2024 IV. negyedévében 30,1%-kal esett vissza a vontatójárművek első hazai forgalomba helyezése, ami már a III. negyedévben is 22,2%-os csökkenést mutatott. Hirtelen zuhant be az új tehergépjárművek piaca, hiszen a KSH adatai szerint az első két negyedévben még jól alakult az értékesítés. A DigiLog Consulting „Közúti Fuvarozási Riport” nevű negyedéves iparági gyorsjelentése szerint a trend tartósnak ígérkezik.
Veszteségesek a fuvarozók – emiatt nem ruháznak be
2024 IV. negyedévében, a szignifikáns díjemelések ellenére sem sikerült még teljes mértékben áthárítani a belföldi fuvarozásban 14,6, a nemzetközi fuvarozásban pedig 8,2%-os mértékű költségemelkedést, amely az előző év azonos időszakához képest jelentkezett. További 2,8–3,1%-os díjemelésre lett volna szükség a megnövekedett költségek kompenzálásához. A fuvarpiaci megrendelések alacsony szintje nem tett lehetővé ekkora emelést, így már öt veszteséges negyedév után csak plusz nullás eredményt produkáltak a hazai fuvarozók az év végén. Ennek következménye, hogy hiába csökkent le 1–2 hónapra a teherautók szállítási ideje és akár 20%-kal a vételáruk, a kereslet mégis visszaesett.

Nincs profit, így leépítésre kényszerülnek a fuvarozók
A magyar gazdaság gyenge teljesítménye miatt csökkenő árumennyiség és az extrém mértékben növekvő költségek lépéskényszerbe hozták a fuvarozókat, akik nem tudták gyorsan a visszaeső kereslethez igazítani járműveik számát. A szállítási kapacitás csökkenése a III. és a IV. negyedévben már a KSH statisztikáiból is egyértelműen kirajzolódott, mivel drasztikusan visszaesett az új vontatójárművek eladása. Ezt támasztják alá a DigiLog Consulting IV. negyedéves mérései is, amelyek már közel 2%-os flottacsökkenést mutatnak a teljes iparágban az előző év azonos időszakához képest.
Elkerülhetetlen a díjak további emelkedése
Annak ellenére, hogy a makrogazdasági előrejelzések szerint – a kiskereskedelmi volumen lassú növekedése mellett – az építőipar és az ipari termelés gyengélkedése a következő félévben még biztosra vehető, a fuvardíjak további növekedésére kell számítani.
A fuvarozók többsége nem képes tovább veszteségesen működni, így túlélésük érdekében, akár kapacitásaik jelentős csökkentése árán is kénytelenek fuvardíjaikat az önköltségük fölé emelni. A mikrovállalkozások körében egyre gyakoribb csődök szintén hozzájárulnak a kapacitás csökkenéséhez, ami a forgalom fellendülése esetén már komoly kapacitáshiányt fog eredményezni, és tovább növeli majd a fuvardíjakat – olvashatjuk a „Közúti Fuvarozási Riport” iparági gyorsjelentésben. Az elemzés nemcsak a fuvarozók, a megbízók és a szállítmányozók, hanem a fuvarozókat termékekkel és szolgáltatásokkal ellátó vállalatok – járműgyártók, üzemanyag-szállítók és lízingszolgáltatók – számára is mértékadó elemzés a közúti iparág helyzetéről és várható trendjeiről. A riport feltárja a makrogazdasági folyamatok és a közúti fuvarozás trendjei közötti összefüggéseket, valamint megbízható középtávú előrejelzést nyújt az ágazatra vonatkozóan.

(x)
Olyan csapást szenvedett el Oroszország, hogy kénytelen volt megszólalni
Egészen elképesztő magyarázattal szolgáltak.
Készül a mentőöv? Szijjártó soron kívül Szerbiába utazott
Ellátásbiztonsági veszélyhelyzet.
Ursula von der Leyen: a következő napok veszélyekkel teliek, háborús fordulat jöhet
Az Európai Bizottság elnöke vallott az ukrajnai helyzetről és uniós tervekről.
Dupla terrorista merénylőt fogott az SZBU: rendkívül egyszerű okból állt orosz ügynöknek a tinédzser
Csak 15 évet kaphat, mert kiskorú.
Nincs megállás, több mint 20 százalékot ugrott a magyar tőzsde új sztárpapírja
Nagy forgalom mellett tépik.
Újabb kínai autógyár jöhet Magyarországra: 300 ezres éves termelési kapacitással terveznek
Hatalmas autóipari beruházási tervről vallott az egyik legnagyobb kínai gyártó.
Akkora a baj az egyik legnagyobb gazdaságban, hogy anime- és háziállat-termékekkel mentenék a növekedést
Kiderült, milyen furcsa módszerrel próbálja felturbózni gazdaságát a távol-keleti nagyhatalom.
"Kell egy pofon Európának, hogy észhez térjen"
"Az állam és a privát szféra összefonódása akkora versenyhátrány Magyarországnak, ami sehol máshol nincs, ez szuper extrém az Európai Unió más országaihoz hasonlítva." Szabó Balázs,...
"Vízvezeték-szegénység": új krízis az Egyesült Államokban
A vezetékes vízhez való hozzáférés hiánya már nemcsak a vidéket, hanem a nagyvárosokat is érinti és különösen a kisebbségi közösségeket sújtja.
Kihívások éve a könyvvizsgálatban - tapasztalatok trendek
A könyvvizsgálat kívülről gyakran statikus szakmának tűnik: szigorú standardok, jól körülhatárolt eljárások, kiszámítható munkarend. Az előző év azonban ismét bebizonyította, hogy a s
Energiatároló cégeknek: itt a rég várt pályázat
A 2025. júniusában meghirdetett pályázat célja nem más, mint felpörgetni a vállalkozások saját energiatároló és megújulóenergia-termelő kapacitásainak kiépítését.
Devizában még az osztalék sem egyszerű
A HOLD privátbankárai ugyan nem tanácsadók, ügyfeleink mégis ezernyi problémával fordulnak hozzánk. Ezekből szemezgetünk, egyfajta edukációs jelleggel: melyek azok a tipikus kérdések és pro
Energetikából finanszírozott oktatás: a texasi egyetemi rendszer
A texasi egyetemi rendszert ma már a fosszilis bevételek mellett a zöldenergia-értékesítésből és az adatközpontok telepítéséből származó források is finanszírozzák.
A politika első számú fegyvere: a gazdasági fantazmagória
Egyik napról a másikra 7 millió gyermek tűnt el az Egyesült Államokban. Franciaországban sokan próbálnak "karriernyugdíjasok" lenni. New Yorkban volt idő, amikor inkább felgyújtották a... T
Franklin Resources Inc. - kereskedés
Júniusban néztem rá legutóbb, akkor 18%-os pluszban voltam, ez mostanra 7%-ra olvadt. De szerintem nincsen semmi baj, ez csak egy korrekció, és nemsokára megint emelkedni fog.Hetes:Pont ugyanúgy l
Most kiderült, mitől tartanak a legjobban a szupergazdag magyarok
Szépen nőtt a vagyonuk.
Tényleg soha nem álltunk ilyen közel a háború lezárásához?
Vajon sikerül kompromisszumot kötni?
Kiderült, mire készülnek a magyarok a pénzükkel – Megszólalt az Erste vezérigazgató-helyettese
Cselovszki Róberttel beszélgettünk.
Milyen részvényeket hoz a Mikulás a puttonyában?
Mikulás-rali és egyéb karácsonyi álmok. Milyen részvényeket hoz a Mikulás? December eleji részvénymustra, aktualitások, grafikonok, értékeltségek.
Tőzsdei adrenalin vs. nyugodt hozam – te melyiket választod?
Tőzsdéznél, de nem tudod, merre indulj? Ismerd meg egy aktív trader és egy alapkezelő gondolkodását a Portfolio Investment Services online előadásán Vidovszky Áronnal!

