Veszprémben vette kezdetét a Portfolio és a KAVOSZ közös gazdasági-finanszírozási roadshowja, amely kilenc városba látogat el, hogy megismertesse a helyi kis- és középvállalatokat az aktuális fejlesztési lehetőségekről.
Tornai Tamás, VKIK Ipari Tagozata alelnöke megnyitóját követően Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy a magyar vállalkozásfejlesztési stratégia középpontjában a méretváltást elősegítő intézkedések vannak.
Örömteli, hogy növekszik a társas és egyéni vállalkozások száma, a termelékenységnövelés terén azonban javulásra van szükség, aminek fejlődéséhez a digitalizáció és a technológia lehet a kulcs.
"Több, mint kétszeres a különbség a kkv-k és a nagyvállalatok termelékenysége között, ezért a kérdés különös jelentőséggel bír" – mutatott rá Szolnoki Szabolcs.
A kkv szegmens növekedéshez elengedhetetlen a hitelállomány bővülése. A helyettes államtitkár elmondta, hogy a magyarországi vállalati hitelállomány több mint fele támogatott konstrukció, ugyanakkor a Széchenyi Program keretében bevezetett kamatcsökkentés újabb érdeklődési hullámot indított el.
Lassan változó pozitív attitűd jellemzi a hazai kis- és közepes vállalatokat, akik a hazai belső keresletben bizonytalanok, a külső kereslet felé viszont megvan a bizalom, ezért is gondoljuk, hogy ebbe az irányba érdemes menni, ahol új nemzeti bajnokokra van szükség
– mutatott rá.
Ez utóbbit segítheti a mától két új, célzott finanszírozási konstrukcióval bővülő Demján Sándor Program is, amelynek keretében támogatják többek között az idegen nyelvű honlapindítást, valamint ösztönzik, hogy minél többen kezdjenek online és akár határon túl is értékesíteni.
Szolnoki Szabolcs ezen túl beszélt többek között:
- az űriparban és a védelmi iparban rejlő hatalmas beszállítói lehetőségekről
- a vállalkozásokat digitális ökoszisztémákkal segítő koalíciók szerepéről (drón, 5G, blockchain, AI)
- a Dimop keretében elérhető forrásokról, valamint
- az uniós AI Act vállalkozásokat érintő hatásairól
Visszautasíthatatlan ajánlat
Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója a Széchenyi Kártya Program jelentőségét érzékeltetve elmondta, hogy 2002 és 2025 között mintegy 9 ezer milliárd forint értékben jött létre szerződés, amelyek száma elérte az 510 ezret, ezen belül pedig az utóbbi néhány év különösen intenzív volt.
Veszprém vármegye igazi mintaként szolgál, hiszen itt csak az utóbbi két évben 84 milliárd forint értékben helyeztünk ki forrást
– emelte ki Krisán László. Az idei befogadásokban is bőven van még tér, hiszen a vármegyében 40% alatti a jelenlegi arány.
A KAVOSZ vezérigazgatója felhívta a figyelmet, hogy a széchenyi program keretében a beruházási hitelek kamata tavaly ősszel 3,5%-ra csökkent, majd idén március 1. óta újabb fél százalékkal alacsonyabb szinten, immár 3%-on érhetők el.
„Fix három százalék tíz évre egy kiemelkedő értékajánlat, ami mellett nem érdemes elmenni szó nélkül” – jegyezte meg, miközben rámutatott, hogy az évi 320 milliárd forintba kerülő Széchenyi Kártya Program adó oldalon 1000 milliárd bevételt generál.
Jelenleg az alapkamat visszafogja a hitelkeresletet, a kamatpálya azonban csak az infláció féken tartása esetén fordulat lefelé, így ez utóbbi a legfontosabb feladat. A hitelezési aktivitás ugyanakkor a gazdaság ösztönzésének kulcsa, és messze nem aknáztuk ki a hitelezési lehetőségeket, hiszen nyugaton sokszoros volumenekről beszélünk – zárta gondolatait a szakember.
Címlapkép forrása: Portfolio
Szólnak a vészcsengők: Összeomlás szélén Oroszország
Folyamatosan mélyül a gazdasági válság.
Szinte a semmiből robbant be az ukrajnai béketárgyalások kulcsszereplője: rajta múlhat, hogy alakulnak a megbeszélések
A figyelem középpontjába került „a drónos fickó”.
Megdőlt az ukrajnai béketerv egyik legfontosabb pontja: valójában nem is lehetett szó semmiféle korlátozásról
Ez ellentmond az eddigi híreknek.
Kínai techóriások zuhannak a tőzsdén: Amerika újabb csapást mért a távol-keleti vállalatokra
A kínai hadsereg támogatásával vádolja a cégeket az amerikai kormány.
Egyre súlyosabb a helyzet Zaporizzsjában: hamarosan indulhat az ostrom
Sorra esnek el a települések.
Felforgatta a piacokat a brit költségvetés botrányos bemutatása
Végül történelmi napot zártak.
Hatalmas győzelmet aratott Donald Trump: ejtették ellene a vádat a történelmi összeesküvési ügyben
Ezzel vége a történelmi ügynek.
"Kell egy pofon Európának, hogy észhez térjen"
"Az állam és a privát szféra összefonódása akkora versenyhátrány Magyarországnak, ami sehol máshol nincs, ez szuper extrém az Európai Unió más országaihoz hasonlítva." Szabó Balázs,...
Jövőre külterületi lakóingatlan is vásárolható lesz az Otthon Startból
Panyi Miklós Facebook bejegyzésben jelentette be, hogy 2026. január elsejétől már külterületi lakóingatlan vásárlására, építésére is lehet fordítani a 3 százalékos kamatozású Otthon S
Kihívások éve a könyvvizsgálatban - tapasztalatok trendek
A könyvvizsgálat kívülről gyakran statikus szakmának tűnik: szigorú standardok, jól körülhatárolt eljárások, kiszámítható munkarend. Az előző év azonban ismét bebizonyította, hogy a s
"Vízvezeték-szegénység": új krízis az Egyesült Államokban
A vezetékes vízhez való hozzáférés hiánya már nemcsak a vidéket, hanem a nagyvárosokat is érinti és különösen a kisebbségi közösségeket sújtja.
Energiatároló cégeknek: itt a rég várt pályázat
A 2025. júniusában meghirdetett pályázat célja nem más, mint felpörgetni a vállalkozások saját energiatároló és megújulóenergia-termelő kapacitásainak kiépítését.
Devizában még az osztalék sem egyszerű
A HOLD privátbankárai ugyan nem tanácsadók, ügyfeleink mégis ezernyi problémával fordulnak hozzánk. Ezekből szemezgetünk, egyfajta edukációs jelleggel: melyek azok a tipikus kérdések és pro
Energetikából finanszírozott oktatás: a texasi egyetemi rendszer
A texasi egyetemi rendszert ma már a fosszilis bevételek mellett a zöldenergia-értékesítésből és az adatközpontok telepítéséből származó források is finanszírozzák.
A politika első számú fegyvere: a gazdasági fantazmagória
Egyik napról a másikra 7 millió gyermek tűnt el az Egyesült Államokban. Franciaországban sokan próbálnak "karriernyugdíjasok" lenni. New Yorkban volt idő, amikor inkább felgyújtották a... T
Milyen részvényeket hoz a Mikulás a puttonyában?
Mikulás-rali és egyéb karácsonyi álmok. Milyen részvényeket hoz a Mikulás? December eleji részvénymustra, aktualitások, grafikonok, értékeltségek.
Tőzsdei adrenalin vs. nyugodt hozam – te melyiket választod?
Tőzsdéznél, de nem tudod, merre indulj? Ismerd meg egy aktív trader és egy alapkezelő gondolkodását a Portfolio Investment Services online előadásán Vidovszky Áronnal!
Már lehet vásárolni az MBH részvényeiből: érik az új magyar sztárpapír?
A szerdai Cheklistben a magyar nagybank részvényprogramjának érdekességei.
Utolérte Trumpot Biden átka – Az ukrajnai béke sem mentené meg a Fehér Ház urát?
A New York-i szocialistával mindenesetre megtalálták a közös hangot.
Most kiderült, mitől tartanak a legjobban a szupergazdag magyarok
Szépen nőtt a vagyonuk.

