eu

Megfutamodhat az EU a Trumppal kezdett kereskedelmi háborúban

Megfutamodhat az EU a Trumppal kezdett kereskedelmi háborúban

Az európai politikusok kezdenek ráébredni, hogy korábban nem gondolt engedményt kell tenniük, hogy lezárják azt a kereskedelmi háborút az Egyesült Államokkal, melyet még Donald Trump előző amerikai elnök kezdett – írta szerdán a Politico.

Európa gázválságban, az energiaárak pedig legázolják a gazdaságot

Európa gázválságban, az energiaárak pedig legázolják a gazdaságot

Nagy-Britanniában sorban jelentenek csődöt a gázszolgáltatók, miután az irányadó európai gázindexek több mint 300%-ot emelkedtek egy éven belül és képtelenek kigazdálkodni az ebből fakadó veszteséget, és gyakorlatilag leállt a teljes brit vegyipar. Egymásnak feszül az EU és Oroszország az Északi Áramlat 2 gázvezeték üzembe állítása és a magas gázárak miatt: míg az EU az oroszokat vádolja azzal, hogy politikai okokból mesterségesen csökkentik a szállításokat Európa irányába, ezzel részben előidézve a rekordmagas árakat, addig Moszkva Brüsszel elhibázott energiapolitikájára mutogat, mint ok-okozatra. Mindeközben pedig Kína elszívja a fellélegzést jelentő cseppfolyósított-gáz (LNG) szállítmányokat Európából, tovább pörgetve az árakat. Ezeken felül az időjárásmodellezők pedig egész Európára történelmi hidegekkel riogatnak 2021-22 telére, miközben a kontinens az egyik legsúlyosabb gázválságát éli át – tetézve a 2020 óta tartó Covid-pandémia negatív hatásait. Érdemes megvizsgálni, milyen piaci és geopolitikai folyamatok idézték elő ezt a válságot, és mit tartogat az eljövendő tél.

Tovagyűrűzik a tengeralattjáró-botrány

Tovagyűrűzik a tengeralattjáró-botrány

A tengeralattjáró-ügy miatt egy hónappal elhalasztják az Ausztrália és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi tárgyalások eredetileg október 12-ére kitűzött 12. fordulóját - közölte pénteken egy Canberrában szolgálatot teljesítő, meg nem nevezett uniós tisztségviselő. A halasztás tényét megerősítette Dan Tehan ausztrál kereskedelmi miniszter, de az okát nem jelölte meg.

Svájc egymilliárd eurót fizet az EU-nak - akár Magyarország is jól járhat

Svájc egymilliárd eurót fizet az EU-nak - akár Magyarország is jól járhat

A svájci parlament megszavazta csütörtökön azt a jogszabályt, miszerint az ország több mint egymilliárd eurót ad az Európai Unió tagországainak, megenyhítendő őket azért, hogy májusban megszakította az EU-val az éveken át folyt tárgyalásaikat a kétoldalú kapcsolatok átfogó rendezéséről. A törvényt napközben jóváhagyta a svájci parlament felsőháza, majd este az alsóház is nagy többséggel.

Az európai tőzsdék sem menekülhetnek, ha romlik a részvénypiaci hangulat

Az európai tőzsdék sem menekülhetnek, ha romlik a részvénypiaci hangulat

Az elmúlt napok esései a globális piacokon, elsősorban az Egyesült Államokban komoly nyomást helyeztek az európai tőzsdékre is. Az öreg kontinens részvényei amúgy is egyre kevesebb relatív erőt tudtak felmutatni tavasz óta. A gyengülő árfolyamok ellen különösen az Európai Unión belül található tőzsdéknek van kevés esélye küzdeni, mivel ezek jó ideje egyre kisebb súllyal szerepelnek a világtérképen, és jelentőségük sokkal kisebb, mint amit a gazdaságok mérete indokolna. Így a a globális esés során sem számíthatunk arra, hogy ezek ellenállóak lesznek, hiszen a befektetési alapkezelők egyéb veszteségeik esetén itt is kénytelenek lesznek zárni pozícióikat. A technikai elemzés ezt a jelenséget megerősíti a főbb indexek esetén.

Hullik ki az ESG az európai befektetési alapok dokumentumaiból

Hullik ki az ESG az európai befektetési alapok dokumentumaiból

Európa legnagyobb alapkezelői közül néhány elkezdte kivenni az ESG megnevezést befektetési alapjainak információs dokumentumaiból, ugyanis attól tartanak, hogy a felügyeleti szervek szigorúbbak lesznek annak megítélésében, mi minősül valóban környezettel, társadalommal vagy vállalatirányítással összefüggő befektetésnek – írja a Bloombergre hivatkozva a Yahoo Finance.

Ursula von der Leyen: Újabb tagállammal bővülhet az EU

Ursula von der Leyen: Újabb tagállammal bővülhet az EU

Albánia jövője az Európai Unión belül van, és Brüsszelen múlik, hogy megkezdi-e a csatlakozási tárgyalásokat Tiranával - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden Tiranában, nyugat-balkáni látogatásának második állomásán.

Uniós szintű vitákhoz vezethet a német választás

Uniós szintű vitákhoz vezethet a német választás

A német választás eredményének fontos következményei lesznek az Európai Unió jövőjére nézve is. Bár biztos, hogy Európa-párti erők fogják alkotni a következő kormánykoalíciót Berlinben, komoly vitákra lehet számítani uniós szinten – írja a Politico.

Jó európai-e Németország, vagy csak arra használja az EU-t, hogy növelje saját hatalmát?

Jó európai-e Németország, vagy csak arra használja az EU-t, hogy növelje saját hatalmát?

A németországi választások kapcsán egymást érik a találgatások, hogy vajon Európa szempontjából mit is jelent majd egy ilyen vagy olyan összetételű új német kormány. Előbb azonban érdemes szemügyre venni, hogy úgy általában mit jelent Németországnak Európa és Európának Németország. A sok évtizedes alapvetésekben ugyanis aligha várható változás. 1963-ban Charles de Gaulle francia elnök a maga részéről sommásan összefoglalta: „A németek úgy viselkednek, mint a disznók. Elárulják Európát”. Buzgón kendőzve bár, de máig javarészt ez a vélemény járja a Rajna nyugati partján. Ugyanakkor a közvélekedés sok helyen úgy tartja, hogy Berlin az EU jótanulója: fizet, mint a katonatiszt; egyre több hatalmat ruházna az uniós intézményekre; nála zöldebb környezetvédőt az ember keresve se talál; védelmi kérdésekben pedig szerényen meghúzza magát (legfeljebb a leszerelésről és a világbékéről ejt itt-ott pár szócskát). Lehet, hogy az egész csak jó taktikázás?

Orbán Viktor a magyar családpolitikáról: az út felénél járunk

Orbán Viktor a magyar családpolitikáról: az út felénél járunk

Még nem tartunk ott, ahol szeretnénk, Magyarország most az út felénél jár – mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Budapesti Demográfiai Csúcson a Várkert Bazárban. A kormányfő arról is beszélt, hogy ha semmit nem tettek volna az elmúlt tíz évben, akkor 120 ezerrel kevesebb gyerek született volna Magyarországon.

A német választás Brüsszelt is megváltoztathatja: örökre a múlté a korábbi EU-s vasszigor?

A német választás Brüsszelt is megváltoztathatja: örökre a múlté a korábbi EU-s vasszigor?

Már ma is egyre több európai vezető veti fel, hogy a koronavírus miatt fellazult brüsszeli deficitkövetelményeket nem kéne a korábbi, roppant szigorú formában visszahozni. Amíg csak olasz és francia gazdaságpolitikusok pedzegetik a Stabilitási és Növekedési Paktum reformját, semmi új nincs a nap alatt. Csakhogy Németországban hatalmas fordulat van előkészülőben: az SPD 16 év után söpörheti el az európai fiskális szigor zászlóshajóját, a CDU-t. Olaf Scholz SPD-s kancellárjelölt ígéretei között ott van a nagyobb állami költekezés, igaz, csak belföldön. De ha a Zöldek is részei lennének a koalíciónak, minden esély meglenne arra, hogy Brüsszel ezentúl tartósan szemet hunyjon a költekezés felett. Ha a növekedési szempontokat nézzük, az SNP reformja indokolt, de a jelentős kockázatok miatt alapos mérlegelést igényel a döntés. A német választás azonban nemcsak a fiskális szigor, hanem az EU új, történelmi jelentőségű vívmányának sorsát is eldöntheti.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.