"Az egész olyan, mint egy dzsungelháború" (Interjú)
Faragó Ferenc: Tamással az az álláspontunk, hogy nem verjük nagydobra a pozícióinkat. Rugalmatlanabbá tesz, ha határozottan képviselek egy véleményt, mert akkor nehezebben változtatom meg, amikor a piac megváltozik, emlékezve, hogy milyen keményen kiálltam mellette. Pont emiatt szinte soha nem is írok a pozícióimról.(Makara Tamás a VM alap másik tanácsadója, a beszélgetés idején külföldön tartózkodott - a szerk.)
Bilibók Botond szintén a megalakulás óta dolgozik az alapkezelőnél, korábban operatív igazgatóként, 2007-től pedig vezérigazgatóként (ugyancsak partner).
Móricz Dániel befektetési vezető, szintén partner, 2000 óta erősíti a céget.
Cser Tamás 2004 óta tagja portfóliómenedzserként a Concorde Alapkezelő csapatának.
Faragó Ferenc és Makara Tamás (VM és VM Befektetési Tanácsadó Zrt.) négy éve működik együtt a Concorde Alapkezelővel, a Concorde VM Abszolút Származtatott Alap befektetéseit segítik tanácsadóként.
A szakmai műhelyhez 2009 nyarán csatlakozott Zsiday Viktor, aki a Citadella Consulting Zrt. vezetőjeként tanácsaival terelgeti a július 1-én indult Citadella Származtatott Alap befektetéseit.
P.: Hogyan zajlanak ezek a beszélgetések, van valami intézményesített forma?
Szabó László: Nem igazán. Sokszor telefonálunk egymásnak, ha valakinek épp eszébe jut valami. Sokszor igazi intellektuális csemegének érzem ezeket a csevegéseket, s néha bizony nehéz letenni a telefont.
Zs.V.: Laci nemrég felhívott, hogy hallja, épp ezüstöt kötök, beszéljük meg ezt az ezüst-short dolgot. Mondtam, hogy rendben, de én épp longolni szeretném... Vicces volt, mert ő meg volt győződve róla, hogy aki ezüstben köt, az csak esésre játszhat, én meg fordítva gondoltam. Gyorsan meg is beszéltük, hogy mit látunk másképpen, és azt is, hogy még az is elképzelhető, hogy mindketten tudunk keresni a piacon.
Sz.L.: Az a jó, hogy itt nincs egyetlen uralkodó vélemény, nincsenek egységes pozíciók. Viktor az egyik alap tanácsadója, Feri a másiké, én az operáción kívül segítem a stratégiai eszközallokációt, Tomi figyeli a részvénypiacot, Dani a kötvénypiacot, mindannyian elmondjuk a véleményünket. Nagyon sokat beszélgetünk, és van, amikor ellentétes pozícióink vannak, azok a legérdekesebb beszélgetések. Biztos, hogy minden érv valahol mélyen szerepet játszik az egyéni döntéseknél és ez jó.
Sokszor elhangzanak olyan dolgok, amire a másik nem gondol, így tesztelhetjük, mennyire állják meg a helyüket a saját meglátásaink. Teljesen eltérő viszont a szemléletünk, egy technikai elemzőnek rossz, ha rövidtávon ellene megy a piac, én ennél hosszabb időtávon gondolkodom. Feri technikai alapon kereskedik, Viktor is jobban támaszkodik a technikára, én a fundamentumokat nézem főként.

Sz.L.: Azért tudunk egymással beszélgetni, mert olyan emberek vagyunk, akik szeretik megérteni a helyzeteket, követni a tendenciákat, a felületes hírek mögé látni. Ehhez elkerülhetetlen, hogy a fundamentális és technikai elemeket is használjuk. Egy tőkeemelés, ha 20 százalékkal hígítja a részvényszámot, akkor az technikai vagy fundamentális tényező? Én ugyan inkább fundamentális befektető vagyok, de a technikát így is kikerülhetetlennek tartom.
F.F: Mindenkinek van valamilyen kockázatkezelése, és akkor már ott a technika is a képben, mert nem lehet a P/E rátára stopot rakni, hanem csak az árra. Nyilván mi is foglalkozunk fundamentális kérdésekkel, szerintem nincs olyan szélsőség, akinek csak egyetlen eszköz lenne a kezében, és úgy is tud pénzt keresni. Laci is megfertőződött az évek során, amióta ismerem, megváltozott. Kell is folyamatosan változni, mert állandóan alkalmazkodni kell a piachoz, nem úgy működik, mint a szőlészkedés, hogy kitanultad és akkor az a tudás 20 év múlva is ugyanúgy használható lesz , muszáj alkalmazkodni a változásokhoz.
Móricz Dániel: Mindig a piac karakterisztikája dönt, van, amikor ez a módszer működik, van, amikor az., van, amikor ezt kell jobban súlyozni, van, amikor a másikat. Az elmúlt egy év rávilágított arra, hogy emellett is, amellett is lehet érveket találni. Hosszú távon igaza lehet annak, aki vett 2008-ban, de azért könnyen elvérezhetett a tavaszi, tavaly őszi eseményeken.P.: Olvastok elemzéseket a Concorde-os anyagokon kívül?
M.D.: Igen, nagyon sokat. De sokkal jobban szeretjük a különféle alternatív véleményt képviselő szakemberek, hedge fund kezelők gondolatait olvasni. Például Marc Faber, Jeremy Grantham és David Rosenberg ilyen, bár köztünk sincs mindig egyetértés, hogy ki alternatív, és ki mainstream, de az biztos, hogy az ő írásaikban nagyon sok hasznos gondolat van.
Sz.L.: Sok független befektető van a világban, akiknek nem kell dörgölőznie a nagyvállalatokhoz, politikusokhoz, felügyeletekhez. Sokan vannak, akik minden irányban tudnak kereskedni. Ezek a szükséges, de nem elégséges feltételei annak, hogy valaki igazán értékes dolgokat írjon le hosszú távon. Õket kell megkeresni és olvasni. Szerencsére vannak bátor emberek a másik oldalon, hiszen utólag mindig kiderül, hogy volt, aki tiltakozott a hitelminősítőknél, az Enronnál, eladásra rakott nagyvállalatokat a sell-side-on, stb. Más kérdés, hogy ők általában posztumusz díjakat kapnak, mert gyorsan kirúgják vagy megfegyelmezik őket.
Zs.V.: Egyébként ez olyan, mint egy dzsungelháború, nem úgy megy, hogy az ember fog egy géppisztolyt, és biztos, hogy azzal fog harcolni, hanem ami éppen a kezébe kerül. Minden létező információforrást meg kell ragadni, nem lehet megmaradni csak a megszokott elemzéseknél.
Cser Tamás: Azt vettem észre, hogy az ember minél több elemzést olvas, annál kevesebbet gondolkodik, annál inkább elkényelmesedik. Nagy a csábítás arra, hogy elbújjon valaki az elemzések véleménye mögé, pedig sokszor jobb eredményt szül, ha beleássa magát valamibe, kicsit kutat, független statisztikákat keres, mint ha meghallgatja, mit mond például a Merrill Lynch makroelemzője.
P.: Nincs is hasznos tartalma ezeknek az elemzéseknek?
F.F.: Az elemzések zömével az a baj, hogy épp az objektív tényeket nem tudom meg belőlük. A legobjektívebb tény persze az árfolyam, de abból is lehet szubjektív következtetést levonni. A fundamentális árazásnak nincsenek jól meghatározható objektív fogódzói, sajnálom is az elemzőket, mert az árban olyan sok tényező együttes hatása tükröződik, hogy nagyon nehéz matematizálni, hogy az adott papír alul- vagy fölülértékelt, de nekik muszáj valamilyen ítéletet hozniuk.
Bilibók Botond.: Az elemzések első oldalát, az ajánlásokat és célárakat nem igazán lehet felhasználni, de azért mindig van egy csomó gondolat, adat, amik között bányászni kell, ahogy Tomi is említette, és ezeknek egy részét fel is lehet használni. Ezért kell sokat olvasni, hogy ilyen morzsákat össze tudj szedni. Persze nagyon sok sablonos elemzés van, amiben negyedévente átírják a szöveges részt, és már küldik is.
Sz.L.: Szerintem egy "sell-side" elemző Amerikában sem, itt sem írhatja meg, amit valójában gondol, mert akár börtönbe is kerülhet, ha egy cégről rosszat ír. Másrészt borulhat a piac, és mivel mindenki negyedéves jelentésekben gondolkodik, ha valamit írsz, és három hónapig nem jön be, akkor már piszkálnak. Ember legyen a talpán, aki ilyenkor kitart, kevés ilyet látni.

B.B.: Nehéz, mert ugyanaz a helyzet, mint nálunk, alapkezelőknél. Negyedévente megyünk például egy nyugdíjpénztárhoz prezentálni, bemutatjuk, hogyan állunk. Ha két-három negyedév után nem nyeri el az ügyfél tetszését az eredmény, akkor kész, vége van, hiába vannak ésszerű szakmai indokaid, hiába látod hosszabb távon helyesen a piacot, nem számít. Az elemzőket is ugyanígy ítélik meg. Negyedévente, félévente, évente eltalálja-e a világ állását. Nonszensz.
Sz.L.: Nézd meg, a Citibank is mikor emelte meg az OTP célárát? Amikor felment az ötszörösére, mert már nem bírták tovább a nyomást. Ez egy nehéz dolog. Teljes függetlenség kell ahhoz, hogy tényleg objektíven legyél képes gondolkodni, írni, mert nem kell megfelelni senkinek. Ha van főnököd meg ügyfeleid, akkor már nem vagy független, olvassák a hírlevelet, és ötvenszer kirúgnak, mire bejönne, amit írsz.
Szép példa az OTP, ahol Lantos Csaba idejekorán látta, hogy a devizahitelezés egy bizonyos szint fölött veszélyes, az OTP ezért nem is nagyon erőltette. Lantos Csaba távozott, az OTP pedig felpörgette a hitelezést. Mi lett volna, ha az OTP rá hallgat? A devizahitelezés nélkül jelentősen gyengültek volna a bank pozíciói, és akár fel is vásárolhatták volna az ész nélkül hitelező konkurrensek. Arra akarok utalni, hogy egy irracionális világban nehéz racionálisan viselkedni, hiába ment túl a devizahitelezés a reális határokon, hiába látta Csaba is, hogy a lakosságnak forintban vannak az eszközei meg a jövedelme is, nem lehetett kiszállni. Vannak szinte megoldhatatlan helyzetek.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Ez a cikk folytatódikTaláld meg a neked való befektetési alapot!
Olyan kevés a víz az egyik folyóban, hogy Európa legnagyobb gazdasága szenved tőle
A közelmúlt esőzései csak mérsékelt javulást hoztak.
Autóipari válság: a szigetország exportőreinél bepusztítottak a vámköltségek
Trump az egyik legfontosabb szövetségét küldte halálsorra.
Kiderült: elfordulna Oroszországtól a Kreml egyik legfontosabb partnere
Felkészültek az olajszankcióra.
Új számok a napelemes programról: 86,6 milliárd forintnyi támogatásnak örülhetnek a magyarok
Az Energiaügyi Minisztérium közölt részleteket.
Közel 4 milliárd forintot lehet már nyerni Magyarországon
Négy hónapja halmozódik az Ötöslottó főnyereménye.
Komoly politikai belharc alakult ki Amerikában a kriptók miatt
10 órás szavazási maraton után is patthelyzet.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
