A megnövekedett geopolitikai feszültségek és gazdasági bizonytalanságok ellenére 2025-ben rekord értékű, 3300 milliárd dollárnyi beruházás valósulhat meg a globális energiaszektorban. Bár első pillantásra egyértelműnek tűnhet, hogy hová áramlik ez a hatalmas összeg, a beruházási folyamatok mögött számos meglepő tendencia rajzolódik ki.
A finn kiegyenlítő villamosenergia-piacon hétfőn hajnalban példátlan esemény történt: az ár hat egymást követő 15 perces időszakban elérte a technikai minimumot, ami azt jelenti, hogy a termelőknek ebben az időszakban fizetniük kellett a hálózatba táplált villamosenergiáért – ráadásul nem is keveset.
Az Európai Unió fontolóra veszi a metánkibocsátási szabályok módosítását, hogy elősegítse az amerikai LNG-importot és elkerülje a kereskedelmi konfliktust az Egyesült Államokkal - a tervezett lazításokról akár már ma is dönthetnek.
A német Proxima Fusion 130 millió eurós rekordfinanszírozást szerzett a jövő energiatechnológiájának fejlesztésére - tehát egy "földi nap" megépítéséhez.
Az MVM Zrt. első alkalommal bocsátott ki kötvényeket 100 milliárd forintos kötvényprogramja keretében, amelyek a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT) kerülnek bevezetésre - az érdeklődés sokszorosan meghaladta a várakozásokat.
A bitcoin nemcsak digitális arany: működése közben egy kevésbé ismert járulékos hatása is van, amelynek nagy részét jelenleg elpazaroljuk. De nem Hollandiában, ahol a tulipántermesztők egy különleges módszert alkalmaznak arra, hogy miként lehet ezt a technológiát hatékonyabban alkalmazni - eközben Finnországban már egész városokat látnak el ezzel a módszerrel.
Úgy néz ki, hogy Franciaország és Belgium is csatlakozhat abba a táborba, amely blokkolná az EU orosz energiahordozók leválásáról szóló tervét. Ez a fordulat különösen kedvező lenne Magyarország és Szlovákia számára, hiszen így akár a minősített többséget igénylő szavazáson sem lenne biztosított a terv elfogadásához szükséges támogatás.
Miközben az Európai Unió célja a teljes leválás az orosz fosszilis és nukleáris energiaforrásokról, Magyarország és Szlovákia az elmúlt években inkább tovább mélyítették energiakapcsolataikat Oroszországgal. A két ország különutas stratégiája nem technikai vagy gazdasági kényszer, hanem tudatos politikai döntés eredménye – állítja egy friss nemzetközi elemzés.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Felszólították Ursula von der Leyent, hogy cselekedjen.
Nagy ára van az amerikai keménykedésnek, amit az egyszerű emberek fizetnek majd meg.
Mutatjuk a részleteket.
Este jöhet az enyhelüés.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.