
Ma a legfontosabb kérdés az, hogy miként állíthatjuk meg a koronavírus (SARS-CoV-2) terjedését a világban. De ha ez egyszer sikerül, akkor arra kell majd koncentrálnunk, hogy még egy ilyen pandémia ne forduljon elő többet. Nagyon valószínű, hogy ez nem lesz túl egyszerű, sőt, nem kizárt hogy egyenesen lehetetlen vállalkozás. De ettől függetlenül mindenképpen arra kell törekednie a tudományos közösségnek, hogy megértsék, pontosan miként szabadult is rá a világra ez a vírus.
Honnan ered, hol jelent meg először és pontosan milyen csatornákon terjedt szét.
2020 júliusában ezért a WHO és Kína belekezdett egy igen átfogó kutatási projektbe, ami a koronavírus eredetét kívánja megtalálni. Számos kutatócsoportot állítottak fel, akik igen különböző tudományterületekről érkeztek, hogy közös erővel derítsék ki, pontosan mi is történhetett. A WHO és Kína külön-külön delegáltak nemzetközileg elismert szakértőket a csapatba, akik aztán sorra elemezték a meglévő adatokat, illetve további vizsgálatokat is elrendeltek.
Az átfogó munka eredményeit idén márciusban publikálta a WHO, amiben részletesen beszámolnak az elemzésük eredményéről. A legfontosabb kérdésre ugyanakkor továbbra sincsen válasz: a kutatócsoport nem tudta biztosan megállapítani, hogy honnan eredhet a koronavírus, pusztán erős sejtéseik vannak.
Annak ellenére, hogy a tanulmány nem szolgál egyértelmű konklúzióval, igen sok fontos megállapítást tesz. Persze nem állítjuk, hogy azok nem vetnek fel még több kérdést.
Honnan ered?
Az egyik fontos pont ahhoz kapcsolódik, hogy mikor és hol is jelent meg először a COVID-19. Az epidemiológiai munkacsoport ezért a kapcsolódó tünetek felbukkanásáról szóló jelentéseket, illetve a morbiditási statisztikákat elemezték mélyebben 2019 végére fókuszálva. Eredményeik szerint nincs arra utaló bizonyíték, hogy Kínában, és azon belül pedig Vuhanban, már jóval korábban (értsd: sok hónappal) jelen lett volna a vírus.
Ugyanakkor megjegyzik, hogy nem lehetünk biztosak abban, hogy tényleg onnan indult el a járvány. Ehhez a helyi piacok teljes beszállítóláncát kellene elemezniük, és az számos külföldi országig vezet. Márpedig egyelőre az sem zárható ki, hogy egyszerűen fagyasztott áruval jutott el a vírus Kínának ezen térségébe valahonnan teljesen máshonnan. Ez a lényeges kérdés tehát továbbra is nyitott.
Melyik vírus leszármazottja?
A másik fontos vizsgálati pont a vírus genomjával kapcsolatos, amely arra adhatna választ, hogy pontosan melyik másik már ismert vírushoz lehet köze a SARS-CoV-2-nek és ezáltal talán a korai vírushordozók is jobban célkeresztbe kerülhetnének. A molekuláris epidemiológiai és a bioinformatikai kutatócsoportok ezért sorra elemezni kezdték az egyes állatokban előforduló vírusok genomját. Korábbi kutatásokból sejtjük, hogy ennek a koronavírusnak a legközelebbi rokona egyes denevéreknél és tobzoskáknál figyelhető meg.
Csakhogy a vizsgált minták egyikében sem találtak kellően hasonló vírusokat.
Ebből kifolyólag pedig nincs igazi bizonyíték arra, hogy ez a fajta koronavírus tényleg ezektől az állatoktól eredne. Ráadásul – mint ahogy a kutatók megjegyzik – az a tény, hogy a nyércek és macskák különösen érzékenyek rá, azt sugallja, hogy talán más állatokban kellene keresni a forrást. Mindez már önmagában is igen elgondolkodtató eredmény, de igazából több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.
A piacon kezdődött?
Kínában, Vuhan városában, a Huanan piacon – amiről azt felételezik egyesek, hogy a kiinduló pont lehetett – végzett vizsgálatok szintén bizonytalan eredményekre jutottak. 923 begyűjtött környezeti mintából 73-nál mutatták ki a koronavírus jelenlétét – de ebből egyaránt lehet arra következtetni, hogy már eleve emberek terjesztették szét ott a vírust, minthogy állatokkal jött be.
Igazából ez a kutatás nem találta meg egyértelműen a választ arra, hogy honnan eredhet a koronavírus, így maguk a kutatók is azt irányozzák elő a tanulmányukban, hogy tovább kell menni. Mint írják, a kezdeti gócpontok kereskedelmi csatornáit alaposabban fel kellene tárni újabb kutatások segítségével, illetve tovább kéne keresni ennek a vírusnak a legközelebbi ősét is.
Ezek a lehetséges forgatókönyvek
Mindezen bizonytalanságok ellenére a nemzetközi kutatócsoport megpróbált valószínűséget rendelni a lehetséges forgatókönyvek mellé a pro és kontra érvek mérlegelésével. De ez tulajdonképpen csak egy kvalitatív megállapítás, és nincs mögötte egyelőre kemény bizonyíték.
Mindenesetre a WHO és Kína közös tanulmánya a következő összefoglaló megállapításokkal szolgál az egyes forgatókönyvekkel kapcsolatban:
- A közvetlen állatról emberrel való átfertőzés egy lehetséges vagy pedig egyenesen valószínű magyarázat
- A köztes gazdán keresztüli terjedés szerintük szintén valószínű vagy egyenesen nagyon valószínű magyarázat lehet
- A fagyasztott élelmiszer-szállítmányokon keresztüli megjelenés pusztán csak egy lehetséges útvonala a vírusnak
- Annak a valószínűsége pedig, hogy egy laboratóriumi baleset miatt szabadult volna el ez a koronavírus, a csapat szerint extrém módon valószínűtlen. (De ki nem zárják teljesen.)
Tegyük azért itt hozzá, hogy Kína számára nyilván ez a legutóbbi forgatókönyv volna a legkellemetlenebb, így nehezen is képzelhető el, hogy ezt egykönnyen elismernék, vagy ehhez kapcsolódó bizonyítékokat szívesen közzétennének a WHO-s kollégáik számára. Hiszen ezzel valahol lényegében az ő felelősségük lenne, hogy ez a pandémia rászabadult az emberiségre.
Hogy tényleg annyira valószínűtlen esemény-e, hogy egy kínai laborból szabadult ki ez a vírus, azzal még egy külön cikkben fogunk foglalkozni.
Vészjósló bejelentés: NATO-határok közelébe helyezhetik át a Zapad-2025-öt
Belarusz lengyel és litván lépésekre reagálhat ezzel.
Gyorsan lezavarta a béketárgyalások újabb körét Oroszország és Ukrajna
Mindössze 40 percig tartott a harmadik forduló.
Újraindul a mémrészvény-mánia? Őrült emelkedéseket mutatnak ezek a részvények
Megtalálták a GoPro papírjait is.
Bezárja sanghaji AI-kutatólaboratóriumát az Amazon
A költségcsökkentési intézkedések részeként.
Elözönlötték Ukrajna utcáit a dühös emberek – Zelenszkij máris bedobja a törülközőt?
Újfent tiltakozások kezdődtek, az államfő új törvényjavaslatot jelentett be.
Szó szerint robbant a feszültség a két szomszédos ország között, máris lezárták a határokat
Egyre fokozódik az ellenségeskedés Thaiföld és Kambodzsa között.
Friss számok mutatják, hogy többlethalálozást okoznak a hőhullámok
Franciaország tett közzé adatokat.
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte


Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.