A koronavírus és az új hidegháború árnyékában formálódik a világ egyik legjelentősebb együttműködése

A koronavírus és az új hidegháború árnyékában formálódik a világ egyik legjelentősebb együttműködése

Az Egyesült Államok és India átfogó szabadkereskedelmi tárgyalásokat folytattak a járvány előtt, amely a jövőben vélhetően folytatódik majd. A két ország kapcsolata aszimmetrikus, India jobban rá van utalva Amerikára, de utóbbi számára is nagy lehetőségeket rejt egy esetleges megállapodás. A két ország viszonyában a közös rivális Kína helyzete is döntő: az onnan esetlegesen távozó amerikai vállalatok Indiában új célpontra találhatnak, és ezért az indiai kormány minden lehetőséget meg is mozgat, 1000 vállalat betelepítését tűzték ki célul. Az érdekek együtt állnak, így nagy esély van rá, hogy a két ország viszonya felértékelődik. Buktatók viszont vannak, nem is kevés.

A legrosszabbra készül az EU Trump részéről

Donald Trump amerikai elnök meghosszabbíthatja az Európai Unió (EU) járműiparát sújtó védővámokról szóló döntés meghozatalára eredetileg május 18-án kijelölt határidőt - mondta az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős tagja egy hétfői német lapinterjúban. Cecilia Malmström a Süddeutsche Zeitung című lapban közölt interjúban ugyanakkor kiemelte: a brüsszeli bizottság "felkészült a legrosszabbra", és ketchuptól bőröndökig és traktoroktól repülőgépekig nagyjából 20 milliárd euró (6500 milliárd forint) értékű amerikai termékre vet ki úgynevezett megtorló vámot, ha Donald Trump védővámot vet ki az EU járműiparának termékeire.

Gyors válaszcsapást ígér az EU, ha Trump megemeli az autóvámokat

Gyors és hatékony válaszlépéseket fog elrendelni az Európai Unió, amennyiben az Egyesült Államok védővámokkal sújtja a gépjárművek és autóalkatrészek importját - figyelmeztetett hétfőn az Európai Bizottság szóvivője. Az ügy részleteiről külön saját cikkünk:

Kiszámolták, mit okoz a legújabb amerikai csapás

Londoni pénzügyi elemzők szerint kedvezőtlen növekedési hatásai lehetnek a kínai és az amerikai gazdaságban a kínai importárukra kirótt újabb amerikai vámoknak, de az valószínűtlen, hogy az intézkedésnek katasztrofális következményei lennének, bár a kereskedelmi konfliktus további eszkalációját a kínai gazdaság jövőre már komolyabban megszenvedheti.

Trump 200 milliárd dollárnyi kínai importra vetett ki vámot

Donald Trump amerikai elnök hétfőn közleményben jelentette be, hogy 200 milliárd dollár értékű kínai importtermékekre készül 10 százalékos védővámot kivetni. Közleményében az elnök leszögezte: amennyiben Peking megtorló intézkedésekkel válaszol, Washington azonnal továbblép a harmadik szakaszba, amelyben hozzávetőlegesen 267 milliárd dollár értékű termékekre vetnek ki további védővámot.

Eldőlt: Trump tényleg emeli a védővámokat

Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője megerősítette, hogy az amerikai kormány 10-ről 25 százalékra emeli a 200 milliárd dollár értékű kínai importcikkre kivetendő védővámot.

Megtorlásra esküdött Kína Trump ellen - Tényleg kitör a kereskedelmi háború?

Tegnap este jelentette be Trump, hogy újabb 200 milliárd dollárnyi védővám kiszabásán gondolkodik, amiért korábbi 50 milliárd dolláros importvámájra válaszul Kína is hasonló mértékű, amerikai termékeket sújtó vámokat fogadott el. Trump újabb húzására Kína azt felelte: nem marad megtorlás nélkül - számol be a hírről a Bloomberg.

Amerika magára maradt a vámok miatt

Magára maradt az Egyesült Államok a G7-ek pénzügyminisztereinek szombaton zárult kanadai ülésén az acélra és az alumíniumra egyoldalúan kivetett vámok ügyében.

Válaszlépésre készülnek az oroszok az amerikai importvámok miatt

Orosz állítás szerint az Egyesült Államok elzárkózott attól, hogy egyeztessen az acél- és alumíniumtermékek importjára kivetett vámok ügyében, azért Moszkva a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordul, hogy jelezze: ellenlépéseket léptethet életbe.

Trump azt mondta, fájni fog. Fáj is, nagyot estek a tőzsdék

Trump azt mondta, fájni fog. Fáj is, nagyot estek a tőzsdék

Nem sokáig emelkedtek a tőzsdék, három emelkedő nap után ma újra masszív lefordulást látunk, a kereskedelmi háború fenyegetése miatt vonulnak újra fedezékbe a befektetők.

Fontosabb részletek

  • Egyértelműen az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborútól tartanak a piaci szereplők
  • Az elmúlt napokban átmenetileg javult a hangulat, de Trump további 100 milliárd dollárnyi kínai árut terhelő vámokról szóló terve miatt újra fedezékbe vonulnak a befektetők
  • Az sem javított a hangulaton, hogy Trump legfontosabb gazdasági tanácsadója arról beszélt, hogy hamarosan egyeztetés kezdődik a vámokról a két nagyhatalom között
  • Az amerikai tőzsdéken minden szektorban esnek a részvényárfolyamok, de a befektetők különösen a nagy iparvállalatok és az egészségügyi szektor részvényeit büntetik

Jön Kína visszavágása Trump védővámjaira

Kína 3 milliárd dollárnyi amerikai importtermékre tervez vámot kivetni, hogy kiegyensúlyozza az Egyesült Államok kínai acél- és alumínium termékekre kivetett védővámjait - jelentette be pénteken a pekingi kereskedelmi tárca honlapján.

Trump kivetette a védővámokat - kikre is?

Az Egyesült Államokban ma hatályba lépnek az acél- és alumíniumtermékek importjára kivetett vámokról szóló elnöki nyilatkozatok. Több ország és az Európai Unió is mentességet élvez egyelőre, de a piacok így is nagyon rossz hírként élték meg a protekcionista lépést, a részvényindexek nagyot estek a tegnapi kereskedésben.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.