Veterán uniós politikus félig az EU-n kívül tartaná Ukrajnát
Uniós források

Veterán uniós politikus félig az EU-n kívül tartaná Ukrajnát

Portfolio
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke figyelmeztetett arra, hogy Ukrajna NATO-tagsága nem biztosítaná automatikusan a kívánt biztonsági garanciákat, sőt, komoly kockázatokat is hordozhat. Az Euronews The Europe Conversation című műsorában adott interjújában kifejtette, hogy Ukrajna jelenlegi helyzetében nem alkalmas sem a NATO-, sem a teljes jogú EU-tagságra, helyette korlátozott uniós csatlakozást javasolt. Juncker emellett Donald Trump amerikai elnököt is helyre tette.

Juncker azzal érvelt, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása esetén az Észak-atlanti Szerződés 5. cikkelye – amely kollektív védelemről rendelkezik – közvetlen konfrontációt idézhetne elő Oroszországgal.

Mivel Ukrajna háborúban áll, a volt bizottsági elnök szerint jelenleg kizárt, hogy a szövetség tagjává váljon.

Ezzel szemben Donald Trump volt amerikai elnök többször hangoztatta, hogy éppen a NATO bővítésének lehetősége váltotta ki az orosz inváziót, amit Juncker határozottan cáfolt.

A Nyugat soha nem tett olyan ígéretet Moszkvának, amely szerint nem terjeszkedik Kelet- és Közép-Európában

– mondta a politikus.

A volt bizottsági elnök kitért Trump és Putyin közötti jó viszonyra is. Juncker emlékeztetett arra, hogy Trump elnöksége alatt rendszeresen szorgalmazta Oroszország visszavételét a G7 csoportba, amely a Krím annektálása után vált G8-ból G7-té.

Juncker szerint az amerikai exelnök nyilatkozatai – beleértve azt az állítását, hogy Ukrajna NATO-tagsága „az egész konfliktus kiváltó oka lehetett” –

félrevezetők és nem felelnek meg a valóságnak.

A politikus a háború lezárásának kérdését is érintette. Szerinte Ukrajna nem fogadhat el olyan békemegállapodást, amely nem tartalmaz biztonsági garanciákat, és hangsúlyozta, hogy a konfliktus befejezése kizárólag Ukrajna beleegyezésével történhet. Ugyanakkor hozzátette, hogy

bár az EU jelenleg rendkívül bizalmatlan Oroszországgal szemben, hosszú távon valamilyen formában fenn kell tartani a kapcsolatokat Moszkvával.

Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban Juncker világossá tette, hogy az ország még nem áll készen a teljes jogú tagságra.

Ehelyett egy olyan korlátozott EU-tagságot javasolt, amely hozzáférést biztosítana az egységes piachoz, de nem járna szavazati joggal.

Indoklásában kitért az ukrán gazdaság gyengeségeire, az állami intézmények fejletlenségére és a korrupció jelenlétére, amelyek szerinte akadályozzák az ország teljes körű integrációját az Európai Unióba.

Címlapkép forrása: Harald Tittel/picture alliance via Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet