A kazah Kazatomprom és a cseh állami CEZ energiavállalat hétéves szerződést kötött természetes uránkoncentrátum szállítására a cseh atomerőművek számára - írja a ceenergynews.com
A CEZ cseh energetikai vállalat még az idei második negyedévben aláírja a szerződést a dél-koreai KHNP-vel a Dukovany atomerőmű két új reaktorának megépítésére - tudta meg a Reuters.
Egy újabb mérföldkő: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook oldalán bejelentette, hogy egy nemzetközi együttműködés keretében elkezdték építeni a Paks II atomerőmű 5. és 6. blokkjának fontos részegységeit.
Friedrich Merz jövendőbeli kancellár és kormánya újraindítaná a 2023-ban leállított német atomerőműveket, akár állami üzemeltetési rendszerrel is. A terv jogi, technikai és politikai akadályokba ütközik, miközben az eddigi nukleáris termelők leszerelése már megkezdődött. Az atomenergia visszahozása ezért rendkívül költséges lenne, különösen úgy, hogy piaci alapon már nem számít olcsó áramtermelési módnak. Az iparág bizalmatlan, a jelenlegi üzemeltetők többsége pedig végleg búcsút mondana az atomnak.
Kedden ért véget a háromnapos orosz-amerikai-ukrán tárgyalássorozat, amelynek a célja az volt, hogy valamiféle részleges tűzszünetet hozzanak tető alá a felek. Még 24 óra sem telt el azóta, hogy a Fekete-tengerre és az energetikai létesítményekre vonatkozóan részleges tűzszünetet jelentettek be, máris rengeteg ellentmondás kezd kibukni. Donald Trump amerikai elnök hamarosan nehéz döntés elé kerülhet az orosz-ukrán háború lezárását célzó törekvéseiben. Oroszország szankciók enyhítését követeli a fekete-tengeri tűzszünet bevezetése előtt, ami keresztülhúzhatja az amerikai elnök gyors megállapodásra vonatkozó terveit - közölte a Bloomberg. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.
Ukrajna azzal vádolja Oroszországot, hogy képtelen biztosítani a zaporizzsjai atomerőmű biztonságos működését, miután dízelüzemanyag-szivárgásról érkeztek jelentések Európa legnagyobb nukleáris létesítményéből. - jelentette a Sky News.
Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere kategorikusan elutasította, hogy országa átadja Európa legnagyobb atomerőművének irányítását Ukrajnának vagy bármely más országnak, miközben Donald Trump korábban érdeklődést mutatott az ukrán nukleáris létesítmény iránt - írja a Sky News.
A Kreml nyilvánosságra hozta azon energetikai létesítmények listáját, amelyekre ideiglenes támadási moratórium vonatkozik az Egyesült Államokkal kötött megállapodás értelmében - számolt be a Sky News.
Oroszország és az Egyesült Államok ma az Ukrajnával szembeni területi követelésekről és „erőművekről” tárgyal – idézi Donald Trump amerikai elnököt a Sky News. Trump úgy látja: Ukrajna legnagyobb atomerőművét Amerikának kellene menedzselnie.
Olekszij Aresztovics, az ukrán elnök egykori tanácsadója egy videóüzenetében azt állította, létezik egy olyan vészforgatókönyv Kijevben, amelynek célja Ukrajna veresége esetén a teljes nukleáris megsemmisítés.
Donald Trump ismét szokatlan tervvel állt elő: az Egyesült Államok vegye át Ukrajna legnagyobb atomerőművének, a jelenleg orosz megszállás alatt álló zaporizzsjai létesítménynek az üzemeltetését – sőt, akár tulajdonjogát is. Bár Trump szerint ezzel a lépéssel gyorsan rendezni lehetne a konfliktust Ukrajna és Oroszország között, a megvalósítás számos akadályba ütközhet, az ukrán fél pedig óvatosan fogadta a javaslatot.
Március 19-én folytatott egymással mintegy egyórás telefonbeszélgetést egymással Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. A tárgyaláson az ukrán energetikai infrastruktúra is szóba került.
A Paksi Atomerőműben befejezték az 1. blokk 2025. évre tervezett karbantartását és éves főjavítását. Az üzemeltető szakemberek felterhelték a blokkot - írja az Országos Atomenergia Hivatal.
Tegnap este az orosz-ukrán háború területi kérdéseiről beszélt Donald Trump amerikai elnök, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pár órára rá arról beszélt, hogy Moszkva ebben a dologban biztosan nem fog engedni.
Szerdán fogadta el az MVM Csoport 2025-ös üzleti tervét az igazgatóság, amelyben 450 milliárd forintnyi beruházásról és az inflációt jóval meghaladó, 9%-os béremelésről is döntöttek – jelentette be Facebook-videóban Czepek Gábor, a testület elnöke.
A Paks II. projektnél a VI. blokk munkagödrében "nem megfelelő pozícióban" van egy cölöp, ami miatt "további egyeztetés lesz" – ez derült ki abból a jegyzőkönyvből, amelyet az Átlátszó kért ki az Országos Atomenergia Hivataltól.
Folytatják a tárgyalásokat.
42 napja nem regisztráltak új beteget.
Szombaton temetik Ferenc pápát.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.