájának teremt szakmai fórumot. Novák Csaba is részt vesz és az energiatárolási fejleményekről panelbeszélgetést moderál a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Jelentős árkülönbségek alakultak ki szerdán az európai árampiacokon: Nyugat- és Kelet-Európa között átlagosan 40-50 eurós az eltérés, miközben Hollandiában a nappali és esti csúcsidőszak között 166 eurós ingadozás is lehet.
Donald Trump Fehér Házba való visszatérés előhozta azokat a félelmeket, hogy a globális energetikai átállás majd megakad, és visszafordul. Az amerikai elnök felesküdött a "fúrj, baby, fúrj" programjára, és arra, hogy visszavágja a környezetvédelmi szabályozásokat, valamint véget vet az "új zöld átverésnek". Mivel a Föld továbbra is melegszik – az idei január volt a legmelegebb első hónap a történelemben, és 2024 volt az első olyan év, amikor a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti szintet 1,5 Celsius-fokkal meghaladta –, sokan aggódnak amiatt, hogy a fosszilis energiahordozókról való leválás globális szintű lassulásának lehetünk majd tanúi.
Megkezdtük 80 MWp teljesítményű napenergia-projektünk építését Romániában Răscăeți településen (Dâmbovița megye) - jelentette be közleményében a MET Csoport.
A végéhez közeledő fűtési szezon legnagyobb villamosenergia-rendszerterhelésű időszakaiban rendre jóval átlag alatt termeltek a hazai naperőművek, ami megnövekedett importarányt és ellátási költségeket vont maga után. A bőséges napenergia-termelés időszakaiban előálló magyar áramexport idején pedig rendszeresen átlag alatti árszintek uralkodtak a nagykereskedelmi piacon, noha a legalacsonyabb árak nem a legnagyobb hazai áramexport időszakában alakultak ki. A napenergia-termelést kiegyensúlyozni képes rugalmasabb források nem csak Magyarországra jellemző hiánya a téli rendszerterhelési csúcsok idején is egyértelműen felfelé mutató hatást gyakorolnak az áramárakra.
Bár jelenleg a KÁT és a METÁR támogatási rendszerek felülvizsgálata van a középpontban, "fontosnak tartjuk, hogy a megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk" – hangsúlyozza közleményében a Magyar Megújuló Energia Szövetség, és nyolc kulcsterületet azonosított, amelyeken lépéseket szorgalmaz. A szervezet úgy látja, hogy "egy egészséges, fenntartható és rugalmas energiarendszerhez nem elég kizárólag a napenergiára építeni – szükség van más megújuló forrásokra és innovatív megoldásokra is."
Kína azt tervezi, hogy nyár elejétől megszünteti az egyes újonnan telepített megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia állami támogatását. Az ázsiai ország úgy véli, hogy a napelemek és szélturbinák fejlettségi szintje már lehetővé teszi, hogy ezek a technológiák állami segítség nélkül, piaci alapú finanszírozás mellett is fenntarthatóan működjenek a jövőben - írta meg a Barron's.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az amerikai részvénypiacok az elmúlt 15 évben szinte minden időhorizonton agyonverték a világ többi részét. Ez a masszív felülteljesítés elsősorban az amerikai IT-szektor kiváló teljesítményének volt köszönhető. Idén azonban nagyon szokatlanul indult az év: az eddig februárban bekövetkezett legfontosabb tőzsdei ármozgásokat Jónap Richárddal, a Concorde digitális tartalomért felelős vezetőjével tekintettük át. A műsor második felében arról beszéltünk, hogy nagy port kavart az ipari méretű naperőműves szakmában a kormány múlt pénteken kihirdetett, aznap éjjel hatályba is lépett rendelete. Ez a szabályozás 2025-től öt évre felfüggeszteti a kötelező átvételi árak inflációval való indexálását, ami az első reakciók szerint rontja a projektek mögötti bankhitelek fedezeti értékét. A témában Weinhardt Attila, a Portfolio energiapiaci elemzője volt a vendégünk.
Egy új rendelettervezet került ki a kormány honlapjára társadalmi egyeztetésre, amely a kötelező átvételi (KÁT) és a prémium típusú támogatások (METÁR) szabályozását módosítaná – szúrta ki a Portfolio. Az ügynek vannak előzményei: múlt pénteken a Magyar Közlönyben megjelent egy jogszabály (és később külön egy MEKH határozat), amely jelentős változásokat hozott a KÁT rendszerben, így a most társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet ennek a folytatásaként értelmezhető.
A Photon Energy vállalatcsoport bejelentette, hogy magyarországi leányvállalata vagyonkezelési szerződést kötött az EDP Renewables (EDPR) céggel egy 101 MW összteljesítményű magyarországi fotovoltaikus (PV) erőmű kezelésére. A megállapodás értelmében a Photon Energy teljes körű vagyonkezelési szolgáltatást nyújt, beleértve a műszaki, kereskedelmi és pénzügyi menedzsmentet az optimális teljesítmény biztosítása érdekében.
A péntek éjjeli Magyar Közlönyben megjelent egyik kormányrendelet rendkívüli sürgősséggel, már este 11 órától hatályba lépett, és így egyik pillanatról a másikra megszűntette a kormány a KÁT rendszerben az inflációval növelt kötelező átvételi árak rendszerét. Ez összesen 3100 MW-nyi ipari méretű naperőmű tulajdonosa számára komoly, a bevételnövelés lehetőségét mérséklő fejlemény, miközben az ipari energiafogyasztók bizonyára fellélegeznek. A rendelethez igazodva az Energiahivatal szintén péntek éjjel kiadta az idéntől érvényes új kötelező átvételi árakat, amelyek csak 2,7%-os növekedést engedélyeztek a KSH által minap közzétett 3,7%-os tavalyi átlagos infláció helyett. Frissítés! Cikkünk előző verziójában tévesen úgy értelmeztük, hogy a METÁR-rendszerben is megszűnik az inflációval való indexálás.
A magyar kormány 2025-től öt évre felfüggeszti a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazását, hogy csökkentse az ipari fogyasztók növekvő terheit - derült ki egy péntek éjjeli kormányrendeletből és az Energiaügyi Minisztérium azzal párhuzamos közleményéből. A döntés hátterében az áll, hogy a napenergia-termelés gyors növekedése miatt egyre gyakoribbak a negatív áramárak, amelyek az ipari vállalatokra háruló többletköltségeket növelték. A minisztérium szerint a módosítás nem veszélyezteti a naperőművek megtérülését, a termelők pedig több lehetőség közül választhatnak, például csatlakozhatnak a MAVIR szabályozási piacához vagy hosszú távú zöldáram-megállapodásokat köthetnek. A kormány szerint a lépés célja az ipari rezsiköltségek mérséklése és a magyar gazdaság versenyképességének javítása, miközben a kormány továbbra is ösztönzi a megújuló energiaforrások piaci integrációját. A kormányrendelet pontos tartalmával és jelentésében ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesebben.
Húsz év után újra meghaladta az 1 millió tonnát a 2024-ben Magyarországon kitermelt kőolaj volumene, a tavalyi növekedés 13%-os volt, míg a földgáz esetén a 7%-os éves növekedéssel tavaly 1,9 milliárd köbméterre nőtt a hazai kitermelés – hozta nyilvánosságra az adatokat szerdán az Energiaügyi Minisztérium. Amint a tárca rámutatott: a hazai kitermelés növelésével erősödött az ország energiaszuverenitása, hiszen csökkent az importkitettség.
A gyorsan bővülő hazai napenergia-termelés az elmúlt öt évben jelentősen mérsékelte a fosszilis energiahordozók hazai árammixben elfoglalt részarányát, és mintegy 1,6 milliárd euróval fogta vissza Magyarország ezek importjához fűződő költségeit. Szintén a napenergia térnyerése és a továbbra is jelentős fosszilis energiaimport hatására 2024-ben az egész EU-ban nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a napi legmagasabb és legkisebb áramárak közötti különbség, ami miatt ugyanakkor Magyarországon rejlik az egyik legnagyobb üzleti lehetőség a napenergia akkumulátoros tárolásában.
Az Egyesült Arab Emírségek és a térség többi országa hatalmas lépéseket tesz a megújuló energiaforrások felé, miközben továbbra is kiemelkedő szereplői maradnak a globális fosszilis energiahordozó piacnak. Az Emírségek állami vállalata, a Masdar nemrég jelentette be a világ eddigi legnagyobb napelem- és akkumulátorprojektjét, amely 5 gigawatt napelemből és több mint 19 GWh elektromos tárolóból áll. Az ambíciók nagyok: az alacsony bázisról induló országok hamar felkerülhetnek a megújulóenergia-forrásokat legnagyobb arányban használók listájára, és 2030-ra a megújuló energiaforrások a régió teljes energiatermelésének 30%-át is kitehetik. A lépés arra is lehetőséget ad az arab országoknak, hogy a fel nem használt fosszilis energiahordozókat külföldre értékesítsék - írta meg a Financial Times.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Még a kampányában ígérte meg.
Köszönhetően Trump politikájának.
Fellélegezhetnek a befektetők.
Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke volt a Checklsit vendége.
Folytatódik a PMÁP-kamatok kifizetése.
Sci-fibe illő humanoid robot is éles bevetésre készül a baktalórántházai baromfitelepen.