
“2024 első három hónapja alatt 1,7%-kal nőtt a magyar GDP, amivel nagyjából Európa élmezőnyében, első harmadában szerepelünk. Gyakorlatilag visszakerült a magyar gazdasági növekedés arra a régiós átlagos szintre, ami korábban jellemezte a magyar gazdaságot” – mondta el a Roadshow-n Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára. “A közeljövőben is lesznek hullámok az inflációban, a következő hónapokban és az év végén is várható emelkedés, de jövőre elérhetővé válhat a 3%-os célkitűzés” – tette hozzá.

A kormány szándéka a gazdaság újranyitása, amelyet több pillérre építenek. Az egyik legfontosabb a fogyasztás helyreállítása. “Továbbra is az a meggyőződésünk, hogy Magyarországot a beruházásoknak, illetve az exportnak kell húznia, ezért beruházás- és exportvezérelt pályán akarjuk tartani a gazdaságot. De jelenleg például a beruházások visszaesésének egyik hátterében a keresethiány áll, ezért kell helyreállítani a fogyasztást” – emelte ki a helyettes államtitkár.
A reál és bruttó bérek 2023 ősze óta ismét növekednek, ebben az évben pedig akár 6%-os reálbér-emelkedés is realizálható. A lakosság elkezdett fogyasztani, nő a kiskereskedelmi forgalom, de inkább szolgáltatásokat vesznek igénybe, nem iparcikkeket vásárolnak, hanem élményeket és szabadidőt. A különböző pályázati kiírások célja, a technológiai fejlettség magasabb szintre kerüljön,
a gépesítettség, az automatizálás, a robotika és a mesterséges intelligencia is kiemelt fókuszú terület lesz a kormányzat számára.
A Baross Gábor Hitelprogram már lezárult, de a Széchenyi Kártya Program továbbra is fennmaradhat, aminek kulcsszerepe van a kkv-k forrásellátásában, illetve 2024. április 30-án elindult a KKV Technológia Plusz Hitelprogram. Az európai uniós forrásokból megvalósuló program keretei között a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások 0%-os fix kamat mellett igényelhetnek kedvező finanszírozást új fejlesztéseik és értéknövelő beruházásaik megvalósításához.
Több tízszeres a különbség Európán belül
Az EU költségvetésén belül a közvetlen támogatások aránya folyamatosan nő, a 2021-2027-es ciklusban ez már 377 md euró. Ennek a forrástípusnak az okozza az egyik nehézségét, hogy nincs európai kvóta. A másik nehézség, hogy különböző, ráadásul határon átnyúló partnerségben kell együttműködniük a pályázóknak.
“A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) abból a célból jött létre, hogy a direkt uniós források lehívási aránya javuljon hazánkban, mivel ez sajnos messze elmarad a lakosságarányos részesedéstől, és messze elmarad attól, amilyen kiválóság és képesség jellemzi egyébként Magyarországot” – emelte ki Petri Bernadett, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa, a MFOI ügyvezető igazgatója.

Az operatív programokat szinte mindenki ismeri (amelyek során infrastruktúrális befektetéseket támogatnak), a közvetlen EU-s alapokat viszont jóval kevesebben. Az egyik legegyszerűbb, legrugalmasabb forma a cascade funding (harmadik feles finanszírozás), amely célja az új vállalkozások létrehozásának ösztönzése, felskálázás, digitális innováció.
A program, amely kifejezetten kkv-knak és startup-oknak szól, az adminisztráció helyett a projektimplementációra helyezi a hangsúlyt. Az elnyerhető támogatás összege 10-200 ezer EUR-ig terjedhet.
A pénz mellé pedig gyakran egyéb támogatás (technológiai- és tudás-transzfer, marketing támogatás, voucherek, tesztelési lehetőség, stb) is társul.
Bár a kutatók arányában alig maradunk el az EU-tól (4.471 vs 4.639/1.000.000), az 1 kutatóra eső támogatásban mégis jelentős a különbség az egyes országok között. A lakosságarányos támogatás-összegünk az utóbbi 3 évben jelentősen emelkedett (4-ről 13 EUR-ra), azonban a többi tagállam esetében még jelentősebb mértékben, ezért tovább nőtt az eltérés.
A lakosságarányos pályázati darab-számban is jelentős az elmaradás – ez a fő oka, hogy kevés forrást nyerünk az EU-közvetlen alapokban. “Létrejött egy innovációs szakadék, több tízszeres a különbség Európán belül, ezért a hazai kutatóknak, szereplőknek meg kell tanulniuk pályázni” – mondta el Petri Bernadett.
Vannak fejlesztési lehetőségek a térség vállalkozásai számára
“A régiót elhagyók számának csökkentése a lakhatás biztosításával, a magasabb hozzáadott értéket előállító, ezáltal reálbér-növekedést eredményező munkahelyek teremtésével és az oktatás színvonalának emelésével érhető el” – hangsúlyozta előadásában Radetzky Jenő, a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Egyre jobban felértékelődik a meglévő humán erővel való gazdálkodás jelentősége és fontossága. “A siker záloga és feltétele a tudás, ezért elsődlegesnek tartjuk a tehetség feltárását és gondozását. A mi felfogásunk szerint tehát a tehetség, a tudás, majd az ebből létrejövő termelőkapacitás és tőke alapozza meg az igazi alkalmazkodást a mi körzetünkben” – tette hozzá. Fejér vármegye a 2024-es év gazdasági kihívásaira igyekezett már ebben a szellemben válaszolni, és
létrejött a megyében egy olyan vállalkozói struktúra, amelyik a XXI. század kihívásaira európai és világszínvonalú választ képes adni.
Ebben az évben csúcstechnológiás nitrogénüzemet adott át a Messer a Harman székesfehérvári telephelyén, a világ legnagyobb autóbuszgyártójával indul közös tenderen az Ikarus Európa leggyorsabban növekvő vállalatai között a fehérvári Continest, 43 milliárdos fejlesztés kezdődött a Hanon Systemsnél, amely során 250 új munkahelyet hoznak létre.
Képek: Todoroff Lázár/Portfolio
Jön! - Exkluzív interjú a Portfolio-n Donald Trump Jr.-ral
Hétfő reggel várható a videós beszélgetés publikálása.
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
A valaha volt egyik legnagyobb támadást indítottak az oroszok Ukrajna ellen
Egy állattartó telepet is eltaláltak, ahol 500 szarvasmarha pusztult el.
Hatalmas robbanás Iránban, rengeteg a sérült
A hatóságok szerint a detonációt valószínűleg a konténerekben tárolt vegyi anyagok nem megfelelő kezelése okozta.
Új értelmet nyer a „Made in America” - A nearshoring jelenség Közép-Amerikában
Trump vámintézkedéseinek árnyékában.
Európa szép csendben pénzügyi csodafegyvert tervez, a függetlenség a tét
Lendületet kaphat a digitális euró projekt.
Kinevezte új helyettesét Mahmúd Abbász palesztin elnök
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.