Az Európai Unió új, ötéves ciklusában teljesen felborulhat az eddigi status quo, mivel a keleti tagállamok éppen hatalomátvételre készülnek. A kelet-európai nemzetek kialakulóban lévő, „szárnyállamoknak” nevezett koalíciója arra készül, hogy jelentősen befolyásolja az EU döntéshozatalát és a transzatlanti politikát. A hatalmi dinamikát az északi országok, a balti államok, Lengyelország, Csehország és Románia rúgná fel, összehangolva közös politikai törekvéseiket, hogy leszámoljanak vagy rivalizáljanak a most domináns német–francia-tengellyel. Noha Orbán Viktor magyar miniszterelnök az elmúlt tíz évben sokszor szorgalmazta, hogy álljon össze egy V4-es vezetésű keleti blokk, amely a nyugati tagállamok ellensúlya lehetne, Magyarország minden jel szerint teljesen kimarad az új hatalmi erőtérből.
Már a múlt heti információk alapján is látszott, hogy a lengyelek falaztak az ukrán szabotázscsoportnak, amely 2022 szeptemberében felrobbantotta az Északi Áramlat gázvezetékeit, a legfrissebb fejlemények pedig még jobban alátámasztják ezt. Sőt, lengyel miniszterelnöki szintről üzenték meg a német kormánynak és hatóságoknak, hogy ne feszegessék tovább a robbantás hátterét, és inkább maradjanak csendben. Az oroszok európai gázszállításairól is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek itt érhetők el.
Ukrajna cselekvése védekező jellegű - reagált Donald Tusk lengyel kormányfő keddi varsói sajtóértekezletén az oroszországi Kurszki régióban múlt hét óta folytatott ukrán támadásra vonatkozó újságírói kérdésre.
Magyarország Schengen-tagságának felfüggesztése az oroszok és fehéroroszok számára megadott vízumkönnyítés miatt az első lépés lenne az ország EU-ból való kizárásához, és én óvatos lennék az olyan nyilatkozatokkal, amelyek ilyenekről szólnak – ezt jelezte egy pénteki sajtótájékoztatón Donald Tusk (címlapképünkön jobbra) lengyel miniszterelnök.
Több ezren vonultak utcára kedden Lengyelországban, miután a Szejm nem szavazta meg a szigorú abortuszszabályzat enyhítéséről szóló törvényjavaslatot. Közben Donald Tusk miniszterelnök menesztette pozíciójából pártja két politikusát, akik nem vettek részt a szavazáson.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök és pártja a június 9-i európai parlamenti választásokon első helyet szerezve megerősítette pozícióját mind a kormánykoalíción, mind Lengyelországon belül, miközben Tusk az EU ötödik legnépesebb országának stabil vezetőjeként Európa egyik erős emberévé vált. A kormányfő már a 2025-ös elnökválasztásra készül, hogy egy saját pártjából jelölt államfővel zökkenőmentesebb legyen a kormányzás. Részben ennek érdekében tartja folyamatosan nyomás alatt a legfőbb ellenfélnek tekintett Jog és Igazságosságot (PiS) és szövetségeseit, amelyek több politikusa ellen is elszámoltatás zajlik. Miközben GDP-arányosan Lengyelország már így is a legtöbbet költi a NATO-ban hadi kiadásokra, jövőre már a bruttó hazai termék 5 százalékát fordítanák erre a célra, és a lengyel hadsereg a NATO harmadik legnagyobb haderejévé vált.
Nem sikerült megváltoztatni a lengyel parlamentnek, a Szejmnek a még az előző, az ultrakonzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt által vezetett kormány idején megszavazott szigorú abortusztörvényt, mert a kormánykoalíció egyik tagpártja nem támogatta azt – írja a Financial Times.
Európai országok vezetői általában heves ellenérzésekkel fogadták Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal való moszkvai találkozóját, kiemelve, hogy a magyar kormányfő nem az Európai Unió nevében utazott az orosz fővárosba.
A lengyel határőrség azzal vádolja a német rendőrséget, hogy egy afgán menedékkérő családot a lengyel fél értesítése nélkül visszaszállított Lengyelországba. Az ügyben már Donald Tusk lengyel miniszterelnök is exponálta magát – írja a Tagesschau.de.
Lengyelország újra no-go zónákat fog létesíteni a Belarusszal (Fehéroroszországgal) közös határán, miután nemrég életét vesztette egy lengyel katona, aki illegális határátlépőkkel történt összecsapásban sebesült meg – írja a Reuters.
A Donald Tusk lengyel miniszterelnök mögött álló pártszövetség, a Polgári Koalíció (KO) szűk győzelmet aratott fő ellenfelével, a Jog és Igazságossággal (PiS) szemben az európai parlamenti választásokon. A kormánykoalíció másik két ereje azonban látványosan gyengült, ami nem feltétlenül van Tusk ellenére – írja az Onet.pl.
A lengyelországi exit poll-adatok szerint egyértelmű győzelmet aratott a Donald Tusk miniszterelnök mögött álló pártszövetség, míg az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) több mint 4 százalékkal lemaradva követi – írja az Onet.pl.
Az elmúlt hetekben megszaporodtak a gyanús tűzesetek az Európai Unió számos országában, amely miatt riadókészültségbe álltak a hatóságok – számolt be a The Guardian.
Korrupciós botrány robbant ki a volt vezető lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) egy kisebb koalíciós partnere, a Szuverén Lengyelország körül – írja a Politico.
Lengyelország miniszterelnöke újra létrehoz egy bizottságot az orosz és fehérorosz befolyás vizsgálatára, miközben az ország szabotázscselekményekkel és növekvő migrációs nyomással küzd, amely mögött Moszkva állhat.
Megengedhetetlen, hogy a nemzetközi intézmények párhuzamot vonjanak Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő és a Hamász vezetői között - jelentette ki keddi varsói sajtóértekezletén Donald Tusk lengyel kormányfő.
Fontos jelzést tett Brüsszelben Bóka János.
Az operációs rendszer megnyitását várják az amerikai cégtől.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Kiszivágott a kész beszéd.
Közel 90 éves cég megy csődbe?
A Checklistben Kókai Ádám meteorológust kérdeztük.
Mi lesz az Airbnb-tilalom következménye?