
A Katasztrófavédelem adatai szerint 2024 első kilenc hónapjában 4 611 lakástűz történt, amelyben 58 ember vesztette életét. Ez hét áldozattal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában, annak ellenére, hogy a lakástüzek száma csökkent 2023-hoz képest. A legtöbb esetet elektromos meghibásodás, nyílt láng használata, ágyban dohányzás, a fűtési rendszer hibája vagy konyhai baleset okozta.
Az érintett lakások közül mindössze 15-ben volt füstérzékelő, pedig ezek az eszközök már a tűz korai szakaszában figyelmeztethetnek, így elegendő időt biztosítanak a menekülésre és a segítség hívására.
Sajnos sokan a szerencsében bíznak
Évről évre figyelmeztetik a lakosságot a szakemberek, hogy a fűtési szezon kezdete előtt vizsgáltassák át fűtőberendezéseiket és kéményeiket. A hagyományos fűtésű ingatlanok esetében a kéményellenőrzés évente, míg a gázfűtéses rendszereknél kétévente térítésmentesen elvégezhető. A fűtési rendszerek átvizsgálását nyár végén vagy ősz elején érdemes elvégeztetni, különös figyelmet fordítva a csatlakozásokra és tömítésekre.
Emellett nem szabad elhanyagolni az elektromos hálózat karbantartását sem, ugyanis a túlterhelés gyakran vezet tűzesetekhez: sok lakásban még mindig alumínium vezetékek találhatók, amelyek nem bírják el a nagy fogyasztású készülékek egyidejű használatát. Nem szabad túl sok eszközt egy helyiségben egyszerre működtetni, mert a túlmelegedés tüzet okozhat. Emellett a mobiltelefonokat, számítógépeket és más elektronikai eszközöket is áramtalanítani kell, amikor elhagyjuk az otthonunkat, munkahelyünket.
A cigarettázás és a nyílt láng használata különösen veszélyes
A karácsonyi időszakban különösen fontos elkerülni a nyílt láng használatát, például a gyertyákat és a csillagszórókat. Ha mégis gyertyát gyújtunk, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, és használjunk fémtálcát, hogy megakadályozzuk a tűz terjedését. Az égő cigarettacsikkek szintén veszélyesek lehetnek: nem megfelelő kukába dobva a parázs hamar lángra lobbanthatja az éghető anyagokat.
A lakástüzek során az emberek gyakran tehetetlenné válnak és többnyire nem is a tűz, hanem a füst végez az áldozatokkal. Például, ha valaki elalszik egy égő cigarettával, és a parázs a takaróra vagy más textíliára esik, az elkezd izzani, füstölni. Mire a dohányos észreveszi a bajt, már túl késő lehet a menekülésre.
Füstmentesen biztonságosabb
Magyarországon több mint 2 millió felnőtt dohányzik, annak ellenére, hogy a dohányzás minden formája káros az egészségre. Gyakran tévesen azt gondolják, hogy főleg a nikotin okozza az ártalmakat, pedig a tudomány mai állása szerint nem elsősorban a nikotin, hanem a cigaretta égése során felszabaduló füst és kátrány felelős a legtöbb dohányzással kapcsolatos megbetegedésért. A dohányzás minden formája káros, ezért az egészségünkért és biztonságunkért úgy tehetünk a legtöbbet, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már elkezdtük, teljes mértékben leszokunk, hiszen már az első cigarettamentes naptól jelentősen csökken a megbetegedés kockázata. Aki a leszokás mellett dönt, azt mindenben támogatni kell.
Az ismert kockázatok ellenére sokan mégsem hagynak fel a dohányzással, de nekik is érdemes tájékozódni az ártalomcsökkentés lehetőségeiről.
Ma már több olyan alternatíva is létezik, amely égés nélkül működik, így használatuk során nem keletkezik füst és kátrány, és ezek akár 70-95 százalékkal is csökkenthetik a károsanyag-kibocsátást, továbbá minimalizálhatják a parázs okozta tűzesetek kockázatát.
A füstmentes technológiáknak számos típusa létezik, amelyek mind működésükben, mind hatásukban eltérnek, érdemes róla megbízható forrásból tájékozódni. Ilyen például az elektronikus cigaretta, a dohánymentes nikotinpárna vagy a dohányhevítéses technológia. Fontos azonban, hogy ezek a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, mivel tartalmaznak többek között nikotint, amely függőséget okoz, valamint egyéb káros hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát. A károsanyag-kibocsátás csökkenése és az egészségügyi hatások közötti összefüggés további hosszú távú kutatásokat igényel. A legbiztonságosabb döntés, ha egyáltalán nem fogyasztunk nikotin- vagy dohánytartalmú termékeket.
A füstérzékelő beszerzése apró lépés, de életet menthet
A füstérzékelők felszerelése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megvédjük otthonunkat és szeretteinket a tűzesetektől. Ezek az eszközök azonnal riasztanak a tűz keletkezésekor, így elegendő időt adnak a biztonságos menekülésre. Szénmonoxid-érzékelők beszerzése is ajánlott, mivel a színtelen, szagtalan, de halálosan mérgező gáz csak így észlelhető. Fontos tudatosítani, hogy a két berendezés nem ugyanaz!
Ha lehetőségünk van rá, érdemes kombinált érzékelőt választani, amely mind a füstöt, mind a szénmonoxidot érzékeli. Az eszközök nem igényelnek különösebb karbantartást, csak az elemeket kell rendszeresen ellenőrizni. A füstérzékelőt célszerű a lakóterekben, a fűtőberendezések közelében elhelyezni, de a konyhát kerüljük, mivel a főzés során keletkező gőz beriaszthatja az érzékelőt. Lényeges arra vigyázni, hogy a füstérzékelő ne károsodjon fizikailag, ne legyen lefestve vagy letakarva. A füstérzékelők elemmel működnek, így nem függnek az elektromos hálózattól, és már tízezer forint alatt is beszerezhetők.
A megelőzés kulcsa a tudatosság és a rendszeres ellenőrzés
A legfontosabb, hogy gondoskodjunk a saját és környezetünk biztonságáról, és tegyünk meg minden észszerű óvintézkedést, amit megtehetünk. Egy egyszerű füstérzékelő telepítése életet menthet, de ne feledkezzünk meg az érzékelők, valamint a fűtési- és elektromos hálózat ellenőrzéséről sem. Erre hívja fel a figyelmet az Európai Füstérzékelők Napja.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
(x)
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Fokozódik a vámháború Európa és Amerika között: nem elégszik meg Trump a 10 százalékkal
A Financial Times szerint.
Ezt mutatják a számok: a hazánkat letaroló történelmi vihar az interneten is rekordokat döntött
A Google-ben is nyomot hagyott.
Újabb stratégiai megállapodásokat kötött a 4iG-nek Jászai Gellért
Részt vett az Egyesült Arab Emírségek és Magyarország közötti találkozón.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
