Bekeményít Trump, megszorongatják az oroszokat
Jönnek a szankciók
Az Egyesült Államok sokak szerint különösen keményen lépett fel Oroszországgal szemben, amikor múlt hét pénteken szankciókat jelentettek be, amiért az amerikaiak feltételezései szerint az oroszok befolyásolták a 2016-os amerikai választásokat. A szankciókat 7 Putyinhoz közeli orosz oligarchával, az általuk irányított 12 vállalattal, és 17 orosz kormányzati vezetővel szemben vetették ki, gyakorlatilag zárolták az amerikai vagyonukat és megtiltották az amerikai üzletembereknek és vállalatoknak, hogy a listán szereplőkkel üzleteljenek. A listán szereplők közül az ismertebbek között van Putyin egyik szövetségese, Oleg Gyeripaszka, aki több orosz nagyvállalatot irányít,
A listán szereplő orosz oligarchák:
- Viktor Vekszelberg, a világszerte aktív befektetési konglomerátum, a Renova Group legnagyobb tulajdonosa, ő a leggazdagabb a listán szereplők között.
- Oleg Gyeripaszka, az egyik legnagyobb orosz vállalatcsoport, a több mint 100 céget irányító Basic Element tulajdonosa, ezen felül az En+ nevű, alumíniumipari és energetikai konglomerátum és a világ második legnagyobb alumíniumgyártója, a Rusal is a tulajdonában van.
- Szulejman Kerimov, a legnagyobb orosz aranybányacég, a Polyus tulajdonosa.
- Vlagyimir Bogdanov, a negyedik legnagyobb orosz olajkitermelő, a Szurgutnyeftyegaz egyik tulajdonosa és igazgatója.
- Igor Rotenberg, aki Vlagyimir Putyin korábbi dzsúdópartnerének, Arkagyij Rotenbergnek a fia, a Rotenberg családé az egyik legnagyobb orosz építőipari cég, amely többek között gázvezetéket épített a Gazpromnak.
- Kirill Samalov, az egyik legnagyobb orosz petrolkémiai vállalat, a Sibur alelnöke.
- Andrej Szkocs, a Lebedinsky Mining nevű acélgyártó egyik tulajdonosa.
Nagyobb orosz vállalatok a listán:
- Rosoboronexport: a legnagyobb orosz hadászati cég
- En+: Oleg Gyeripaszka irányítása alatt álló, tőzsdén jegyzett, alumíniumipari és energetikai vállalat
- Rusal: a világ legnagyobb alumíniumgyártója
- Eurosibenergo: a legnagyobb orosz villamosenergia-előállító cég
- Agroholding Kuban: Oleg Gyeripaszkához köthető mezőgazdasági vállalat
- Basic Element: Oleg Gyeripaszka orosz vállalatcsoportja
- B-Finance: pénzügyi szolgáltató
- Russkie Mashiny: orosz gép- és járműgyártó
- Szurgutnyeftyegaz: a negyedik legnagyobb orosz olajkitermelő
- Renova: orosz holdingcég
Az oroszok bűne az amerikaiak szerint nem csak az, hogy befolyásolták az amerikai választásokat, Steven Mnuchin, amerikai pénzügyminiszter a hivatalos indoklásban múlt hét pénteken elmondta, hogy
- az orosz kormány aránytalanul juttatja előnyhöz az orosz oligarchákat és a politikai elitet
- tovább terjeszkedik Krímben
- erőszakot szít Kelet-Ukrajnában
- anyagilag és fegyverekkel is támogatja az Aszad-rezsimet
- nyugati demokráciákat igyekszik felforgatni
- és veszélyes kiberaktivitást támogat
A szankciók politikai vetülete komplex, mivel az amerikai elnök, Donald Trump többször nyilatkozta, hogy alapvetően jó viszonyt kíván kialakítani Oroszországgal, ez azonban a legfrissebb nyilatkozatok alapján csak akkor lehetséges, ha az oroszok is megfelelő lépéseket tesznek ezért. A múlt héten bejelentett szankciók biztosan nem segítenek a két ország közeledésében, az orosz külügyminisztérium már be is jelentette, hogy kemény válaszlépéseket fognak tenni.
Szegény(ebb) orosz oligarchák
Az orosz tőzsdei zuhanás miatt az orosz milliárdosok vagyona is jelentősen zsugorodott, a világ leggazdagabbjait összesítő Bloomberg-listán szereplő 27 orosz milliárdos közül mindegyik vagyona csökkent a fekete hétfőn, összesen 16 milliárd dollárral. A Norilsk Nickel egyik nagytulajdonosa, és elnöke, Vlagyimir Potanin vagyona 2,3, a Lukoil-vezérigazgató Vagit Alekperové 1,4, a Renova-tulajdonos Viktor Vekszelbergé pedig 1,3 milliárd dollárral csökkent. A szankciókkal leginkább sújtott Oleg Gyeripaszka becsült vagyona tegnap valamivel kevesebb, mint 1 milliárd dollárral csökkent, pénteken és hétfőn közel 2 milliárd dollárral lett szegényebb, nagyrészt azért, mert a londoni tőzsdén jegyzett En+ árfolyama és így piaci értéke is közel felével csökkent múlt hét csütörtök óta.
Zuhanó árfolyamok
A szankciókat múlt hét pénteken jelentették be, aznap már elkezdték beárazni a befektetők a várható negatív hatásokat, és nagyot esett a moszkvai, londoni és a hongkongi tőzsdén jegyzett orosz vállalatok részvényárfolyama. Elsősorban azokat a részvényeket büntették a befektetők, amelyek konkrét oligarchákhoz köthetők, jelentősen veszítettek az értékükből Gyeripaszka és Kerimov tőzsdei érdekeltségei, nagyot esett az acél- és alumíniumipari vállalatok és a pénzügyi cégek részvényárfolyama.
Szélesebb piaci hullámokat egyelőre nem vetett az orosz részvénypiaci mélyrepülés, relatíve elszigetelt eseményről van szó.
Mitől tartanak a befektetők?
- egyrészt attól, hogy a leginkább sújtott oligarcha, Oleg Gyeripaszka érdekeltségébe tartozó vállalatok fizetésképtelenné válhatnak, ebben az esetben akár az orosz állami bankokat is bevonhatják a cégek finanszírozásába
- másrészt elképzelhető, hogy az Egyesült Államok bővíti a listát, így más oligarchák is felkerülhetnek rá, többen Roman Abramovicsot emlegetik, az ő érdekeltségébe tartozó Evraz árfolyama is nagyot esett az elmúlt napokban
- a listát vállalatokkal is lehet bővíteni, más orosz cégek is felkerülhetnek rá
- és azt is elkezdték beárazni, hogy az éppen magához térő orosz gazdaság egészét visszafoghatják a szankciók, ezt jelzi, hogy az orosz kockázati felár emelkedett, rubel pedig nagyot gyengült az elmúlt két napban
A magyar szál
A befektetők nem csak az orosz cégek részvényeitől igyekeznek megszabadulni, de tegnap már azoknak a vállalatoknak a papírjait is adták, amelyeknek van orosz kitettsége, így nagyot esett például a Raiffeisen, amely adózott eredményének már tavaly is közel 40 százalékát az orosz leánybank adta, és amely a következő években a növekedésének a középpontjába az orosz piacot állította, de az általában jónak mondható nemzetközi befektetői hangulat mellett tegnap az OTP árfolyama is 2 százalékot esett,- részben azért, mert az OTP-nek van orosz kitettsége, az orosz leánybank adta tavaly a bevételek hatodát, a profit 7 százalékát (a Touch Bank nélkül közel 10 százalékát), a csoport bruttó hitelállományának 7, betétállományának közel 4 százaléka van az orosz banknál. Az orosz OTP egyébként lakossági fókuszú bank, elsősorban egy általános orosz gazdasági lassulás hathat rá negatívan, a vállalati üzletág jóval kisebb (a hitelek 11, a betétek 20 százaléka vállalati), vagyis nem elsősorban az orosz vállalatokat érintő szankciók miatt romolhat a bank működési környezete Oroszországban.


A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Mai béketárgyalás: bejelentette Zelenszkij Ukrajna egyetlen követelését
Egyetlen dolgot kérnek az oroszoktól.
Eldőlt: soha többé nem lehet megnyitni a parajdi sóbányát
Visszafordíthatatlan károkat okozott az áradás.
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte


Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.