A hackertámadások miatt elveszett kriptovaluták értéke idén ugrásszerűen megnőtt, miután a decentralizált pénzügyi protokollok könnyű célponttá váltak a hackerek számára - derült ki a Chainalysis nevű blokkláncelemző cég jelentéséből.
"Mintha már láttunk volna ilyet" - könnyen megfogalmazódhat a gondolat az emberben, amikor a rossz kilátásokkal rendelkező, és éppen ezért magas short állománnyal bíró Bed Bath and Beyond tőzsdei árfolyammozgására tekint. Újraindult volna a 2021-es mémrészvny-őrület? Jöhetnek megint a brutális short squeeze-ek? Egy biztos, a kisbefektetői közösség a tavalyiak után rendesen ki volt már éhezve egy hasonló sztorira.
Június közepén sikerült elkapni a piac alját, arról írtunk, hogy indulhat egy rali a tőzsdéken, akkor több indikátor is extrém pesszimizmust, túladottságot jelzett, jött is a felpattanás, nem is akármekkora, gyakorlatilag azóta töretlenül tart a rali. Most viszont már egyre több az arra utaló jel, hogy érik egy korrekció a tőzsdéken.
Már meghallgatható a Portfolio heti podcastjének augusztus 17-i adása. A mai műsorban arról volt szó, hogy több rekordot is megdöntöttek a magyar blue chipek, azaz az OTP, a Mol, a Rchter és a Magyar Telekom az idei második negyedévben, mégis olcsón lehet most bevásárolni belőlük a tőzsdén. De talán nem véletlenül, az okokat pedig inkább a működési környezetben kell keresni – egyebek mellett erről beszélt a Portfolio heti podcastjének legfrissebb adásában Nagy Viktor, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzője.
A német Uniper, amely a múlt hónapban 15 milliárd eurós állami mentőcsomagot kapott, most 12,3 milliárd eurós nettó veszteséget jelentett az első félévre vonatkozóan. Elsősorban az elmaradó orosz gázszállításokra hivatkoztak, amelyek miatt kénytelenek voltak máshonnan, magasabb áron vásárolni.
A tegnapi emelkedés után ma is mérsékelt jó hangulatban indul a nap a magyar tőzsdén, a BUX 0,1 százalékos pluszban van, a blue chipek vegyesen teljesítenek.
A vártnál gyengébb német ZEW gazdasági hangulatindex kezdetben borongós hangulatot okozott az európai tőzsdéken kedden, aztán javult a hangulat részben a vártnál jobb amerikai ipari termelési adat hatására, de végül a három vezető amerikai részvényindex közül csak kettő tudott pluszban zárni, a technológia-túlsúlyos Nasdaq kis mínuszt hozott össze.
Az ukrajnai háború ellenére, vagy mint ahogy a Molnál látjuk, pont azért, korábban soha nem látott mértékű összesített profitot értek el a magyar blue chipek a második negyedévben, ehhez kellett a Mol és a Richter új rekordja, de a körülményekhez képest az OTP is egészen jól teljesített. A negyedév sztárja egyértelműen a Mol volt, a közel 250 milliárd forint profit bődületes új rekord, működött az olcsó orosz olaj, a vállalat több mint hatszor akkora profitot ért el, mint a 2006 óta eltelt időszak átlaga, és egymaga szállította a blue chipek összesített eredményének 60 százalékát. A cégek menedzsmentje a turbulens külső környezet ellenére relatíve optimista, az OTP, a Richter és a Magyar Telekom vezetése megerősítette a korábban közzétett előrejelzéseket, a Molnál viszont az erős első félév után még optimistább lett a menedzsment.
Tavaly év végén érkezett a bejelentés, hogy vélhetően az adatkezelési botrányaira is reagálva és mintegy "előre menekülve" Meta Platformsra változtatja a nevét a Facebook, mindezzel kapcsolatban az elsődleges kérdés a következő: vajon Zuckerberg másodszor is képes lesz létrehozni valami olyat, ami a saját területén meghatározza az internet fejlődési irányát és teljesen új üzleti ökoszisztémát teremt? Bár a vállalat óriási felhasználóbázisának és magasszintű hirdetési hatékonyságának köszönhetően biztatónak tűnik a futurisztikus "meta biznisz", a részvénypiac azonban az aktuális kihívásokra fókuszál - abból pedig akad bőven, lehet itt gondolni a felhasználószám csökkenő növekedésére, a TikTok hirdetési piacra való agresszív betörésére és az Apple adatkezelési szabályainak szigorítására például. Mindezek után néhány fontos kérdés maradt: hogyan és milyen hatékonyan reagált és reagál a Meta a legújabb kihívásokra? Mi a helyzet a szabályozási környezettel? A körülmények tükrében jó befektetés lehet a Meta?
A reggeli mínuszos nyitást követően javulni látszik a hangulat a magyar tőzsdén, a blue chipek közül az OTP részvényei vezetik az emelkedést, csak a Richter részvényei vannak minimális esésben.
A Scion Asset Management alapkezelője, Michael Burry, aki a 2008-as pénzügyi válságot megelőzően az ingatlanpiaci összeomlás előrejelzésével vált híressé, az elmúlt negyedévben tucatnyi long pozíciótól szabadult meg, és helyükre a Geo Group börtönvállalatban lévő új részesedése került a hétfőn közzétett adatok szerint.
Az orosz-ukrán háború ellenére történetének legnagyobb nyereségét ért el a második negyedévben az Erste Group és a Raiffeisen Bank International, és korrigált számait tekintve az OTP Csoport is. Erős negyedévet zárt a KBC, az UniCredit és az Intesa Sanpaolo is, vagyis jó bőrben vannak a hazai bankok külföldi tulajdonosai. Úgy tűnik, egy tankönyvbe illő átmeneti időszak haszonélvezői most a bankok: a kamatkörnyezet emelkedésének és a még le nem fékeződő hitelezésnek a hatásait egyszerre élvezik, egy esetleges válság hosszabb távú kedvezőtlen hatásai azonban még nem érték el őket. Sőt, a menedzsment-előrejelzések egyelőre nem is igazán számolnak válsággal, de ez bármikor megváltozhat.
A nemzetközi hangulattal ellentétben ma reggel is folytatódik az esés a magyar tőzsdén, a hazai blue chipek közül egyedül az OTP részvényei vannak minimálisnak mondható pluszban.
Tovább dübörög a mémrészvény-őrület, a Bed Bath & Beyond után tegnap egy csődbe ment kozmetikai vállalat részvényeit találták meg maguknak a kisbefektetők, a mostani sztoriban viszont az a különleges, hogy itt nem "minden ok nélkül" kezdték el felvásárolni a papírokat.
Bár idén nem jött be, de hosszú távon működhet az inflációt felülmúló hozam egyik legősibb stratégiája, aminek lényege, hogy 60/40 arányban tartsunk részvényeket és kötvényeket – a Bloomberg által megkérdezett befektetők véleménye szerint legalábbis.
Az előző hetet jelentős pluszban zárták a vezető amerikai részvényindexek, ma reggel Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában megtorpant az emelkedés, és nulla közeli szinteken zártak a vezető részvényindexek. Amerikában negatív irányú korrekcióval indult a nap, de később magukhoz tértek a részvényindexek.
Újraindulni látszik a tavaly több ízben is fellángoló mémrészvény-őrület, a kisbefektetők a nyaralásról hazaérve úgy tűnik, hogy ismét a shortosok megkergetését tűzték ki a napi to-do listáikra. Nemég egy hongkongi fintech-cég árfolyamát robbantották fel, most pedig a korábban is reflektorfényben fürdő Bed Bath & Beyond került a célkeresztbe.