A francia kormány költségvetési dilemmával néz szembe, miközben a szélsőjobb és a baloldal is nyomást gyakorol rá. A Standard & Poor's hitelminősítő intézet egyelőre nem rontotta le az ország besorolását, de a politikai patthelyzet továbbra is fenyegeti a költségvetés elfogadását és a kormány stabilitását.
Benne volt a levegőben, de alapvetően kellemetlen meglepetésnek számít, hogy péntek esti döntésében a Moody’s Investors Service Magyarország adósbesorolásához tartozó eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Maga a besorolás nem változott, az továbbra is Baa2 kategóriában található. A döntés hátterében az akadozó EU-források állnak, valamint az, hogy a hitelminősítő várakozása szerint az idén év végéig Magyarország elbukhatja a neki járó források egy részét. Megállapítják azt is, hogy nem kedvez továbbá a magyar gazdaság megítélésének Németország szenvedése. Mindezek pedig együttesen gyengítik az ország költségvetési erejét.
Az európai és amerikai autógyártók nyereségük akár 17%-át is elveszíthetik, ha az Egyesült Államok importvámokat vet ki Európára, Mexikóra és Kanadára - áll az S&P Global pénteken közzétett jelentésében, amely lehetséges hitelminősítésre figyelmeztet.
Továbbra is komoly harcok dúlnak a francia nemzetűgylésben a jövő évi költségvetés miatt. Michel Barnier francia miniszterelnök komoly figyelmeztetést intézett a radikális jobboldali Rassemblement National (RN) ellenzéki párt felé, amely költségvetési patthelyzetet idézett elő, veszélyeztetve a kormány stabilitását és növelve Franciaország hitelfelvételi költségeit. A konfliktus egy bizalmatlansági szavazás lehetőségét is felveti a következő hétre.
Az S&P Global Ratings Europe Limited (S&P) áttekintette a Mol és az S&P által minősített Mol kötvények besorolásait, beleértve a 2020-ban és 2021-ben, a Növekedési Kötvényprogram keretein belül kibocsátottakat is - közölte a Mol.
Franciaország kötvényhozama a történelem során először érte el Görögországét, így a blokk második legnagyobb gazdaságának kockázati megítélése egyenrangúvá vált az egykor az európai államadósság-válság középpontjában álló országgal.
Az Adani Group, India egyik legnagyobb konglomerátuma, újabb nehézségekkel néz szembe, miután az amerikai hatóságok vesztegetési vádat emeltek a cégcsoport több kulcsfontosságú vezetője ellen. A vádak nyomán a Fitch hitelminősítő intézet ráadásul most megfigyelés alá helyezte az Adani Group egyes kötvényeit, ami további nyomást gyakorol a már amúgy is nehéz helyzetben lévő vállalatra.
Görögország 2025-ben legalább 5 milliárd eurónyi (2000 milliárd forintnyi) kölcsönt fizetne vissza a 2009-es válság után kapott mentőcsomagjából – jelentette be Kiriakosz Micotakisz miniszterelnök egy Bloomberg-rendezvényen. Az intézkedés a görög gazdaság látványos fordulatát tükrözi, amely egy évtizede még a csőd szélén állt.
Pénteken leminősítette a Masterplastot és a kötvényeit a Scope Ratings a társaság romló hitelmutatóira hivatkozva. A vállalat és a kötvények CCC besorolást kaptak, ami annak fényében érdekes kérdéseket vet fel, hogy az MNB Növekedési Kötvényprogramjában való részvétel feltétele az, hogy legalább B- legyen a hitelminősítősi besorolás, ehhez képest a Masterplast már alacsonyabb kategóriában szerepel. Nem kis összegről van szó, hiszen a társaság összesen 15 milliárd forintnyi kötvényt bocsátott ki az NKP keretein belül, a kérdés, hogy mi lesz ezek sorsa.
Az argentin gazdaság helyzetének javulását jelzi, hogy a Fitch Ratings egy fokozattal feljebb sorolta az ország hosszú távú adósbesorolását. A hitelminősítő intézet szerint nőtt a bizalom abban, hogy Argentína képes lesz teljesíteni közelgő devizakötvény-kifizetéseit - írja a Reuters.
Ma esti közleményében a Masterplast közölte, hogy a Scope Ratings leminősítette a vállalatot és Növekedési Kötvényprogramban kibocsátott kötvényeit, és további lehetséges leminősítést helyezett kilátásba - derül ki a BÉT közleményéből.
Magyarországról szóló elemzést tett közzé a Bank of America, amely úgy kezdődik, hogy a nyugati befektetők egy része Európa Brazíliájaként tekint Magyarországra. Szerintük az összehasonlítás nem helytálló, Magyarországnak ugyanis erősebbek a fundamentumai, a piac viszont a gazdaságpolitika hitelessége miatt aggódik. Donald Trump amerikai elnökké választása nem tesz jót a forintnak, Magyarországot érintené ugyanis legsúlyosabban, ha az amerikai kormány vámokat emelne. Szerintük ha a magyar gazdaságpolitika hitelessége nem áll helyre, akkor csak a drasztikus kamatemelés mentheti meg a forintot, amely enélkül akár 430-ig is gyengülhet.
Visszavonta az MBH Jelzálogbank jelzálogleveleinek a minősítését az S&P a jelzálogbank kérése alapján - közölte a kibocsátó a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Az Európai Központi Bank (EKB) kutatói aggasztó jeleket fedeztek fel az eurózóna bankjainak kereskedelmi ingatlanokkal kapcsolatos kitettségében. A szakértők szerint a hitelminőség romlása és a nem teljesítő hitelek növekedése komoly kockázatokat rejt magában, különösen a kisebb, specializált bankok esetében - tudósított a Bloomberg.
Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a CIB Bank Zrt. osztályzatának kilátását hétfőn a Fitch Ratings.
2023. januárja óta nem látott szintre gyengült a forint az euróval szemben annak ellenére, hogy a nemzetközi piacokon ma nincs nagy mozgás. A devizapiacot a Standard and Poor's késő este esedékes, Magyarországot érintő adósbesorolási döntése is izgalomban tartotta, késő este pedig kiderült, hogy az S&P nem módosított sem a besoroláson, sem a kilátáson.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.