Gyökeres fordulat kellene Európában, különben még nagyobb lesz a lemaradása az USA-hoz képest

Gyökeres fordulat kellene Európában, különben még nagyobb lesz a lemaradása az USA-hoz képest

A II. világháborút követő 30 évnyi gazdasági növekedés után az európai döntéshozók elmulasztották létrehozni a diszruptív innovációt elősegítő intézményeket és politikát. Európának most sürgősen új gazdasági doktrínára és reformprogramra van szüksége, különben továbbra is lemarad az Egyesült Államokhoz képest.

Teljessé vált a Portfolio gazdasági csúcstalálkozója - Még nem késő jelentkezni!

Teljessé vált a Portfolio gazdasági csúcstalálkozója - Még nem késő jelentkezni!

Több mint 50 előadó, 5 szekció, 9 kerekasztalbeszélgetés, rekord érdeklődés mellett - vagyis minden a magyar gazdaságról és Magyarország aktuális üzleti életéről, és annak kilátásairól. Mindez egy helyen, október 17-én a Budapest Economic Forumon. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a konferencia szakmai programját, valamint azokat, akik már biztosan ott lesznek előadóként vagy panelbeszélgetőként az eseményen. Most érdemes lecsapni a helyszíni jegyekre!

Bacsa György: Európa szenvedése öt éve tart

Bacsa György: Európa szenvedése öt éve tart

Bacsa György az európai növekedési kilátásokról és az ipar helyzetéről beszélt ma a Portfolio Energy Investment Forum 2024 konferenciáján. A Mol Magyarország ügyvezető igazgatója többek között hangsúlyozta: az ipar jelentősége jóval több, mint környezetvédelmi kérdés, itt versenyképességről, gazdasági prosperitásról és függetlenségről van szó. Az EU bő két évtized alatt lemaradóvá vált a teljes globális GDP teljesítményben, ennek elsődleges oka az elmaradó tőkeberuházások voltak a produktív szegmensekben. Az optimista dekarbonizációs célkitűzések nagy részéhez nem született beruházási döntés, ezért innovációra van szükség Bacsa György szerint.

Orbán Viktor ébresztőt fújna Európának, von der Leyen kőkeményen kritizálta a magyar kormányt

Orbán Viktor ébresztőt fújna Európának, von der Leyen kőkeményen kritizálta a magyar kormányt

Orbán Viktor miniszterelnök a magyar EU-elnökség programbeszédében a versenyképesség növelését, a szabályozások egyszerűsítését és a tagállamok közötti együttműködés erősítését hangsúlyozta az Európai Parlament előtt. Kijelentette, hogy a magyar elnökség novemberben új versenyképességi paktumot mutat be, és kiemelte, hogy az EU ipari kapacitásainak megtartása, a magas energiaárak kezelése és a zöld átállás megalapozása kulcsfontosságú. A migrációval kapcsolatban a miniszterelnök a schengeni rendszer összeomlásától óvott, és az unió határain kívül kialakítandó menekültügyi hotspotokat javasolta. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke erősen kritizálta a magyar miniszterelnök kijelentéseit és a kormány intézkedéseit, álszentséggel vádolva a kabinetet.

30 százalékos béremelést adott volna a Boeing, de nem kértek belőle a dolgozók

30 százalékos béremelést adott volna a Boeing, de nem kértek belőle a dolgozók

A Boeing visszavonta fizetésemelési ajánlatát, miután a szakszervezettel folytatott tárgyalások zsákutcába jutottak. A repülőgépgyártó óriás és a Repülőgépipari Dolgozók Nemzetközi Szövetsége (IAM) közötti vita tovább mélyült, miközben több mint 30 ezer dolgozó sztrájkol az Egyesült Államok északnyugati részén. A vállalat vezetése szerint a szakszervezet követelései veszélyeztetik a cég versenyképességét, míg a munkavállalói oldal a Boeing rugalmatlanságát kifogásolja - írta meg a BBC.

Fontos bejelentést tett Orbán Viktor Strasbourgban

Fontos bejelentést tett Orbán Viktor Strasbourgban

Orbán Viktor  Strasbourgban ismertette a magyar uniós elnökség programját, amelynek több prioritása van a versenyképesség javításától kezdve a migráció kezelésén át a bővítéspolitikáig. A sajtótájékoztató elejét egy ember megzavarta, őt a biztonságiak leteperték és kikísérték a teremből.

Nagy Márton: túlzottan ragaszkodik az EU a fiskális szigorhoz

Nagy Márton: túlzottan ragaszkodik az EU a fiskális szigorhoz

Az Európai Uniónak fel kell vennie a küzdelmet az USA-val és Ázsiával szemben, ezért új versenyképességi paktumra van szükség - fogalmazott Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az OECD nagyköveteinek informális találkozóján tartott előadásában. A nemzetgazdasági miniszter szerint az EU-ban fiskális dominancia érvényesül és ennek enyhítése mellett érvelt a tárca "a versenyképességi fordulathoz pénz kell" közleménye szerint.

Hogyan nyerjük meg a  magyar-román versenyfutást?

Hogyan nyerjük meg a magyar-román versenyfutást?

Az elmúlt években "összerázódott" a lengyel, román, szlovák, horvát és magyar gazdaság. Csakhogy míg a lengyel, román és horvát fejlettség felzárkózott az öt ország átlagához (vagy akár túl is haladta azt), a magyar alulteljesítve visszasüllyedt az átlaghoz. A magyar növekedési modell ráadásul a legkevésbé járult hozzá a hazai lakosság jólétérzetéhez, hiszen a háztartási fogyasztás uniós rangsorában az utolsó helyre süllyedtünk. Mi vezetett ide, és tud-e új lendületet venni Magyarország konvergenciája? Erre a kérdésre is keressük a választ a Budapest Economic Forumon, ahol neves szakértőkkel, vállalatvezetőkkel beszéljük meg a felgyűlt tapasztalatokat.

Az EU drasztikus fegyvert vetett be Kína ellen, de ez még csak a figyelmeztető lövés

Az EU drasztikus fegyvert vetett be Kína ellen, de ez még csak a figyelmeztető lövés

Az Európai Unió kínai elektromos autókra kivetett büntetővámjai komoly gazdasági és geopolitikai hatásokkal járhatnak. Bár a döntés célja a pekingi állami támogatások által torzított verseny elleni védekezés, a vámok hatása messze túlmutat az árak növekedésén: veszélyeztetheti az EU elektromos járműiparát és a 2035-re kitűzött kibocsátáscsökkentési célokat is. Ráadásul nem véletlen, hogy a német és magyar kormányok ellenálltak a lépésnek, az autógyártók, különösen a németek, súlyos kihívások elé néznek Kína nélkül. Borítékolható, hogy az EU mindent megtesz majd az európai vállalatok támogatására, míg Peking nincs olyan helyzetben, hogy keménykedjen az államszövetséggel. A legvalószínűbb egy kompromisszumos megállapodás lesz, addig pedig haladékot kaptak az uniós cégek a zöld átállásra.

Hogyan profitálnak a reputációból a vállalatvezetők?

Hogyan profitálnak a reputációból a vállalatvezetők?

A vállalati reputáció egyre jobban felülmúlja az összes többi vagyoni elem fontosságát: a jó hírnév jelentős versenyelőnyt biztosít, míg a reputáció romlása katasztrofális hatással lehet a cég piaci teljesítményére. Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy mennyire játszik fontos szerepet egy vállalat reputációjában a vezetőjének piaci megítélése és milyen tényezők befolyásolják a hírnevét? Töltse ki Ön is a Portfolio és a Pressinform kommunikációs ügynökség közös kérdőívét!

Kimúlhat az EU - Figyelmeztet Macron

Kimúlhat az EU - Figyelmeztet Macron

Az EU "meghalhat", ha nem válik versenyképesebbé az Egyesült Államokkal és Kínával szemben - figyelmeztetett minapi beszédében a francia államfő.

Új versenyképességi lista jött a hatalmas világbanki botrány után

Új versenyképességi lista jött a hatalmas világbanki botrány után

A Világbank új üzleti és befektetési klímát vizsgáló felmérést indított el, amely 50 gazdaságot vizsgál. A megújított jelentés célja, hogy elkerülje azokat a problémákat, amelyek miatt 2021-ben meg kellett szüntetni a korábbi, botrányoktól sújtott "Doing Business" rangsort.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Belenyúl a kormány a nyugdíjpénztári megtakarítások szabályaiba, kijöttek a részletek!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.