A Pentagon jelentős költségcsökkentés végrehajtását tervezi az amerikai hadsereg felső vezetésében, így megszüntethetnek és összevonhatnak egyes parancsnokságokat - írta meg a CNN. Az NBC közben arról számolt be, hogy az Egyesült Államok feladhatja a NATO európai műveleteinek legfelsőbb szintű felügyeletét is.
Az Európai Bizottság az utolsó pillanatig formálgatta a közös újrafegyverkezési stratégiát, ami a kontinens védelmét igyekszik minél hamarabb garantálni. A beszerzések nagyobb részének kötelezően saját gyártóktól kell beszerezni, és a közös kölcsön felvételéhez az unió szövetségesei is csatlakozhatnak.
Oroszország "konfrontációra készül európai demokráciákkal", ennek érdekében kiterjesztette hadiipari termelőkapacitását - vélekedett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden a koppenhágai Dán Királyi Katonai Akadémián tartott beszédében.
A japán és dél-koreai védelmi ipar részvényei rekordmagasságba emelkedtek, miután az európai országok egyre inkább az ázsiai fegyvergyártók felé fordulnak, ami tovább növeli az ágazat lendületét - számolt be a Financial Times.
Az uniós és brit külügyminiszterek közös levélben fogalmazták meg, hogy ha védelemről van szó, a kontinensnek egységes erőt kell felmutatnia, és vállalnia kell azt a felelősséget, amelyet eddig az Egyesült Államok viselt helyette.
Miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke megbízhatatlan szövetségessé vált, az Európai Bizottság új katonai hírszerzési műholdhálózat kiépítését tervezi, hogy csökkentse az USA-tól való függőséget. A projekt Trum azont döntése nyomán kapott új lendületet, miután az amerikai elnök ideiglenesen felfüggesztette az Ukrajnával való hírszerzési együttműködést.
Az európai országok az elmúlt évtizedekben csökkentették védelmi kiadásaikat, és a felszabaduló forrásokat a szociális ellátórendszerekre fordították. Jelenleg az EU GDP-arányosan 1,9 százalékot költ védelemre, de egyes vezetők ezt 3,5 százalékra emelnék. A Financial Times számításai szerint ez 1995 és 2023 között évente 387 milliárd dolláros többletkiadást jelentett volna az uniós tagállamok számára, amit most kell majd pótolniuk: évente 160 milliárd eurónyi (64 ezer milliárd forintnyi) pénznek kell mostantól megmozdulnia.
Az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozójának középpontjában a védelmi ügyek lesznek, különösen Kaja Kallas külügyi főképviselő azon terve, amely 40 milliárd eurós katonai támogatást irányoz elő Ukrajnának. A javaslat azonban megosztja a tagállamokat, miközben egyre mélyül a kelet-nyugati törésvonal a védelmi kiadások és az európai fegyvergyártás támogatásának kérdésében.
Az Európai Bizottság új védelmi politikai javaslatokat terjesztett elő, amelyek célja az EU katonai iparának megerősítése és a közös fegyverbeszerzések ösztönzése. A tervezet szerint Brüsszel a tagállamok kérésére központi beszerzőként léphetne fel, hasonlóan a Covid-19 vakcinák beszerzéséhez. Az uniós viszont saját útjára léphet: a Bizottság kikötné, hogy Európán belül gyártott eszközöket vásároljanak a tagállamok.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön az Ovális Irodában fogadta Mark Rutte NATO-főtitkárt. Sajtónyilvános megjelenésükön szóba került a katonai szövetség és Grönland is.
Ausztrália új, nagy hatótávolságú rakéták telepítését tervezi, miután kínai hadihajók jelentek meg az ausztrál partok közelében. A fegyverkezési program része annak a védelmi stratégiának, amellyel az ország Peking növekvő tengeri jelenlétére kíván reagálni - számolt be a Reuters.
Az Európai Bizottság új védelmi eszközének felhasználásába nem szólhatnak majd bele az Európai Parlament képviselői. Még olyan politikusok is bírálták a határozatot, akik tipikusan ágálnak a hatékony európai döntéshozást lassító szereplők ellen.
A német haderőről szóló legújabb éves jelentés szerint a Bundeswehr zsugorodik, elöregszik és még mindig nem rendelkezik alapvető felszerelésekkel, annak ellenére, hogy Oroszország ukrajnai teljeskörű invázióját követően jelentősen megnövelték a védelmi kiadásokat – írja a Politico.
A Taiwan News számolt be arról, hogy Raymond Greene, az Amerikai Intézet tajvani igazgatója szerint az Egyesült Államokban éppen a fegyverszállítmányok sebességének felgyorsításán dolgoznak.
Az Európai Bizottság egy olyan javaslatot terjesztett elő, amely lehetővé tenné, hogy az EU közös kötvénykibocsátás révén finanszírozza a tagállamok fegyvervásárlásait, azonban kizárólag európai gyártóknál indíthatnának beszerzéseket. A kontinens fegyvergyártóinak részvényei gyorsan kilőttek a hírre: a Rheinmetall ezzel már az év eleje óta már 90 százalékos pluszban van, a Thales, a Leonardo és a Gripeneket gyártó Saab is a mai nyertesek között.
Kedden már egymásnak eshetnek az uniós pénzügyminiszterek a védelmi kiadások finanszírozása miatt, különös tekintettel az új „Safe” kölcsönmechanizmusra és a Stabilitási és Növekedési Paktum kivételi szabályaira. Franciaország elkötelezett a védelmi költségvetés jelentős növelése mellett, viszont Párizs azt akarja, hogy kössék ki, csak EU-s fegyvereket vásároljanak az uniós forrásokból.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nem javul a hangulat.
12 naponta 2 milliárd fekete katonalégy lárvát nevelnek, majd dolgoznak fel Magyarország első ipari léptékű rovarfehérje-üzemében.
Csicsmann László egyetemi tanár értékelte a helyzetet a Checklistben.
A volt MNB-elnök a Checklistben beszélt a jelenlegi inflációs hullám okairól.