uniós kifizetés

Még két évig hasíthat Magyarország, aztán beleállhat a földbe

Magyarország 13 éves EU-tagsága alatt tavaly fordult elő először, hogy az újfajta előlegek miatt totálisan szétvált egymástól a kormány által hivatalosan kifizetett EU-támogatások összege attól, mint ami ténylegesen bekerült a gazdaságba. Ez olyannyira igaz, hogy a minap a Miniszterelnökség államtitkára elismerte: a mostani kifizetések háromnegyede egyelőre még nem élénkíti a gazdaságot, csak később fogja. Éppen emiatt nagyon érdekesek a Magyar Nemzeti Bank azon friss adatai, hogy mennyire durván szétválik a hivatalos kifizetés az effektív pénzfelhasználástól. Ezek alapján 2019-ig még hasíthat a magyar gazdaság, akár gyorsuló ütem mellett is, de mivel elfogynak az EU-pénzek, 2020 körül kemény földet érés néz ki. Az EU-pénz nélküli, jórészt hitelből finanszírozott gigaberuházások persze felülírhatják ezt a képet, ha megvalósulnak és nem csúsznak sokat.

Borsodon úgy folyt át 3700 milliárd, hogy a helyiek ebből nem vettek észre semmit

A beazonosítható számlák 54%-át, mintegy 3700 milliárd forintnyit, borsod-megyei székhelyű cégek állították ki az előző uniós ciklusban, de ezek mögött nagyrészt budapesti közlekedési és egyéb infrastruktúra-fejlesztési projektek húzódtak meg - derül ki az érdekes összefüggés egy minap nyilvánosságra hozott átfogó elemzésből. A 3700 milliárd forint a megye 7 évi együttes GDP-jének mintegy harmada, de ebből a hatalmas kiszámlázott volumenből vajmi keveset éreztek meg a megye lakói, hiszen a megye ugyanebben az időszakban csak alig több mint 300 milliárd forintnyi EU-pénzt nyert.

Íme a kormány mesterterve, ha elakadnának az EU-pénzeink

Jövőre minden eddiginél több, 2418 milliárd forintnyi EU-támogatást tervez kifizetni a kormány, de arra az esetre is felkészült, ha - egy friss kormányzati figyelmeztetéssel összhangban - valamiért elakadnának a kifizetések Brüsszel felől, derül ki a kedden közzétett 2018-as költségvetési törvénytervezetből. A terjedelmes anyagba szó szerint beleírták, hogy a kormány a 7 évre szóló EU-pénzek döntő részét el akarja költeni 2018 végéig, ami így jövőre 13%-os beruházás- és 4,3%-os GDP-növekedést váltana ki. Arra, hogy mi hajtja majd ezután a magyar gazdaságot, egyelőre csak néhány utalást találunk az anyagban: a 2022-ig terjedő nagyszabású útépítési program mintegy felét már hazai költségvetési forrásból tervezi finanszírozni a kormány és emellett lesz még néhány nagyberuházás, mint például a paksi bővítés, illetve néhány budapesti fejlesztés.

Duplázható bért rejtett a kormány az EU-s pénzosztásba

Az a dolgozó is dupla, azaz 24 havi bért kaphat az idei munkája után négy minisztériumban, akinek semmi köze az uniós pályázatok kiírásához, elbírálásához és lebonyolításához - derül ki az újdonság egy friss kormányhatározatból. Eddig csak arról tudtunk, hogy a felpörgetett uniós kifizetésekért dolgozók akár 24 havi plusz juttatást is kaphatnak (tehát az idei munkájuk után összesen 36 havit), de a tárcák dolgozói közötti bérfeszültség csökkentő intézkedésről eddig nem volt szó. A büdzsé állapota lehetőséget teremt erre, ráadásul a pénz jelentős részét majd csak jövő év elején kell kifizetni. Van még más, rendkívül érdekes szabály is, amivel "két legyet üt egy csapásra" a kormány.

Szép csendben 190 milliárdot átutalt Brüsszel Magyarországnak

Csütörtökről péntekre 616 millió euróval, azaz mintegy 190 milliárd forinttal ugrott azoknak a támogatásoknak az összege, amelyeket az Európai Bizottság már kifizetett Magyarországnak a 2014-2020-as ciklus terhére. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyik napról a másikra a duplájára nőtt a nekünk folyósított EU-pénzek volumene, azaz valóban azt történik, amit megírtunk: a megállapodás és háttéralku után tágra nyíltak a brüsszeli pénzcsapok.

Háttéralkut kötöttünk Brüsszellel - Tényleg kapjuk az EU-pénzt

A decemberi nagyobb tétel után idén januárban és februárban is folyósított Magyarországnak EU-támogatást az Európai Bizottság, így tavaly nyár óta összesen már 730 millió eurós, kb. 230 milliárd forintos kifizetésnél járunk - írja a Világgazdaság a Miniszterelnökségtől kapott adatokra hivatkozva. A cikk arról nem ír, hogy ezek a pénzek azért jöhetnek, mert elhárult a horizontális felfüggesztés veszélye és a Portfolio biztos információi szerint közben van egy olyan háttéralku is, aminek köszönhetően meg tudta őrizni a magyar kormány a bőkezű szállítói előleg rendszert is - igaz a magyar államháztartás viseli ennek átmeneti terhét.

Áttörést ért el Magyarország: most már zúdulhat ránk az EU-pénz

Aprónak tűnő, de tartalmában mégis jelentős változások léptek hatályba szombattól az EU-támogatások elosztási szabályrendszerében, amelyek a korábbi magyar engedményekkel együtt elhozhatják a várt áttörést: teljesen megnyílhatnak végre az EU pénzcsapjai Brüsszelben. Jó hír, hogy ehhez a jelek szerint (egyelőre) nem kellett feladni a vállalkozói projektek megindítását nagyban segítő szállítói előleg rendszert, igaz az állami nyerteseknél kicsit vissza kellett nyesni ennek bőkezű szabályaiból.

Miért nem robbant még fel a gazdaság a sok EU-pénztől? - Már nem rejtély

A tavaly kifizetett EU-támogatások közel nyolctizede előleg formájában ment ki a nyerteseknek, illetve közel kétharmada állami intézmények kincstári számláján parkol, mivel lassan tudták elindítani a projektjeiket - derült ki a Figyelő mai cikkéből. Ezek az arányok, illetve az, hogy az EU-pénzek jelentős részét csak tavaly decemberben utalták ki a nyerteseknek, együttesen jól megmagyarázza, hogy egyelőre miért nem lendítettek még sokat az EU-pénzek a magyar gazdaságon. A pénzáradat hatása majd idén nyár körültől jelentkezik igazán.

Tényleg megvan a brüsszeli alku, de még nem dőlhet hátra a kormány

Valóban létrejött a magyar kormány és az Európai Bizottság között a megállapodás bizonyos vitás kérdésekről, amelyek decemberig akadályozták a brüsszeli EU-támogatásaink kifizetését - erősítette meg a Portfolio múlt heti értesülését brüsszeli oldalról a Bruxinfo. Ennek a megállapodásnak a jele volt az, hogy december végén a Bizottság kifizetett 590 millió eurónyi (kb. 184 milliárd forintnyi) költségszámlát a magyar hatóságoknak. A lap hangsúlyozza, hogy ez csak annak az eredménye, hogy a magyar hatóságoknak decemberre sikerült tisztázniuk bizonyos kérdéseket és eloszlatniuk bizonyos aggodalmakat, de a gazdaságfejlesztési területen még tavaly nyáron indult uniós audit még nem zárult le.

Bréking: megvan a kormány brüsszeli megállapodása!

Megszületett a magyar kormány és az Európai Bizottság között a vitás pénzügyi kérdésekről a megállapodás és az ezzel kapcsolatos kormányzati válaszlevél tavaly december végén ki is ment Brüsszelbe - tudta meg a Portfolio a Miniszterelnökségtől. Az alku sok százmilliárd forintnyi, itthon már kiállított uniós támogatási számla brüsszeli kifizetése előtt nyithatja meg az utat, igaz a végső brüsszeli jóváhagyás még nem érkezett meg írásban. Azt is megtudtuk, hogy mennyi volt tavaly itthon az EU-támogatások kifizetése és ez pontosan milyen számlák alapján állt elő.

Százmilliárdos karácsonyi ajándékot kapott Brüsszelből a kormány

Tavaly decemberben közel 600 millió eurónyi, mintegy 185 milliárd forintnyi fejlesztési számlát küldtek ki a magyar hatóságok az Európai Bizottságnak, amely ennek nagy részét még az óév végén ki is fizette - tudta meg a Világgazdaság a Miniszterelnökségtől. A Portfolio egy brüsszeli adatbázisból úgy tudja, hogy tavaly karácsonyig összesen már ennél is több, 192 milliárd forintnyi EU-támogatást folyósított Magyarországnak a Bizottság a 2014-2020-as ciklusból, azaz tényleg egy nagy adag pénz jött át egyszerre tavaly év végén. A 192 milliárd forint, amit Brüsszelből már elhoztunk, a 7 éves támogatási keretünk 2,1%-át jelenti, ami csak a régiós középmezőnyt jelenti.

Repkednek a tavalyi brutális EU-támogatás kifizetés számai

Tavaly végül 1987 milliárd forintnyi EU-támogatást fizettek ki a hatóságok a nyertes pályázók számára - közölte a Világgazdaság kérdésére a Miniszterelnökség sajtóosztálya. A mai lapban megjelent szám immár a harmadik, amit hivatalos jelzésekből ismerünk tavalyról, és a lap szerint a 2048 milliárdos éves kifizetési céltól való elmaradás miatt, a takarékosság jegyében, nem is fizeti ki a tárca a beígért 12 havi célprémiumot az érintett dolgozóknak. Mi úgy tudjuk, ettől eltér a tényleges helyzet, hiszen a második és harmadik negyedévi teljesítmény alapján már történtek prémium kifizetések, így csak a negyedik negyedévre történhet meg az, hogy egy-egy területen elesnek a dolgozók az újabb prémiumtól.

Csúcsra pörgette az uniós pénzosztást a kormány

Decemberben annyi új uniós pályázatot hirdetett meg a kormány (56 darabot), mint előtte júliustól novemberig összesen, amelyek keretösszege annyi (950 milliárd forint), mint a május és november között megjelent felhívásoké együtt - derül ki a Portfolio szokásos hó eleji összesítőjéből. Mindkét decemberi adat természetesen történelmi csúcs, de a pénzosztás későbbi fázisaiban is nagy hajrát produkált a magyar államigazgatás. Szilveszterig ugyanis már a 7 évre járó teljes keretösszeg háromnegyedére kiírták a pályázatokat és a keret közel felére már ki is hirdették a nyerteseket. Nagy az esély tehát arra, hogy tartható a kormány azon ígérete, miszerint tavaszig, de legkésőbb június végéig az összes EU-pályázatot kiírják Magyarországon. Mindezek mellett decemberben minden rekordot megdöntött az államigazgatás az uniós pénzek kifizetése terén is, amelyről már külön elemzésben megemlékeztünk:
2017.01.03 17:34 Elképesztő átutalást hajtott végre az év utolsó napjaiban a kormány

Elképesztő átutalást hajtott végre az év utolsó napjaiban a kormány

Tavaly decemberben rendkívül nagy összegű, 541 milliárd forintnyi EU-támogatást utalt ki a magyar állam a nyertes pályázóknak, amivel a Portfolio 2,5 éves adatbázisa szerint messze megdőlt minden eddigi rekord. Az elképesztő év végi hajrát jól jellemzi, hogy december 27-től szilveszterig 107 milliárdos volt a kifizetés, ami összefügg a negyedik negyedévre előírt kifizetési célokkal is. Cikkünk megjelenésével éppen egy időben közölte a Miniszterelnökség, hogy végülis hat területen 100% felett teljesültek az éves kifizetési célok. Ettől azonban még nem biztos, hogy mind a hat területen számíthatnak az érintett állami dolgozók a negyedik negyedéves célprémiumra is.

A kormány csúcsra futtatta az EU-pénzek osztását

Az év utolsó munkanapjáig 1557 milliárd forintra emelkedett a 2014-2020-as uniós ciklus itthoni támogatás-kifizetési számlálója, azaz november vége óta már 540 milliárddal, míg karácsonyhoz képest közel 150 milliárd forinttal ugrott meg. Jó esély van arra, hogy ez a szám akár még el is érheti a kormány legfrissebb 1600 milliárd forintos kifizetési célját, hiszen a számláló még most is pörög.

Nagyon verjük a régiót az EU-pénzek lekötésében

Nemcsak nyáron vezette a régiós országok mezőnyét Magyarország az EU-pénzek szétosztása terén, hanem azóta is őrzi ezt a pályázatok meghirdetésében és a kifizetéseknél is - derül ki a Magyar Idők Miniszterelnökségtől megszerzett adataiból. A tárca továbbra is azt hangsúlyozza, hogy jövő tavaszig az összes uniós pályázatot meghirdetik.

A bemelegítés után belehúz a pénzosztásba a kormány

Novemberben nagyon felpörgött a kormány EU-pénzes kifizetési számlálója, hiszen az októberi 84 milliárdos növekedést 241 milliárd forintos ugrás követte, így idén már átlépték a 2014-2020-as kifizetések a bűvös 1000 milliárdos határt is. A nagy hajrá ellenére is teljesíthetetlen a kormány által egész évre kitűzött cél, de azt a számot jó eséllyel meg lehet "csípni", amit az utóbbi hetekben elkezdtek kommunikálni.

A kormány már nem osztja olyan bőkezűen az EU-pénzeket

Októberben nem produkált nagy számokat a kormány az uniós kifizetések terén, hiszen a szeptemberben kiutalt 302 milliárd után az elmúlt hónapban csak 84 milliárd forint jutott el a pályázókhoz, így csak 776 milliárd forintra emelkedett az idei kifizetések volumene - derült ki a Portfolio havi elemzéséből. Ez az összeg még mindig csak a hét évre járó teljes keretösszegnek a 9%-át teszi ki. A meghirdetett pályázatok száma szeptemberhez képest a felére, a felhívások keretösszege pedig az ötödére csökkent (könnyen lehet, hogy a tegnap megírt likviditáshiány miatt). Másfél hónap van hátra az évből és egyre inkább úgy tűnik, hogy teljesíthetetlen a kormány által kitűzött 2048 milliárdos idei támogatás-kifizetési cél.

Nem utalt eleget Brüsszel, a héten még kapunk pénzt

Az Európai Bizottság a napokban 576 millió eurót utalt át az aszfaltügyi megállapodás eredményeként, és még ehhez az ügyhöz kapcsolódóan ezen a héten további 21 millió eurónyi kifizetést teljesít a magyar hatóságok felé - tudta meg a Portfolio brüsszeli forrásokból. A Miniszterelnökség tegnap este csak az 576 millió eurós tétel megérkezéséről szólt a közleményében:

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.