
A Katasztrófavédelem adatai szerint 2024 első kilenc hónapjában 4 611 lakástűz történt, amelyben 58 ember vesztette életét. Ez hét áldozattal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában, annak ellenére, hogy a lakástüzek száma csökkent 2023-hoz képest. A legtöbb esetet elektromos meghibásodás, nyílt láng használata, ágyban dohányzás, a fűtési rendszer hibája vagy konyhai baleset okozta.
Az érintett lakások közül mindössze 15-ben volt füstérzékelő, pedig ezek az eszközök már a tűz korai szakaszában figyelmeztethetnek, így elegendő időt biztosítanak a menekülésre és a segítség hívására.
Sajnos sokan a szerencsében bíznak
Évről évre figyelmeztetik a lakosságot a szakemberek, hogy a fűtési szezon kezdete előtt vizsgáltassák át fűtőberendezéseiket és kéményeiket. A hagyományos fűtésű ingatlanok esetében a kéményellenőrzés évente, míg a gázfűtéses rendszereknél kétévente térítésmentesen elvégezhető. A fűtési rendszerek átvizsgálását nyár végén vagy ősz elején érdemes elvégeztetni, különös figyelmet fordítva a csatlakozásokra és tömítésekre.
Emellett nem szabad elhanyagolni az elektromos hálózat karbantartását sem, ugyanis a túlterhelés gyakran vezet tűzesetekhez: sok lakásban még mindig alumínium vezetékek találhatók, amelyek nem bírják el a nagy fogyasztású készülékek egyidejű használatát. Nem szabad túl sok eszközt egy helyiségben egyszerre működtetni, mert a túlmelegedés tüzet okozhat. Emellett a mobiltelefonokat, számítógépeket és más elektronikai eszközöket is áramtalanítani kell, amikor elhagyjuk az otthonunkat, munkahelyünket.
A cigarettázás és a nyílt láng használata különösen veszélyes
A karácsonyi időszakban különösen fontos elkerülni a nyílt láng használatát, például a gyertyákat és a csillagszórókat. Ha mégis gyertyát gyújtunk, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, és használjunk fémtálcát, hogy megakadályozzuk a tűz terjedését. Az égő cigarettacsikkek szintén veszélyesek lehetnek: nem megfelelő kukába dobva a parázs hamar lángra lobbanthatja az éghető anyagokat.
A lakástüzek során az emberek gyakran tehetetlenné válnak és többnyire nem is a tűz, hanem a füst végez az áldozatokkal. Például, ha valaki elalszik egy égő cigarettával, és a parázs a takaróra vagy más textíliára esik, az elkezd izzani, füstölni. Mire a dohányos észreveszi a bajt, már túl késő lehet a menekülésre.
Füstmentesen biztonságosabb
Magyarországon több mint 2 millió felnőtt dohányzik, annak ellenére, hogy a dohányzás minden formája káros az egészségre. Gyakran tévesen azt gondolják, hogy főleg a nikotin okozza az ártalmakat, pedig a tudomány mai állása szerint nem elsősorban a nikotin, hanem a cigaretta égése során felszabaduló füst és kátrány felelős a legtöbb dohányzással kapcsolatos megbetegedésért. A dohányzás minden formája káros, ezért az egészségünkért és biztonságunkért úgy tehetünk a legtöbbet, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már elkezdtük, teljes mértékben leszokunk, hiszen már az első cigarettamentes naptól jelentősen csökken a megbetegedés kockázata. Aki a leszokás mellett dönt, azt mindenben támogatni kell.
Az ismert kockázatok ellenére sokan mégsem hagynak fel a dohányzással, de nekik is érdemes tájékozódni az ártalomcsökkentés lehetőségeiről.
Ma már több olyan alternatíva is létezik, amely égés nélkül működik, így használatuk során nem keletkezik füst és kátrány, és ezek akár 70-95 százalékkal is csökkenthetik a károsanyag-kibocsátást, továbbá minimalizálhatják a parázs okozta tűzesetek kockázatát.
A füstmentes technológiáknak számos típusa létezik, amelyek mind működésükben, mind hatásukban eltérnek, érdemes róla megbízható forrásból tájékozódni. Ilyen például az elektronikus cigaretta, a dohánymentes nikotinpárna vagy a dohányhevítéses technológia. Fontos azonban, hogy ezek a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, mivel tartalmaznak többek között nikotint, amely függőséget okoz, valamint egyéb káros hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát. A károsanyag-kibocsátás csökkenése és az egészségügyi hatások közötti összefüggés további hosszú távú kutatásokat igényel. A legbiztonságosabb döntés, ha egyáltalán nem fogyasztunk nikotin- vagy dohánytartalmú termékeket.
A füstérzékelő beszerzése apró lépés, de életet menthet
A füstérzékelők felszerelése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megvédjük otthonunkat és szeretteinket a tűzesetektől. Ezek az eszközök azonnal riasztanak a tűz keletkezésekor, így elegendő időt adnak a biztonságos menekülésre. Szénmonoxid-érzékelők beszerzése is ajánlott, mivel a színtelen, szagtalan, de halálosan mérgező gáz csak így észlelhető. Fontos tudatosítani, hogy a két berendezés nem ugyanaz!
Ha lehetőségünk van rá, érdemes kombinált érzékelőt választani, amely mind a füstöt, mind a szénmonoxidot érzékeli. Az eszközök nem igényelnek különösebb karbantartást, csak az elemeket kell rendszeresen ellenőrizni. A füstérzékelőt célszerű a lakóterekben, a fűtőberendezések közelében elhelyezni, de a konyhát kerüljük, mivel a főzés során keletkező gőz beriaszthatja az érzékelőt. Lényeges arra vigyázni, hogy a füstérzékelő ne károsodjon fizikailag, ne legyen lefestve vagy letakarva. A füstérzékelők elemmel működnek, így nem függnek az elektromos hálózattól, és már tízezer forint alatt is beszerezhetők.
A megelőzés kulcsa a tudatosság és a rendszeres ellenőrzés
A legfontosabb, hogy gondoskodjunk a saját és környezetünk biztonságáról, és tegyünk meg minden észszerű óvintézkedést, amit megtehetünk. Egy egyszerű füstérzékelő telepítése életet menthet, de ne feledkezzünk meg az érzékelők, valamint a fűtési- és elektromos hálózat ellenőrzéséről sem. Erre hívja fel a figyelmet az Európai Füstérzékelők Napja.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
(x)
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Indul a műsor: így törnek be Magyarországra a zivatarcellák, felvételek érkeztek
Intenzív csapadék, jég és viharos szél közeleg.
82 fővel a fedélzetén karambolozott egy magyar turistákat szállító busz
A balesetben nyolcan sérültek meg.
Meglepő fordulat elején lehet az amerikai kötvénypiac
Örülhetnek a részvényesek.
Netanjahu kormánya válaszúthoz ért, a gázai tűzszünet sorsa egy hajszálon függ
Egyre nagyobb a nemzetközi nyomás.
Amerika a vámháború küszöbén: Trump ultimátumot küld partnereinek
Lassan lejár a türelmi idő.
Alig lesz szükség emberre a földeken – Így alakíthatja át az AI az agráriumot
A hőség miatt sok országban még nehezebb lett mezőgazdasági munkásokat találni.
Trump új törvényén nagyobbat nyerhetnek a német autógyártók, mint gondolnánk
Fontos döntések születhetnek a következő időszakban.
Támadás ért egy kereskedelmi hajót Jemen közelében, tűzharc alakult ki
Fokozódik a feszültség.
Németország hűti legjobban a világot
Évi 201 ezer tonna fagyi külföldre - ezzel Németország messze a világ legnagyobb exportőre volt 2023-ban, a fagyi őshazájának tartott Olaszország a kanyarban sincs. Persze...
The post Németorsz
Magyar céget venni nem kell félnetek jó lesz
A magyarországi székhelyű gazdasági társaságok tulajdonosai számára az exit lehetősége gyakran egy külföldi befektetőnek történő cégeladás formájában testesült meg. A Magyar Állam azo
Az osztalék portfólióm - 2025. június
Pár darab AT&T-adtam el, mert kellett egy kis pénz, és kaptam pár osztalékot is, más említésre méltó dolog nem történt júniusban.VáltozásokAT&T (T) eladás: kb. a részvényeim 10%-
VIDEÓ! Miből látszik, hogy egy privát bankár profi a szakmájában?
Tegyük fel, hogy most ülsz le először tárgyalni a privát bankároddal. Befektetőként ilyenkor az a legfontosabb kérdés, hogy vajon rendelkezik-e azokkal a szakmai kompetenciákkal, amik szüksé
Az elektronikai hulladék globális problémája
Az elektronikai hulladék világszerte az egyik leggyorsabban növekvő hulladéktípus. 2022-ben 62 millió tonna e-hulladék keletkezett globálisan, és becslések szerint 2030-r
CSOK átvitele másik ingatlanra 2025-ben - Mit tehetsz eladáskor?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! CSOK átvitele másik ingatlanra 2025-ben - Mit tehetsz eladáskor? CSOK átvitele másik ingatlanra - így kerüld el a visszafizetést A Családi Otthonterem
Nem TBSZ brókerek Magyarországon
Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB
Innovációtól az energiáig - 2025-ös vállalati pályázatok útikalauza
Az energetikai fenntarthatóság és az innováció kéz a kézben járnak a hazai pályázati palettán - ez az összefoglaló a cégek számára a releváns és legfontosabb programokat mutatja be.


- Végzetes háború törhet ki az USA és Kína között - Pillanatokon belül hatalmas fordulatra lesz szükség Magyarországon
- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
A nyugat-nílusi láz csak a kezdet, újabb egzotikus betegségek jöhetnek
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
Lépett a kormány: elég segítség ez a legnagyobb veszéllyel küzdő gazdáknak?
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.