Úgy döntött a Kínai Kommunista Párt az idei pártkongresszus utolsó napján, hogy a pártszabályzatba foglalják azt, hogy Hszi Csin-ping ideológiai vezetése képezi az ország politikai alapelveit, maga a kínai vezető pedig a párt központi figurája és vezetője lesz – írja a Guardian.
Hszi Csin-ping kínai elnököt két vezető tisztségviselő is olyan megnevezéssel illette, amely eddig csak a kommunista Kína alapítójának, Mao Ce-tungnak járt ki – írja a Bloomberg.
Kizárták a világ második legnagyobb pártjának számító Kínai Kommunista Pártból a világ egyik legnagyobb vállalata, a China Life Insurance Company biztosítótársaság korábbi vezetőjét, Vang Bint; illetve a nemzetbiztonsági minisztériumon belüli korrupció kivizsgálásáért felelős Liu Janpinget is.
Február végén ünnepelte a világ az 50. évfordulóját annak, hogy az Egyesült Államok megkezdte a diplomáciai nyitást jelenlegi legnagyobb riválisa, a Kínai Népköztársaság felé. Azaz csak ünnepelte volna, ha a két nagyhatalom közötti kapcsolatok nem lennének mélypontjukon, és Oroszország nem indított volna inváziót Ukrajna ellen február 24-én. A megrögzött antikommunista hírében álló amerikai elnök, Richard Nixon 1972. február 21. és 28. között tett látogatást Kínában, melynek során találkozott a kommunista állam alapító vezetőjével, az idős Mao Ce-tunggal, és látogatást tett a kínai nagy falnál is. Most, amikor úgy tűnik, hogy Peking, ha ímmel-ámmal is, de sokkal inkább Moszkva, mint Washington mellé áll az egyre hidegháborúsabb politikai légkörben, érdekes felidézni a fél évszázaddal korábban történteket, amikor az Egyesült Államok és Kína éppen a mindkettőjükkel ellenséges viszonyban álló Szovjetunió miatt döntött úgy, hogy nyit egymás felé.
Ray Dalio, a Bridgewater Associates alapítója szerint az országoknak, köztük Amerikának is sürgősen tennie kellene a vagyonkülönbség csökkentése érdekében, szerinte ilyen szempontból Kína törekvése a vagyon igazságosabb elosztására és a közös jólétre példaértékű a világ más országai számára is – számol be a hírről a Bloomberg.
A Kínai Kommunista Párt frissen kiadott történetének egynegyede Hszi Csin-ping hatalmának kilenc évéről szól. Hszi ezzel egyértelműen Mao Ce-tung és Teng Hsziao-ping mellé emelkedett, és egyesek szerint olyan szintet ért el, amelyet nem lehet felülmúlni.
A Kínai Kommunista Párt egy mostani határozatában történelmi személyiséggé nyilvánította a párt főtitkárát, egyben a Kínai Népköztársaság elnökét, Hszi Csin-pinget, aki ezzel még jobban kiterjesztheti hatalmát – írja a Wall Street Journal.
Ma ünnepli alapításának 100. évfordulóját a Kínai Kommunista Párt (KKP), amely a világ egyik legbefolyásosabb szervezete. A több mint 95 millió taggal rendelkező párt Kína megkérdőjelezhetetlen ura. A párt ráadásul az utóbbi években, főleg Hszi Csin-ping hatalomra kerülése óta, még erősebben kívánja befolyásolni az ország politikáját, egyúttal pedig erősíteni Kína világpolitikai pozícióját. A látványos sikerek ellenére azonban az utóbbi években tapasztalt hatalomkoncentráció és a párt túlmozgásos működése hosszú távon veszélyt jelenthet ország növekedésére.
Lesújtó előrejelzés jelent meg arról, mi vár Magyarországra.
Csak Magyarországon nem volt pénteken kereskedés.
Nem hozták nyilvánosságra, de az amerikai import negyedét mentesítették a vámok alól.
Nagyon kemény utasításokat mondott az amerikai külügyminiszter.
Óvatosságból továbbra sem állítják helyre az áramkereskedelmet, amíg ki nem derül az igazság.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.