A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása - írja a Nébih.
Órákon belül felszámolják a ragadós száj- és körömfájásvírussal fertőzött rábapordányi állattartó telepet - jelentette be Nagy István agrárminiszter szombati sajtótájékoztatóján, Budapesten. Hozzátette: a vírus megállításához minden állattartó fegyelmezett együttműködésére van szükség.
Nagy István agrárminiszter tett közzé bejegyzést a Facebookon, amelyben elmondta, hogy elkezdték felszámolni a rábapordányi állattartó telep haszonállatait.
A Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) jelentése szerint a laboratóriumi vizsgálatok madárinfluenza vírus jelenlétét mutatták ki Hajdú-Bihar vármegyében.
Nagy István agrárminiszter megerősítette, hogy újabb Győr-Moson-Sopron megyei marhatartó telepen igazolták a száj- és körömfájás járványt, ezúttal Rábapordányban.
Az InfoRádió értesülése szerint újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei állattartó telepen jelenhetett meg a ragadós száj- és körömfájás vírusa. Rábapordány polgármestere, Visy László arról tájékoztatott, hogy egy helyi tehenészetben a betegség tüneteit észlelték egy állaton. A vérmintát Budapestre szállították, most vizsgálják.
Magyarországon április 2., Szlovákiában április 4. óta nem volt újabb megerősített RSZKF eset. Sokakat érdeklő kérdés, hogy mennyire lehetünk biztosak benne, hogy véget ért a járvány. Mivel a betegségnek van egy lappangási ideje, és ez a vírus bizonyos körülmények között hetekig, vagy akár hónapokig is fertőzőképes tud maradni, nem lehet teljesen kizárni, hogy lesz még újabb fertőzés. Ennek a valószínűségét viszont járványmatematikai eszközökkel meg lehet becsülni.
Több mint fél évszázadnyi hamis biztonságérzet után jelent meg újra Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás, ami nemcsak az állattenyésztési ágazatot, de az állategészségügyi hatósági rendszert és az élelmiszeripar szereplőit is fokozott nyomás alá helyezte. Bár közvetlen károk eddig négy magyarországi szarvasmarhatelepen keletkeztek, az érintett körzetekben életbe lépett tilalmak miatt a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások, ami miatt napról napra nőnek a közvetett gazdasági veszteségek is. A helyzetet még tovább bonyolítja, hogy folyamatosan változnak az exportpiacok korlátozásai is, ami állandó újratervezésre kényszeríti a magyar élelmiszer-termékpálya szereplőit. Az Alapvetés podcast műsorában Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke segít feltérképezni, hogy mekkora kár keletkezett eddig és mi jöhet még.
A ragadós száj- és körömfájással érintett négy állattartó telepen befejeződött az állatállomány felszámolása, ám ezzel a veszély még nem múlt el – jelezte az országos főállatorvos szerdán a Kossuth rádióban. Pásztor Szabolcs jelezte, hogy sikerült lokalizálni a bajt és ha két hét múlva is ez lesz a helyzet, akkor már kicsit nyugodtabban lehet kijelenteni a vírus terjedésének megállítását, de még ekkor is hosszabb folyamat lesz, mire akadálytalanul tudja újra exportálni az érintett állatfajokat és a húsukat Magyarország.
Ausztria nyugati tartományaiban rohamosan terjed a kéknyelv-betegség, amely már 244 gazdaságot érintett, miközben az ország keleti határainál a száj- és körömfájás jelent fenyegetést. A vírusfertőzés a tejpiacra is hatással van, áremelkedést okozva - jelentette az Economx.
Befejeződött Darnózselin és Dunakilitin a ragadós száj- és körömfájással (RSZKF) fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása, a telepek fertőtlenítése azonban még folyamatban van - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A madárinfluenza vírusát mutatta ki Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, az érintett állományok felszámolása folyamatban van - közölte a Nébih hétfőn a honlapján.
Eddig sikerült megállítani a ragadós száj- és körömfájás terjedését, Magyarországon tehát nincs újabb megbetegedés - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követő budapesti sajtótájékoztatón.
A ragadós száj- és körömfájás vírusának európai terjedése miatt Románia szigorította a száj- és körömfájás elleni óvintézkedéseket, és a többi között behozatali stopot rendelt el az élő állatokra Magyarország irányából - jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA).
Nagy István agrárminiszter Facebook videóban számolt be az elmúlt hetekben országos járványhelyzetet okozó száj- és körömfájás vírussal kapcsolatos hírekről. Elmondta, hogy a legutóbbi kitörésben érintett két telep felszámolása várhatóan szombaton ér majd véget, az érintett gazdák pedig számíthatnak a kormány támogatására a jövőben. A miniszter azt is hozzátette, a tegnapi kormányinfón elhangzottakhoz csatlakozva, hogy nincs kizárva az sem, hogy a vírust mesterségesen tenyésztették ki.
A Szlovákiában és Magyarországon járványhelyzetet okozó száj- és körömfájás miatt hétfőtől az osztrák fegyveres erők 28 katonája is részt vesz a határellenőrzési feladatokban - írja az ország védelmi minisztériuma közleményében.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Sok a furcsaság a katasztrófa körül.
Az Airbus megállapodást kötött a Spirit AeroSystems egyes eszközeinek átvételéről.
Rengeteg makroadatot várunk, és közben geopolitikai fronton is zajlanak az események.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.