Mintegy 16 ezer Fülöp-szigeteki és amerikai katona kezdett közös hadgyakorlatot hétfőn, első alkalommal francia részvétellel.
Kifejezetten súlyos, 7,4-es erősségű földrengés rázta meg Tajvant, a katasztrófának legalább kilenc halálos áldozata van.
A Tajvan és Kína közötti konfliktus eszkalálódásának lehetőségére a japán kormány Okinava prefektúra külső szigetein tervez bunkereket építeni. Tokió ezzel a lépéssel törekszik a helyi lakosság védelmét biztosítani, de evakuációs terveket is kidolgoztak - írta meg a South China Morning Post.
Az indiai elnök látogatása az Andamán- és Nikobár-szigeteken felkorbácsolta a vitát arról, hogyan lehet összeegyeztetni a gazdasági fejlesztés és a környezetvédelem ellentmondó céljait, miközben egy 9 milliárd dolláros nagyprojekt keretében a régiót Dél-Ázsia „Hongkongjává” kívánják átalakítani – írta a Nikkei Asia.
A Salamon-szigetek egy apró szigetcsoport a Csendes-óceán keleti peremén, Ausztráliától északra és Pápua Új-Guineától keletre. A Dunántúlnál is kisebb szárazföld korábban nem kapott túl nagy figyelmet a globális politikai színtéren, azonban a helyzet Kína megerősödésével megváltozott – írta meg a Nikkei Asia.
A Maldív-szigetek egy apró szigetország az Indiai-óceánon, valamivel több mint félmillió lakossal. A közvélemény többnyire a homokos tengerpartról és a paradicsomi állapotokról ismeri az országot. A háttérben azonban a világ legnépeseb országai feszülnek egymásnak a politikai befolyásért – írja a South China Morning Post.
A Szenkaku-szigetek egy jelentéktelennek tűnő szigetcsoport a Kelet-kínai-tenger keleti határán. Az öt szigetből és három sziklaoromból álló, lakatlan területen azonban egymásnak feszül Kína és Japán. Az apró terület egy sokkal nagyobb geopolitikai játszma része lehet.
A világ alig tud valamit a Csinmen-szigetekről, mégis most ezek a területek mutathatják meg a Kína és Tajvan közötti feszültség jövőjét. A terület mindössze néhány kilométerre fekszik a kínai tengerpartoktól, ennek ellenére Tajvan gyakorol felette hatalmat. Most egy hídépítés gondolata váltott ki komoly vitákat a szigeteken, ami még erősebben a szárazföldhöz kapcsolná a már így is Kínától függő területet - írja a The Guardian.
Hszi Csin-ping a japán Rjúkjú-szigetekről tett kijelentéseket a múlt héten. A megszólalás már az új pekingi megközelítést mutathatja, szeretnék megerősíteni kapcsolataikat a szigetcsoporttal. Ez tovább mélyíti a szakadékot Kína és Japán között - írja a Nikkei.
A Kelet-kínai tenger vitatott hovatartozású, Tokió fennhatósága alatt álló szigeteiről tárgyalt telefonon Csin Kang kínai és Hajasi Josimasza japán külügyminiszter péntekre virradó éjjel.
Erős, 7,9-es erősségű földrengés rázta meg Indonézia Maluku tartományát helyi idő szerint kedd hajnalban, a térségre szökőárriasztást adtak ki - közölte az Európai Földközi-tengeri Szeizmológiai Intézet (EMSC).
Japán szerint Oroszország "jogellenes megszállás" alatt tartja a vitatott hovatartozású vulkanikus szigetláncot, amelyet ugyan teljes egészében Oroszország birtokol, de déli részére Japán is történelmi igényt formál. A szigetek még a második világháború végén kerültek a Szovjetunióhoz, hovatartozásuk kérdése miatt Oroszország és Japán között a mai napig nem köttetett meg a világháborút hivatalosan lezáró békeszerződés. A két fél között az ukrajnai háború alatt szakadtak meg a tárgyalások.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Itt az ideje mélyen zsebbe nyúlni.
Valójában tényleg történt valami előrelépés.
Súlyos hatása lehet.
Alig félreérthető az üzenet.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.