Hatalmasat zuhant a magyar bankok nyeresége: mégis mi történt?

Hatalmasat zuhant a magyar bankok nyeresége: mégis mi történt?

Első ránézésre feltűnően rosszul muzsikált a magyar bankszektor az első negyedévben: 60%-ot esett a profitja, a 199 milliárd forintos elért nyereség az orosz-ukrán háború elejét idézi, és mind a hét nagybanknak romlott az eredménye. Második és sokadik rápillantásra viszont nincs olyan sok látnivaló: az osztalékbevételek visszaesését és az éves extraprofitadó (túl óvatosnak is tűnő) év eleji elszámolását leszámítva nagyon hasonló a kép a tavalyihoz.

Felpörgeti a kkv-kat a Garantiqa és a Demján-program

Felpörgeti a kkv-kat a Garantiqa és a Demján-program

A Garantiqa közel 3300 milliárd forintnyi vállalati hitelt támogat garanciáival, miközben egyes hitelekhez már díjmentes kezességvállalás is elérhető – hangzott el a Garantiqa sajtótájékoztatóján. A garanciavállalás a leghatékonyabb támogatási eszközök egyike: 1 forintnyi lehívott garanciából 100 forint hitel keletkezhet.

Megjöttek az EXIM számai: 1293 milliárd forintnyi új hitelt kaptak a vállalkozások

Megjöttek az EXIM számai: 1293 milliárd forintnyi új hitelt kaptak a vállalkozások

Bővülő hitelállománnyal és stabil pénzügyi eredményekkel zárta az EXIM Magyarország a 2024-es pénzügyi évét – írja a bank közleménye. A tovább bővülő hitelezésnek köszönhetően 2024-ben a bank mérlegfőösszege majdnem 9 százalékkal, közel 4000 milliárd forintra emelkedett, hitelállománya pedig csaknem 30 százalékos növekedéssel megközelítette a 3200 milliárd forintot az év végére. A tavalyi teljesítményben fontos szerepet játszott az 1200 milliárd forint keretösszegűre bővült Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram zárása, továbbá decemberre befejeződtek a Demján Sándor Program keretében elindított EXIM-termékek előkészületei is. Az EXIM intézménypáros másik tagja, a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) is tovább növekedett a 2024-es évben, mérlegfőösszege közel 20, biztosítói kötelezettségvállalási állománya pedig közel 8 százalékkal emelkedett.

Jelentett a Raiffeisen, kiderült, mire számítanak Bécsben

Jelentett a Raiffeisen, kiderült, mire számítanak Bécsben

Összességében 705 millió eurós, Oroszország nélkül 260 millió eurós konszolidált nyereséget ért el az első negyedévben a Raiffeisen Bank International - előbbi erősebb, utóbbi gyengébb az egy évvel korábbinál. Az osztrák bankcsoport alapvető bevételei stabilan maradtak, miközben folytatódott az orosz tevékenység leépítése, és 2025-ös kilátásain sem változtatott az osztrák bankcsoport. A magyar leánybank nyeresége 54-ről 33 millió euróra esett vissza, ami főként a csökkenő nettó kamatbevétel eredménye.

Autót vennél vagy felújítanád a lakásod? - Bemutatjuk, mivel csábítanak most a bankok

Autót vennél vagy felújítanád a lakásod? - Bemutatjuk, mivel csábítanak most a bankok

Legyen szó autóvásárlásról, lakásfelújításról vagy egy váratlan anyagi kiadásról, előszeretettel nyúl a szabad felhasználású személyi kölcsönökhöz a magyar lakosság. Ha valaki nem jogosult a kamatmentes babaváró hitelre vagy a munkáshitelre, és nem szeretne jelzálogot a lakására (pláne ha már van rajta lakáshitel), akkor valóban ez lehet számára a legjobb megoldás. Szárnyal a piac: hat év alatt, vagyis a Covid előtti utolsó „békeévhez” képest a duplájára, 1600 milliárd forint közelébe nőtt a hazai háztartások ilyen típusú banki tartozása, a szerződésszám pedig már a 900 ezret közelíti. A fogyasztás erősödése a választások előtti évben, illetve a bankok fokozatosan csökkenő kamatajánlata azt ígéri, fennmaradhat rövid- és középtávon is a piac erőteljes növekedése. A Pénzcentrum kalkulátora alapján megnéztük, mit ajánlanak most a bankok a személyikölcsön-felvevőknek.

Jelentett az Erste: megtépázták a különadók a bankcsoport teljesítményét

Jelentett az Erste: megtépázták a különadók a bankcsoport teljesítményét

Lelassult kamateredmény-növekedéssel és az egy évvel korábbitól 5%-kal elmaradó, 743 millió eurós adózott eredménnyel zárta az első negyedévet az Erste. Az osztrák bankcsoport eredményére rányomták a bélyegüket a banki különadók, és nem használtak neki a kollektív béremelési megállapodások sem, ugyanakkor a hitelállomány két év után most először nőtt 5% feletti éves mértékben. A tavalyi 16,3% után idén 15% körüli tőkearányos megtérülésre (ROTE) számít a bankcsoport, ami nem meglepetés. Az év elején elszámolt magas idei adóteher miatt a magyar operáció az utolsó előtti helyen végzett a leánybankok közül 33 millió eurós profitjával.

Fontos számot közölt az Erste

Fontos számot közölt az Erste

Az Erste Bank Hungary Zrt. (EBH) 110 milliárd forint osztalékot fizet 2024-es gazdálkodása után egyedüli részvényesének, az osztrák Erste Group Bank AG-nak - közölte a zrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Nagyot ment tavaly az Euroleasing

Nagyot ment tavaly az Euroleasing

8%-os bruttó hitelállomány-növekedést és több mint 5,6 milliárd forintos adózott eredményt ért el tavaly az MBH Csoporthoz tartozó Euroleasing – közölte a társaság.

Megvolt a MBH Bank közgyűlése, 37 milliárd az osztalék

Megvolt a MBH Bank közgyűlése, 37 milliárd az osztalék

Megtartotta éves rendes közgyűlését az MBH Bank, amelyen a részvényesek elfogadták a hitelintézet 2024-es évi Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készült egyedi és konszolidált pénzügyi beszámolóit, és szavaztak a további napirendi pontokról – közölte a bank.

Nyakunkon az újabb

Nyakunkon az újabb "devizahiteles" válság? - Soha nem látott összegben adósodnak el a magyarok

Gyakran belefuthatunk a közösségi oldalakon azokba a kommentekbe, amelyek a túlzott eladósodottságtól és emiatt a devizahiteles válság „megismétlődésétől” féltik a magyar családokat. Annyi igaz, hogy a héten is kiderült: soha nem látott összegben vettek fel hitelt a háztartások az elmúlt egy évben. Csakhogy ez kizárólag a nominális számok szintjén érvényes kijelentés, inflációval korrigálva merőben más megállapításra jutunk. Sőt, relatív eladósodottsági mutatóink alapján a hitelpiacunk alulfejlett, a hitelfelvétel egy viszonylag szűk réteg kiváltsága, a túlzott eladósodásnak össztársadalmi szinten a közelében sem vagyunk. Mutatunk most erről 10 ábrát, a témával Hitelezés 2025 konferenciánkon is foglalkozunk, érdemes regisztrálni a szakmai eseményre.

Történelmi nyereséget ért el a magyar bankrendszer, de nem mind arany, ami fénylik

Történelmi nyereséget ért el a magyar bankrendszer, de nem mind arany, ami fénylik

Minden idők legmagasabb nyereségével zárta 2024-et a magyar bankszektor, hiszen a konszolidált nyereség 2007 milliárd, a nem konszolidált 1632 milliárd forint volt – derült ki az MNB szerdán közzétett éves adataiból. Bár abszolút értelemben növekedést látunk, tőkearányosan már romlott a szektor belföldi teljesítménye az előző évhez képest mind a nyers, mind az általunk az átmeneti tételekkel korrigált számok alapján. A kamateredmény csökkenése és a kockázati költségek emelkedése egyaránt 100 milliárd forint körüli összeggel rontotta az összképet.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.