Az amerikai hadiipari óriás, a Lockheed Martin alulmaradt az Egyesült Államok első hatodik generációs vadászgépének, az F-47-esnek a kifejlesztéséért folytatott versenyben. A vállalat azonban előállt egy új tervvel – számolt be a Defense One.
Az amerikai védelmi minisztérium fontolgatja az alaszkai Adak-sziget katonai bázisának újraélesztését, hogy ellensúlyozza Oroszország és Kína növekvő sarkvidéki ambícióit - írta az EurasianTimes.
Kína látványosan törekszik arra, hogy mindenütt globális tényezővé váljon, még az olyan területeken is, amelyhez látszólag nincs túl sok köze. Az egyik ilyen ezek közül a Jeges-tenger fagyott világa, a keleti nagyhatalom mégis egyre látványosabban növeli a jelenlétét a térségben. A megjelenésével azonban alaposan felkavarta az állóvizet.
Jelentős fegyverkezési programot indít Görögország: 2036-ig összesen 25 milliárd euró értékben szereznének be fegyvereket és felszerelést. Franciaországtól Rafale vadászgépeket, hadihajókat és hajó elleni rakétákat vásárolnának, az Egyesült Államokkal pedig F–35-ös vadászgépek beszerzésére kötöttek szerződést. Görögország az egyetlen NATO-tagállam, amely egy másik NATO-tagállam – Törökország – jelentette fenyegetés miatt fegyverkezik, és már idén is a GDP több mint 3 százalékát költi katonai kiadásokra. A cél egy modern, csúcstechnológián és mesterséges intelligencián alapuló haderő létrehozása, és a tervek között szerepel egy az izraeli Vaskupolához hasonló légvédelmi rendszer, az „Akhilleusz Pajzsa” kiépítése is.
Tajvant egyre jobban szorongatja a szomszédos felemelkedő nagyhatalom katonailag, miközben a nagy szövetséges, Washington is egyre nagyobb nyomást gyakorol a szigetre a fegyverkezés érdekében. A harapófogóba került tajpeji vezetés viszont egyelőre nem tudja úgy alakítani az eseményeket, hogy az számára megfelelően alakuljon. A költségvetés az emelkedés helyett még csökken is, miközben ezzel ellentétesek az elvárások. Tajvan ezzel most olyan kihívás elé került, amely hosszasan meghatározhatja a sziget jövőjét.
Japán Oroszország távol-keleti határain tervez lőgyakorlatot tartani, Moszkva hivatalos tiltakozási jegyzéket nyújtott be a japán nagykövetségre és a külügyminisztérium elítélő közleményt adott ki.
A 235 milliós lakosságú Pakisztán haditengerészete jelentős fejlesztést hajtott végre a PNS Jamama járőrhajó hadrendbe állításával, amely modern lopakodó képességekkel, fejlett irányítási rendszerekkel és kifinomult fegyverzettel rendelkezik - számolt be a NavalNews.
Görögország 16 Exocet típusú hajóelhárító rakéta beszerzéséről írt alá szerződést Franciaországgal – jelentette be hétfőn a görög védelmi miniszter. A megállapodás az athéni kormány idén bejelentett haderőfejlesztési programjának része.
Észak-Korea hatalmas hadihajót kezdett el építeni a nampói kikötőben, az úszó katonai platform kétszer akkora lesz, mint a legnagyobb hadihajó az elszigetelt ázsiai ország flottájában – derül ki a Maxar műholdfelvételeiből.
Oroszország londoni nagykövete nem cáfolta vasárnapi nyilatkozatában azt a brit hírszerzési értesülést, hogy az orosz haditengerészet érzékelőket helyezett el Nagy-Britannia partjainál a brit tengeralattjárók mozgásának figyelésére.
A dél-koreai HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) bejelentette, hogy képes lenne évente akár öt Aegis rombolót is építeni az amerikai haditengerészet számára, amennyiben a két ország között hivatalos együttműködés jönne létre. A vállalat szerint ezek a hadihajók méretben és teljesítményben egyenértékűek az amerikai haditengerészet Arleigh Burke-osztályú rombolóival- számolt be az Army Recognition.
Megérkezett a második repülőgép-hordozó, amelyet az Egyesült Államok a kereskedelmi forgalom védelmére küldött a Közel-Keletre - közölte csütörtökön az amerikai hadsereg, amely intenzív csapáskampányt folytat a jemeni húszi lázadók ellen.
Az AUKUS-egyezmény keretében Ausztráliának eladandó nukleáris tengeralattjárók ügye bizonytalanná vált Donald Trump elnök vámintézkedései és washingtoni aggodalmak miatt, miszerint a tengeralattjárók átadása Canberrának csökkentheti a Kínával szembeni elrettentő erőt - közölte a Reuters.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter a Panamában tartózkodik egy védelmi konferencián, ahol fontos megállapodást hozott tető alá a közép-amerikai országgal – számolt be az amerikai védelmi minisztérium honlapja.
India 2026-ra új tengeralattjáró-bázist létesít, amivel a dél-ázsiai hatalom Kína növekvő erejével szeretné felvenni a versenyt. Az INS Varsa névre keresztelt létesítmény nukleáris tengeralattjárók befogadására készül, és kulcsszerepet játszik majd az ország tengeri védelmi képességeinek megerősítésében - jelentette az Army Recognition.
Az Egyesült Államok igyekszik ellenállni Kína növekvő erejének a Távol-Keleten, ehhez pedig már megszülettek a stratégiák is – írja a South China Morning Post.
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.