Akár brit szemléletben is építhetnénk új atomerőművet
A szigetország területén jelenleg 16 működő reaktor üzemel, amelyek közül csak egyetlenegy követi a világon leginkább elterjedt - és a paksi blokkokhoz is hasonló - nyomottvizes technológiát (PWR). A jelenlegi "nukleáris géppark" meghatározó részét ún."továbbfejlesztett gázhűtésű reaktorok adják" (AGR), amelyeknél moderátorként nem vizet, hanem grafitot alkalmaznak. A jelenleg működő egységek 1971 és 1995 között épültek, meghatározórészt a 80-as években. Ebből kifolyólag eredetileg tervezett üzemidejük hamarosan lejár: jelen állás szerint 2023-24 után csak egyetlen 1200 MW-os egység marad majd üzemben a jelenlegi közel 10 000 MW-ból.
A brit politikai életben erősen konszenzus mutatkozik az atomenergia jövőbeni használata mellett, ami mögött főként energiabiztonsági szempontok és klímavédelmi törekvések állnak. A királyság Európa legnagyobb nukleáris programját vázolta fel nemrég, amelyben a következő 10-15 évben 16 000 MW-nyi új nukleáris kapacitás épülhet ki. Ez a jelenlegi paksi kapacitás nyolcszorosa.
A britek nagyon komoly iparfejlesztési terveket is kapcsoltak a nukleáris programjuk mellé, és jól láthatóan üzleti szempontok mellett közelítik meg a "nukleáris reneszánsz" beköszöntét. Ennek része a brit megoldások, technológiák nem csak belföldi, hanem külföldi értékesítése is. A budapesti Brit Nagykövetség meghívása által a Portfolio-nak is lehetősége volt részt vennie egy négynapos nukleáris roadshow-n, ahol összesen kb. 15 Kelet-Közép- és Dél-Kelet-Európából érkező újságíró, illetve atomenergetikai szakember ismerkedhetett meg a "brit úttal".
Az Egyesült Királyság azon kevés ország közé tartozik, amelyek lefedik a teljes fűtőanyagciklust, vagyis képesek a kibányászott uránt dúsítani, abból fűtőelemet gyártani, majd a kiégett fűtőelemeket bizonyos keretek között újrahasznosítani, reprocesszálni is.
Az út során a meghívott újságíróknak és szakemberek betekintést nyerhettek a brit urándúsításért felelős URENCO csoport telephelyére, Capenhurstben. Urándúsítást egyébként alig egy maroknyi országban végeznek csak, a tevékenységre nagyon komoly nemzetközi szabályozások vonatkoznak, és a szükséges technológiai is rendkívül tőkeigényes. Emlékezetes, hogy Iránt az elmúlt években éppen a nem átlátható dúsítási tevékenysége miatt szankcionálta a nyugati a világ, ugyanis a folyamat atombombagyártáshoz szükséges anyagokhoz vezethet.

A Urenco tulajdonosai között található a brit és a holland kormány, valamint a német E.ON és RWE cégek. Tekintettel a német energetikai fordulatra, várhatóan átrendeződés lesz a tulajdonosi struktúrában, de ennek sorsa még bizonytalan.
A Urenco a dúsításhoz szükséges eszközöket saját maga gyártja le, és helyezi üzembe a csoport négy telephelyén, amelyek évente összesen 17 600 tonna agyag feldolgozására képesek. A várakozások szerint 2015-ig tovább 400 tonnával növekszik majd a kapacitás. A beszámolók szerint a csoport versenyelőnye a rendkívül hatékony gázcentrifuga-rendszerből adódik. A cég saját becslései szerint 2013-ban a dúsítási piac 31%-át felügyelték. A piacon szintén erős a jelenlétük az oroszoknak és a franciáknak, de a kínaiak is kezdenek feljönni.
A fukusimai katasztrófa érezhető hatást gyakorolt a dúsítási piacra, jelenleg jelentős méretű szabad kapacitások vannak, de a cég képviselői úgy számolnak, hogy középtávon (pl. a japán erőművek újbóli üzembeállásával) ismét növekszik majd a kereslet, és erősen számolnak az újonnan épülő atomerőművekkel is. Az új erőművek közül számos egységet Oroszország épít, sok esetben a fűtőanyag-ellátásra vagy akár az üzemeltetésre is vonatkozó kiegészítő szerződésekkel, így adta magát a kérdés, hogy mégis milyen lehetőségekkel számolnak ezen új erőművek esetében.
Kísérőnk nem kerülte meg a kérdést. Elmondása szerint azon országoknál, amelyek csak most kezdenek bele a nukleáris alapú áramtermelésbe, és az oroszokkal szerződtek le, kezdetben valóban nem sok esélyük van bekapcsolódni. Hozzátette azonban, hogy több ilyen ország további blokkok telepítésével, egyéb reaktortípusok megrendelésével is számol, ahol már tér nyílhat a Urenco számára is. Habár sokan nem tudják, de alapesetben az uránért, és annak dúsításáért az erőművállalat felel, tehát ő szerzi be, ő választja ki, hogy hol történjen a dúsítás, majd szállítja el a fűtőelem-gyártóhoz, ahol aztán az egyéni specifikációk mentén fűtőelemet készítenek számára. Ez egy élő piac, amelynek minden szegmensében több beszállító versenyzik egymással. Tehát lehet, hogy kényelmesebb egy cégcsoporttól megrendelni a teljes fűtőanyag-ellátási szolgáltatást, de messze nem biztos, hogy a legolcsóbb is. Egy-két blokk esetében lehet, hogy az előbbi megoldás a célravezetőbb, de nagyobb kapacitásoknál már mindenképpen érdemes saját piaci kompetenciát építeni, és tudatosan foglalkozni a fűtőanyag-beszerzéssel - tette hozzá a kísérőnk.
Adódott a kérdés, hogy "az oroszok, mégis mit szólnának ahhoz, hogy ha nem velük dúsítanánk az uránt az általuk épített atomerőműbe?". "Hát, nem örülnének neki, de hát mit tudnak csinálni? Az atomerőmű-társaságok a vásárlók, így joguk van eldönteni, hogy kitől mit szereznek be." - adódott a válasz. A Urencónak például több mint 50 közműszolgáltatóval, atomerőmű-társasággal van szerződése urándúsításra, és ezek között van olyan is, amely ezt követően az orosz TVEL-lel szerelteti össze a fűtőelemeket. Tehát van ilyenre is gyakorlati példa, a cseh CEZ-nek például dolgozik így a cég. De már csak azért is érdemes lehet több ajánlatot bekérni, hogy adott esetben az orosz árakat is lejjebb lehessen vinni. Ez egy élő, globális piac, ahol a szereplők komoly versenyben vannak egymással - húzta alá a kísérőnk.

A brit körútnak magyar delegáltként talán ez volt az egyik legfontosabb üzenete: Aki fizet, az is diktál. És ennek akkor is igaznak kell lennie, ha történetesen a beszállító ország nyújtja a hitelt a beszerzéshez, hiszen azt is mi fogjuk megfizetni. Jó lenne ennek az elvnek az érvényesülését biztosan tudni a hazai folyamatoknál is.
Trump egy csapásra megszabadult 15 ezer alkalmazottól
Ezrek távoztak önként a minisztériumtól.
Donald Trump meglepő kijelentést tett a kínai vámokról
Egy ponton hajlandó lehet csökkenteni a vámokat.
Pusztító támadást indított Moszkva, erős üzenetet küldött a Kreml – háborús híreink vasárnap
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Zelenszkij az egyik erős szövetségesénél járt: "Bármikor lehetséges a tűzszünet"
Jelentős segítségre számítanak.
Nemcsak pápát, uralkodót is választanak a Vatikánban – Ezt kell tudni a világ legkisebb országáról
Az Egyházi Államtól a Vatikánvárosi Államig.
Lady Gaga kétmillió fős koncertjén akartak robbantani, de a hatóságok közbeléptek
Sikerült megelőzni a támadást.
A légitársaságok tömegesen törlik tel-avivi járataikat a húszi lázadók támadása után
Vasárnap rakéta csapódott be a reptér közelében.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi kitekintéssel és nemzetközi összehasonlítással fűszerezve. Ezúttal a magyar
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön


- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.