Orbán Viktor miniszterelnök péntek délelőtt Csen Ven-csinggel, a Kínai Kommunista Párt Központi Politikai és Jogi Bizottságának titkárával tárgyalt Budapesten - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
A bankvezérek kerekasztal-beszélgetésében elhangzottak szerint a hitelpiac felemás: a vállalati hitelezés nem lesz az idei év erőssége, ellenben a lakossági hitelezés megnyugtatóan teljesít, és a növekedés üteme fenntartható. A különadók azonban gyengítik a szektor versenyképességét, jelenleg a bankszektor adóterhelése jóval meghaladja más szektorokét.
Záró etapjához ért a Portfolio és a KAVOSZ közös országjáró körútja, ahol a helyi vállalkozói közösség képviselői számára nyílt lehetőség, hogy átfogó tájékoztatást kapjanak a számukra elérhető finanszírozási és támogatási eszköztárról. A székesfehérvári helyszínen a szakértők kiemelték: ebben a nehéz időszakban is meg kell tartani a lendületet, és bár lehet, hogy irányváltoztatásra lesz szükség, a komfortzónát mindenképp el kell hagyni.
Benjamin Haddad francia Európa-ügyi miniszter szerint az EU-nak radikálisan fel kell gyorsítania a szabályozások egyszerűsítését és a belső piac egységesítését, ha versenyben akar maradni Kínával és az Egyesült Államokkal. A politikus az uniós vállalati átvilágítási törvény (Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD) eltörlését és a klímaszabályozások szüneteltetését is támogatja a versenyképesség jegyében. Emellett sürgette a tőkepiaci unió megvalósítását és egy új, választható európai céges jogrendszer létrehozását.
Szakmai képesítések digitalizálása, szolgáltatási szektor egységesítése, új kézbesítési szabályok, harmonizált címkézés, 750 fős új vállalati kategória, QR-kódos fogyasztói tájékoztatás, 400 milliós adminisztratív tehercsökkentés – ezek az Európai Bizottság frissen bemutatott reformcsomagjának fő elemei. A Simple Market Package és a negyedik omnibusz javaslat célja, hogy az EU belső piaca újra működőképes és versenyképes legyen, miután a jelenlegi széttöredezettség és szabályozási túlbonyolítás már súlyosan fékezi a gazdasági növekedést. Jövőre pedig érkezik a 28. rezsim nevű egységes, uniós szabályozás – jelentette be szerdán Stéphane Séjourné, az Európai Bizottság jólétért és ipari stratégiáért felelős ügyvezető alelnöke. Az uniós biztos azt is jelezte: kő keményen fellépnek az egyszerűsítéseket bojkottáló tagállamok ellen.
Két hét múlva, június 4-én Debrecen ad otthont a Portfolio Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum c. konferenciájának, ami kiváló lehetőséget kínál a régió vállalkozóinak és gazdasági szakembereinek, hogy első kézből tájékozódjanak a legaktuálisabb gazdasági kérdésekről és lehetőségekről, valamint arról, hogy tudnak együttműködni a térségbe érkező óriásgyárak és a helyi vállalkozók.
Az Európai Unió megindul az adatvédelmi törvényeinek lazítása felé, miután az egyre nagyobb versenyképességi nyomás miatt, úgy látják, ezzel jelentős terheket vehetnek le a kis- és középvállalkozások válláról. Első körben főleg az adminisztratív kötelezettségek egy része tűnik el, de megvan a kockázat, hogy a jelentések hiányában Brüsszel még inkább fogékonnyá válik a lobbisták által áhított lazításokra.
A svájci UBS részvényei kedden mintegy 4,4%-ot estek arra a hírre, hogy a legnagyobb svájci bank elveszítheti a svájci kormánnyal vívott harc első szakaszát, és az általa kívánatosnak tartottnál nagyobb pénzügyi tartalékokkal kell majd rendelkeznie.
Első kézből nyerhettek teljes körű áttekintést a helyi üzleti élet képviselői a tevékenységüket megkönnyítő finanszírozási lehetőségekről vezető szakemberek tolmácsolásában a Portfolio és a KAVOSZ országjárásának nyíregyházi helyszínén. A belső kereslet ugyan problémás, az exportban viszont vannak lehetőségek, miközben a beruházások motorját többek között a Széchenyi Kártya Program keretében tíz évre fix 3%-on elérhető hitelek rúghatják be – hangzott el többek között a rendezvényen.
Az Európai Bizottság új egységes piaci stratégiája a belső kereskedelmi akadályok lebontásával kívánja ellensúlyozni a vámháborúk hatását és javítani az uniós versenyképességet. A tervezet egyszerűbb címkézést, digitalizált engedélyezési eljárásokat és gyorsított cégalapítást ígér, miközben a szolgáltatási szektorban is mélyebb integrációt céloz. A siker kulcsa azonban a tagállamok politikai akaratán és együttműködésén múlik, ezért a Bizottság minden kormányban akar egy serpát, aki felügyeli az uniós reform végrehajtását.
Az UNIQA Biztosító is stratégiai megállapodást kötött a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetségével (MBTSZ), tovább erősítve a szakma jövőjét formáló összefogást. Az ünnepélyes aláírással életbe lépett partnerség a hazai biztosítási szakemberek legmagasabb szintű, egyetemi akkreditációval rendelkező képzési rendszerének újabb jelentős állomása – írja az MBTSZ közleménye.
Az új német kormány ipari áramár-csökkentési terve könnyen összeütközésbe kerülhet az uniós szabályokkal, mivel Brüsszel szerint a támogatás sértheti az állami támogatásokra vonatkozó jogot. A kezdeményezés célja az energiaigényes iparágak versenyképességének helyreállítása, ám az uniós jóváhagyás nélkül könnyen elbukhat. Eközben az új gazdasági- és energiaügyi miniszter megreformálná a zöldülési terveket: a megújulók rohamtempójú telepítése helyett a gázerőművekre helyezné a hangsúlyt a rendszerstabilitás érdekében.
Donald Trump vámháborúja és az euró erősödése kettős csapást mér az uniós exportőrökre, különösen az amerikai piacra termelő iparágakra. Az árfolyamhatás nemcsak az USA-val, hanem Kínával szemben is rontja az európai versenyképességet. Ugyanakkor az erős euró miatt az EKB folytathatja a lazítást, ami a finanszírozáson segíthet.
Egy Ursula von der Leyen elnök nevével fémjelzett, most kiszivárgott bizottsági dokumentum szerint az Európai Bizottság összevonná a kutatási és innovációs forrásokat egy új „Versenyképességi Alapban”. A tervet már ellenzi az Európai Parlament és a kutatók egy jelentős része, akik különálló programokat követelnek.
Emmanuel Macron francia elnök rekordösszegű külföldi befektetéseket jelentett be a "Choose France" rendezvényen, miközben Franciaország gazdasági kihívásokkal küzd – jelentette a Politico.
Európa évek óta küzd azzal, hogy nem tudja megtartani legígéretesebb startupjait és innovátorait, akik gyakran az Egyesült Államok fejlettebb tőkepiaca és rugalmasabb szabályozási környezete felé fordulnak. A túlburjánzó uniós szabályozások, mint a GDPR vagy az AI Act, különösen hátráltatják a növekvő technológiai cégeket, miközben a kontinens tehetségben és ötletekben nem szenved hiányt. A geopolitikai változások – különösen Trump esetleges visszatérése – új esélyt kínálhatnak Európának, amit Brüsszel már próbál megragadni célzott programokkal és tőkepiaci reformokkal. Ezek egyike a szép csendben elindított európai Szilícium-völgy létrehozását célzó Silicon Saxony program is. A több éve működő klasztert most mutatták be a tagállamok minisztereinek, hogy támogatást szerezzenek az EU-s technológiai csodafegyverhez.
Fellendülhet az amerikai nukleáris energiaipar.
Mindkét lábát elveszítheti az amúgy is sántító ukrán gazdaság.
Több mint duplájára ugrott a befektetési volumen.
Egyre népszerűbbek az SRT-k.
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?