
Az elmúlt években többször bocsátkoztak már becslésekbe a szakemberek, hogy mekkora növekedés előtt áll az úgynevezett impact investment iparág – 2010-ben a JP Morgan 400 és 1000 milliárd dollár közé becsülte a piacot 2020-ra vonatkozóan. 2015-ben a Global Steering Group végzett jövendölést szintén 2020 tekintetében, melyben 307 milliárd dollárra becsülte a piac potenciális méretét. Legújabban egy magántőke alap első embere azonban már 10 000 milliárd dolláros méretekkel provokálta a piac szereplőit.

A fentiekből is kitűnik, hogy a környezeti-társadalmi hasznossággal járó befektetések méreteit tekintve nem egyszerű jóslatokba bocsátkozni. A fenntartható befektetések piaca jóval nagyobb, mint azt pár éve sejteni vélték, ugyanis a korábbi előrejelzésekben nem került figyelembevételre, hogy a magánszektor is jelentős mértékben felsorakozhat a fenntartható fejlődési célkitűzések mögött. Másodsorban igen szélessé vált a fenntartható tevékenységek köre, sőt számos zöld befektetés képes már normál piaci hozamszintet produkálni, mely így bármilyen becslés elvégzését extrém bonyolulttá teszi. Első ránézésre úgy tűnik, hogy a befektetők impact investment étvágyának csak a rendelkezésre álló tőke mértéke tud határt szabni.
Az impact investment olyan befektetés, mely mérhető társadalmi, környezeti hasznosságot teremt megfelelő pénzügyi hozam elérése mellett. Átlagos vagy azt meghaladó piaci hozamot is el lehet ilyen befektetésekkel érni, de akár még kisebb megtérüléssel is megérheti egy projektet megvalósítani a pozitív externáliáknak köszönhetően. A befektetések fókuszában általában a mezőgazdaság és az energiatermelés fenntarthatóvá tétele áll, de nem ritkák a lakhatással, egészségüggyel, oktatással kapcsolatos beruházások sem.
Manapság a befektetők saját magukat nevezik ki zöld befektetőknek, ami mögött sokszor marketing szándék nyilvánul meg. A Toniic – amely a magas vagyonnal rendelkező egyéneket összefogó szervezet – összeállított egy adatbázist, amely a tagjainak környezeti-társadalmi befektetéseit rendszerezi eszközosztályokba sorolva. A legtöbb terméket magántőkealapok szolgáltatják (feketével jelölt sáv), a második legtöbb alap kötvény és kölcsön finanszírozás formájában támogatja a fenntartható projekteket, ami a befektetők konzervatívabb hozzáállásáról tesz tanúbizonyságot (narancssárga sáv). Szintén népszerűek az ingatlan befektetéssel foglalkozó fenntartható alapok, amelyek citromsárga színnel kerültek jelölésre az alábbi ábrán. A nyílt, bárki számára elérhető részvénylapok is megjelennek a palettán, melyek elsősorban a klímaváltozás kiküszöbölése és a fenntartható termelés és fogyasztás támogatása mellett törnek lándzsát.

A Bottom up megközelítés helyett inkább a Top down módszer használata
Az alulról építkező (Bottom up) módszer nehézségei láttán érdemes lehet egy felülről lefelé történő becslési módszert (Top down) alkalmazni, így igazából abból a feltételezésből indulunk ki, hogy minden megtakarítóból válhat impact investor, így érdemes kiterjeszteni a vizsgálatot a világon kezelt teljes vagyonra. A Világbank elemzésében két forgatókönyvet vázolt fel:
- versenyképes hozamok biztosítása mellett mekkorára nőhet az iparág
- a piacon fellelhető hozam-kockázat alternatíváknál kedvezőtlenebb projektek esetén mekkora lehet a kereslet a fenntartható befektetések iránt.
Az első esetben 29 százalékra volt becsülhető a társadalmi felelősséget is figyelembe vevő befektetések iránti kereslet 2017-ben a Globális Fenntartható Befektetetések Szövetsége (GSIA) által szolgáltatott adatok alapján. Amennyiben a fenntartható befektetésekkel a piacinál csupán alacsonyabb hozamú lehetőségek lennének elérhetők, a becslés szerint a háztartások még ebben az esetben is ide fektetnék a vagyonuk 19 százalékát.
A piac méretének specifikálásához a világon jegyzett kötvények 49%-át érdemes kihagyni a számításból, ugyanis ezek államkötvények, és csak a vállalati kötvénypiacra célszerű fókuszálni a realitás érdekében. A világon a tőzsdére bevezetett részvényekből pedig csak 9 százalékot vett figyelembe a Világbank elemzése, ugyanis csupán ennyi jelenleg a fenntartható befektetések részaránya világviszonylatban.
Az előbb említett két konzervatív feltételezést alkalmazva és a piacon elérhető normál hozamokat feltételezve a tőzsdén kívüli piacon 5 100 milliárd dollár, a tőzsdén jegyzett piacon pedig több mint négyszer akkora, 21400 milliárd dollár lehet a fenntartható befektetések iránti kereslet.
A piaci hozamoknál alacsonyabb megtérülést kínáló zöld projektek esetén természetesen sokkal alacsonyabb lehet az érdeklődés, a tőzsdei és tőzsdén kívüli területen mindösszesen 4 700 milliárd dollár.

A cikk megjelenését az Alteo Nyrt. támogatta.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Vidéken már ellepték az egyetemisták az albérleti piacot, Budapesten még nem
Az Otthon Startra vár a keresleti oldal a fővárosban?
Veszélyes időzített bomba a pénzügyi rendszerben? Megkongatta a vészharangot az óriás
Már sokan figyelmeztettek a problémára.
Három ember életét követelte a németországi vonatkatasztrófa – Úgy néz ki, megvan, mi okozta
Jelenleg is zajlik a mentés.
Csődtől tartanak a kakaóiparban
Az elefántcsontparti termelők nem tudják vállalni a költségeket.
Gigamegállapodást kötött a Tesla és a Samsung
Több mint 16 milliárd dolláros szerződést kötöttek a felek.
Történelmi változás előtt áll Európa: Amerika döntése mindent megváltoztathat
Berlin mindent megtesz a helyzet javításáért.
Kettős játszmába kezdett Putyin nagy barátja: titokban az ukránokkal üzletel
Cseles módszerekhez folyamodott az európai vezető.
Meglepte az elemzőket a Heineken
Verte a várakozásokat a világ második legnagyobb sörgyártója.
Szegény ország, több ima
A szegény országokban többet imádkoznak - akár ez is lehetne az e heti grafikonunk megállapítása. Minél nehezebb az élet, minél kisebb a társadalmi hátszél, annál... The post Szegény orszá
Mennyit költs egyetem alatt?
A napokban Redditen egy apuka segítséget kért, hogy mennyi zsebpénzt adjon az egyetemista gyermekének. Nem olyan régen csináltam arról videót, hogy a pénzügyi tudatossággal kapcsolatban meglep
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
