
Öt év telt el azóta, hogy a Mol egy saját székház megépítése mellett döntött. A 28 emeletes, nettó 68 ezer négyzetméter alapterületű Campus most novemberben megkapta a használatbavételi engedélyt, ezzel megkezdődhet a 2500 dolgozó beköltöztetése.
A sokszor "mini felhőkarcolóként" emlegetett 120 méteres (a kilátópont 120 méteren, míg az épület legfelső pontja 143 méteren van) magasház nemcsak irodaházként, hanem a későbbiekben kilátóként is nyitva áll majd az ott dolgozók, illetve más vendégek előtt is. A "külsős látogatóknak" elérhető lesz egy kávézó, egy bisztró, a Látogatóközpont, a Kilátó (várhatóan 2023 tavaszától), illetve a 28. emeleti „fine dining” jellegű étterem is.
Bár a székház alakulását folyamatosan nyomon követtük és számos beszámoló készült az építkezés állásáról, illetve korábban még a látványtervekről is, akinek mégis újdonság lenne a Kopaszi-gáton megépült toronyház látványa és nagysága, annak ezekkel az adatokkal szolgálhatunk:
- Az épület úgynevezett Kilátóterasza 120 méteres magasságban van.
- Az épületbe összesen 23 liftet telepítettek, melyek az ország leggyorsabbjai. Számos lift 5 métert tesz meg másodpercenként, azaz megállás nélkül a teljes magasságot közel fél perc alatt érik el. A legnagyobb egybefüggő liftakna 131 méteres.
- A komplexumban 7 lépcsőház épült, ezek összesen 2700 lépcsőfokot jelentenek.
- Magyarország legmagasabb épületéhez az ország legmagasabb toronydaruját építették fel, amit Dániából hoztak és 171 méter magas (ez több mint 5, egymásra rakott tízemeletes ház)
- Közel 5000 ülőhely lesz a székházban, majdnem annyi, mint a világhírű Sydney-i Operaházban (1924 standard munkaállomás és 3000-nél is több egyéb munkavégzési lehetőség jut 2 500 kollégára).
- A szerkezethez többféle anyagot is felhasználtak az építészek, többek között 10 800 tonna újrahasznosított acélt, ami pontosan annyi, amennyi a párizsi Eiffel-torony építéséhez is kellett.
- A szürke és esővíz 100%-os felhasználásra kerül az épületben.
- A pódium épületrész tetőszerkezetén 900 négyzetméternyi napelemet telepítettek, ami az épület teljes energiafelhasználásának 5%-át fedezi.
- Az építkezésen keletkező hulladékok mintegy 80%-át újrahasznosították.
- A mozgáskorlátozott munkavállalók akadálymentes utakon közlekedhetnek majd az épületben. A látássérült kollégák lift- és épülethasználatát Braille kiírások teszik zökkenőmentessé, míg a hallássérültekét fényjelzések segítik majd a hangjelzések mellett egy esetleges vészhelyzetben. Az Aspergeres autizmussal élő munkavállalóiknak állandó munkaállomást biztosítanak a csendes zónában.
- A tervezési munkákat a londoni Foster + Partners és a magyar FintaStudio készítette. A belsőépítészetért egy berlini csapat, a KINZO felelt, illetve helyi partnerként a Minusplus, amely egy 20 fős budapesti építésztervező és designer iroda.
A mélyebb műszaki adatok, illetve a belső képek előtt jöjjenek az épületről, a kilátásról készült fotóink.
Kivitelezési bravúr volt az épület
- Közel 47 ezer négyzetméter válaszfalat emeltek, több mint 25 ezer négyzetméter álmennyezetet építettek meg és közel 53 ezer négyzetméter padlóburkolatra volt szükség. A ház egyik meghatározó belső felülete a terrazzo padlóburkolat, melynek 12 000 m2-es felülete igencsak meghaladja az eddigi legnagyobb, 4000 m2-es Zeneakadémia padlóburkolatát.
- Az épület acélszerkezetét két irányban is ívelt üvegelemek fedik, egy-egy ilyen, 20 négyzetméteres, 1 centiméter vastag, duplán ívelt üvegtábla súlya meghaladhatja a másfél tonnát is.
- A homlokzat struktúrájának kb. 7,5%-át hajlított üvegfelületek alkotják. A 28 ezer négyzetméter üveghomlokzatnak köszönhetően a munkaállomások 86%-át természetes fény fogja bevilágítani.
- 120 méter magas személy- és teherfelvonót épített a kivitelező, ezzel is segítve a szerkezet- és homlokzatépítési munkálatokat.
- Az óriási - 62 ezer köbméter - betonmennyiség bedolgozása kiemelt feladat volt, a kivitelezésen a torony közel 4400 m3-es alaplemeze megszakítás nélküli ütemben készült, 40 órán át.
- A kivitelezés során szélpajzsot alkalmaztak.
- Az úgynevezett kúszó zsaluzatnak köszönhetően kb. harmad annyi idő alatt, 8-9 nap alatt épült meg egy szint.
- A talajszondáknak köszönhetően geotermikus hőenergiát használnak majd az épület fűtéséhez. 120 méter mélyen 90 darab, míg 100 méter mélyen 220 darab szondát helyeztek el, ezek együttesen háromszor olyan magasak, mint a Mount Everest.
- A MOL Campus kettős zöldminősítés megszerzését tűzte ki célul, ezek a LEED Platinum és a BREEAM Excellent. Ez az első olyan magyar, új építésű beruházás, amely ilyen magas BREEAM és LEED minősítést egyszerre célzott meg.
- Majdnem minden beköltöző kollégánkra jutna egy szenzor, hiszen 2150 db iOT és Gateway szenzort telepítettek az épületbe.
Az új székház egyrészt egy régóta várt irodaház a hazai ingatlanpiacon, de egyben 2500 dolgozó új munkahelye is lesz, akik 10 különböző budapesti épületből költöznek át. Az épület átadása során az is kiderült, hogy a dolgozók sokat lesznek bent az új irodaházban, az eddig engedélyezett heti egy nap home office szabály ugyanis megmarad. Nekik 1924 standard munkaállomáson kell majd osztozni, illetve további 3000 ezer egyéb, munkaállomásként is használható ülőhely áll majd a rendelkezésükre.
Itt fognak dolgozni a Mol-munkavállalók
Végül pedig íme egy drónos felvétel is, amely az építkezés legelején készült, amikor még csak a helye volt meg az új székháznak.
Címlapkép forrása: Stiller Ákos/Portfolio
Ugrott a forint a sűrű hét reggelén
Rengeteg makroadatot várunk, és közben geopolitikai fronton is zajlanak az események.
Figyelmeztetés jött: minden induló járatot töröltek az egyik európai főváros repülőterén, néhány érkező járatot is törölhetnek
A város másik reptere a járatok 30 százalékát törölte.
Üzentek a kutatók: el kell kerülni és meg kell adóztatni ezeket az élelmiszereket
Növelik a korai halálozás kockázatát.
Nagy Márton: Nagy esélye van annak, hogy meghosszabítjuk az árrésstopot
A nemzetgazdasági miniszter a Demján Sándor program aktualitásait is ismertette.
Majd egy év után szorult ki Kijev a kulcsrégióból, áttörés jöhet a tárgyalásokban - Háborús híreink hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Gigantikus felvásárlás jön a gyógyszeriparban
A Merck KGaA megállapodott a SpringWorks Therapeutics felvásárlásáról.
Nagyobb pofont is kaphatnak a KÁT-os naperőmű-tulajdonosok, mint az inflációkövetés kivezetése
A Sole Nostrum szakemberei szerint jelentős bevételkiesést okozhat a megfelelő karbantartások hiánya.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.