A Szudánt, Haitit, Burkina Fasót és Malit fenyegető éhínségre figyelmeztetett hétfőn az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) és Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). Azonnali segítségre van szükség, hogy enyhítsenek a felsorolt országokban élők szenvedésein.
Több mint egymillióra nőtt a belső menekültek száma Szudánban az áprilisban kirobbant harcok óta - adta hírül szerdán az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezete (IOM).
A szudáni fegyveres konfliktusban szemben álló erők vezetői, Abdel Fattáh al-Burháni tábornok, a szudáni hadsereg főparancsnoka és Mohamed Hamdan Dagalo tábornok, a félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) parancsnoka, elvi megállapodást kötöttek egy hétnapos tűzszünetről, amely május 4-én venné kezdetét - közölte kedden a dél-szudáni külügyminisztérium.
Az egyébként is súlyos válságokkal küzdő afrikai országok helyzetét tovább súlyosbítják az ukrajnai háború és a klímaváltozás hatásai miatt elszálló élelmiszerárak, ami miatt a nemzetközi szervezetek már a vészharangot kongatják. Az egyik legsúlyosabb helyzetben lévő Szomália mellett Szudánt és Dél-Szudánt is akut élelmezési válság fenyegeti, Szudánban hamarosan a lakosság 40 százaléka nézhet szembe az éhínség rémével. A kelet-afrikai muszlim országban októberben zajlott le katonai puccs, ami félresiklatta a korábban megindult demokratikus változásokat. A tüntetések azóta folyamatosak a fővárosban és környékén, miközben az évtizedek óta etnikai konfliktusok sújtotta nyugat-szudáni Dárfúr tartományban újabb véres összetűzések voltak. Az országban több tízezren kényszerülnek lakhelyük elhagyására, akik részben Szudánon belül maradnak, részben Észak-Afrika országaiba vándorolnak az Európába jutás reményében. Június végén súlyos incidens történt szudáni menekültek részvételével Marokkó és a Spanyolországhoz tartozó Melilla határán, ahol több mint 20-an vesztették életüket, zömében Dárfúrból menekülők.
Jövő héten ünnepli függetlensége kikiáltásának 10. évfordulóját Dél-Szudán, a világ legfiatalabb állama. Az ország önálló államiságának egy évtizedét jórészt polgárháború, vagy összecsapásokkal kísért törékeny békefolyamat jellemezte, így a kelet-afrikai országban valójában nincs nagyon mit ünnepelni. A polgárháború közel 400 ezer ember halálát okozta, illetve mintegy 4 millió embernek kellett elhagynia lakhelyét. Az ENSZ áprilisi jelentése szerint a 2018-ban aláírt békemegállapodást követő törékeny rendezési folyamat lassúsága miatt ismét háborús helyzet alakulhat ki az országban. A polgárháború mellett az utóbbi időszakban a heves áradások, illetve a koronavírus-járvány is súlyos problémákat okozott a 11 milliós államban: minden korábbinál magasabbra, több mint 60 százalékra nőtt azok száma, akiket súlyos élelmezési gondok sújtanak, közülük 100 ezren „éhezéshez közeli” helyzetben vannak, ami miatt Dél-Szudánban az „éhínség évének” nevezik az ideit.
Világszerte 41 millió embert fenyeget éhínség a különböző fegyveres konfliktusok, a klímaváltozás és a koronavírus járványa következtében - hangsúlyozta az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) pénteken Genfben közzétett jelentésében. Az év elején számuk még 34 millió volt.
Mélyülnek a politikai és a fegyveres, valamint az etnikai feszültségek mentén kialakult megosztottságok Dél-Szudánban, ami sorozatosan erőszakcselekményekhez vezetett a tavaly aláírt tűzszünet felei között - figyelmeztettek frissen kiadott jelentésükben ENSZ-szakértők, akik szerint félő a háború kiújulása.
Csak Magyarországon nem volt pénteken kereskedés.
Nem hozták nyilvánosságra, de az amerikai import negyedét mentesítették a vámok alól.
Nagyon kemény utasításokat mondott az amerikai külügyminiszter.
Óvatosságból továbbra sem állítják helyre az áramkereskedelmet, amíg ki nem derül az igazság.
Ilyet is ritkán látunk, amikor egy szövetségeshez, egy EU- és NATO-taghoz jönnek amerikai megfigyelők.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.