
Kovács Krisztián több mint egy évtizeden át foglalkozott banki informatikával a Morgan Stanley-nél Londonban, a világ egyik pénzügyi központjában. Hazaköltözésének egyik fő oka volt, hogy a vállalat Budapesten is olyan magas szintű karrierlehetőségeket kínál a szakterületén, mint külföldön.
Lukács Zsolt Houstonban, egy másik nagy befektetési banknál dolgozott fejlesztőként, mielőtt hazaköltözött – már úgy látja, egy pályakezdőnek ki sem kell mennie az ilyen lehetőségekért. A két tapasztalt szakember szerint a banki területen felmerülő komplex problémák minden informatikusnak érdekes kihívást jelentenek, ezért jó, hogy Budapest mára pénzügyi technológiai központtá nőtte ki magát.
A Morgan Stanley mintegy 2500 szakembernek ad munkát budapesti irodájában, amely a globálisan meghatározó pénzintézet fontos elemző és informatikai központja. Amikor 2006-ban az iroda alig 30 fővel megnyitotta kapuit, az egyik első terület, amelyet az amerikai befektetési bank Budapestre telepített, a matematikai modellezés volt, de ma már a pénzintézet nemzetközi működését támogató technológiai csapatokban dolgozik a legtöbb szakember a magyar fővárosban.

A London–Budapest expressz
A Debreceni Egyetemen matematikus, programtervező matematikus, és a Budapesti Műszaki Egyetemen pénzügyi és gazdasági szakirányon MBA diplomát szerző Kovács Krisztián az egyik első munkatársként csatlakozott 2006-ban a céghez junior fejlesztőként. 2008-ban Londonba hívták, hogy közvetlenül támogassa a „pénzügyi parketten” dolgozó kereskedők munkáját – átmeneti megbízásnak indult, ami aztán 13 évig tartott.
A szakember közben folyamatosan lépkedett előre a ranglétrán, egyre több üzleti terület került a portfoliójába, egyre több ember munkáját fogta össze. Idővel egy olyan új egység irányításával bízták meg, ahol a különböző „rögzített hozamú” (Fixed Income) üzleti területek, a kamat-derivatíváktól a vállalati hitelezési termékekig, egyetlen platformon tudnak kockázati-, nyereség/veszteség-, és szabályozói követelményeket teljesítő jelentéseket biztosítani a kockázatkezeléssel, vállalati pénzüggyel foglalkozó részlegek felé.
Ma már több száz ember tartozik az irányítása alá három kontinensen – viszont ő maga London helyett immár Budapestről koordinálja munkájukat, ugyanis 2021-ben hazaköltözött.
„Nem én voltam az egyetlen magyar kolléga, aki a budapesti iroda folyamatos növekedése, az itt megnyíló lehetőségek hatására a hazatérés mellett döntött – mondja Kovács Krisztián. – Amikor a pályafutásomat elkezdtem, még nem nagyon volt lehetőség egy nagy globális befektetési banknál munkát vállalni matematikai vagy informatikai területen Magyarországon. Inkább az olyan nemzetközi pénzügyi központokban voltak ilyen pozíciók, mint London és New York. Ma mindkét városban, továbbá ázsiai országokban is vannak kollégák, akik az én csapatomhoz tartoznak, Budapesten pedig egy közel 200 fős területet vezetek.”
Mobilitás minden szinten
Lukács Zsolt más, de hasonlóan tanulságos karrierutat járt be. A BME Villamosmérnöki Karán végzett mérnök-informatikusként, majd a Houstoni Egyetemen kapott ösztöndíjat. Mesterdiplomája megszerzése után két évtizeden keresztül Amerikában maradt, először egy távközlési cégnél, majd egy befektetési banknál dolgozott. Amikor hallotta, hogy a Morgan Stanley hasonló központot működtet Budapesten, munkáját így akár szülőhazájában is végezhetné, megkereste őket, és idővel családostól hazaköltözött.
Míg Kovács Krisztián lineárisan építette a karrierjét, lényegében egy területen belül haladt előre, Lukács Zsolt pályafutása a váltásokról szólt. Először a kötvénykereskedelmi üzletág applikációit fejlesztő csapatot vezette, azután agilis coach lett, ahol sok különböző terület agilis transzformációjában segédkezett, végül 2022-ben a vagyonkezelési üzletághoz került, ahol külsős ügyfeleknek korszerű online banki felületeket es platformokat fejleszt az általa irányított részleg.
„A jó online bankolási élmény az ügyfelek lojalitását meghatározó öt legfőbb tényező egyike, így nagy felelősség ebben dolgozni. A vagyonkezelés dinamikusan növekvő terület a Morgan Stanley budapesti irodájában, amely rengeteg lehetőséget kínál tapasztalt és pályakezdő szakembereknek egyaránt. Szorosan együtt dolgozunk észak-amerikai es indiai kollégáinkkal és nemcsak részfeladatokat hajtunk végre, hanem teljes projektekért felelünk” – mutat rá Zsolt. Hozzáteszi: „a mobilitás nem egyirányú utca: aki Budapesten csatlakozik a céghez, kipróbálhatja magát máshol, és külföldi szakemberek is jönnek Magyarországra, és a szakmai területek között is van átjárás.”
Szakmai kihívás és rugalmasság
Noha mindkét szakember reál beállítottságú, maximálisan ki tudnak bontakozni a pénzügyi területen. „Nem csak használjuk a technológiát, hanem meg is teremtjük azt. A big datától kezdve a mesterséges intelligencián és gépi tanuláson át az elosztott rendszerekig és felhő-technológiákig az élvonalban vagyunk, és minden nap feszegetjük a határokat – mondja Kovács Krisztián. – A budapesti iroda nemcsak munkahely, hanem tudásközpont is, ahol a szakemberek olyan új eszközökkel és módszerekkel foglalkozhatnak, amelyek meghatározzák a fintech jövőjét, és egyben kitűnő egyéni szakmai fejlődési lehetőségeket nyújtanak.”
„Pénzügyi szolgáltató vagyunk, amely a világ pénzpiacainak sűrűjében áll helyt, de sok tekintetben úgy működünk, mint egy technológiai vállalat. Nagy szervezet vagyunk, és a vezetők tudják, hogy a sikerhez elengedhetetlenek a jól skálázható megoldások. Amihez jó technológiára van szükség, amihez pedig jó informatikusokra” – teszi hozzá Lukács Zsolt.
Mindkét szakember kiemeli azt is, hogy a szakmai lehetőségeken és az intellektuális kihíváson kívül a Morgan Stanley kultúrája is fontos tényező abban, hogy itt dolgoznak. A vállalat rendkívül sokszínű, és ez a bevonó / támogató légkör a siker kulcsai mindkettőjük munkájában. A vállalat hangsúlyt fektet a női kollégák bevonzására és a kisebbségi munkavállalókat is kiemelten támogatja.
Elsőrendű szempont, hogy a munkatársak meg tudják teremteni az egyensúlyt a munka és magánélet között, ezért a törzsidő-rendszer, és részleges home office beosztással biztosítják a rugalmasságot. A családbarát intézkedések, mint a 16 hétre kiegészített apasági szabadság és a szülői támogatási program szintén szerves részét képezik ennek a megközelítésnek.
Címlapkép forrása: Akos Stiller
(x)
Azonnal komoly hullámokat indított a piacokon Trump bejelentése
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
Trump szavaira tépik a dollárt
Megnyugtató üzenetet küldött az amerikai elnök Jerome Powell menesztésével kapcsolatban.
Meglepő fordulat: Trump váratlan kijelentést tett a Fed elnökéről
Korábban lúzernek nevezte Jerome Powellt.
Nagyon nincsenek oda az amerikaiak Trump merész ötletéért
Harmadszor is indulna elnökként, noha ezt az alkotmány titlja.
Valóban beárazhatták a legrosszabbat a Tesla befeketői
A vámháborús bizonytalanságok közepette tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a vállalat.
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen
Amit a unit linked biztosításokról tudnod kell(ett volna)
Hogy mennyire nem felesleges írni a pénzügyi termékekről újra és újra, az a múlt heti cikk hozzászólásaiból derül ki, akár itt, akár a Facebookon. Hiába volt róla már számtalanszor sz
NIS2 megfelelés minimális üzletmenettel rendelkező szervezeteknek
A NIS2 hazai szabályozásának hatálya alá olyan szervezetek is bekerülhetnek, amelyek üzletmenete, vagy létszáma minimális, de jelentős árbevételük, vagy ágazati szerepük miatt a NIS2 érint
Edison International - elemzés
A Top10-es listámat nézegetve találtam rá, nem volt benne az első 10-ben, de jók a számai. Aztán megnéztem pár negyedéves prezentációját, és eldöntöttem, hogy követni fogom.Cégismertető
Zsidayval vágjuk a rendet a káoszba
Zsiday Viktorral próbáltunk meg rendet teremteni Trump fejében. De sikerült? Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, A
Hogyan jutnak el a szélturbinák a tökéletes körforgásos gazdaságig?
A megújuló energiaforrások közül a szélenergia mutatja az egyik legdinamikusabb fejlődést, miközben a költséghatékonysága is évről-évre jelentősen javul. A tökéle


- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Ömlenek a fegyverek Európa délkeleti bástyájába – Bármikor berobbanhat a két NATO-ország konfliktusa?
- Itt a halállista: ezeket a befektetéseket kerüld most
- Az euró lassan, de biztosan átveszi a dollár szerepét
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen