Olaf Scholz német kancellár múlt pénteki telefonhívása Vlagyimir Putyinnal komoly nemzetközi visszhangot váltott ki. Több európai vezető szerint a lépés gyengíti az EU egységes fellépését Oroszországgal szemben, és erősítheti Putyin pozícióját.
A német kormány jelentős fordulatra készül Ukrajna katonai támogatásában: nagyszabású drónszállítmányt tervez küldeni az országnak, méghozzá az elemzők által a főként hatótávolsága miatt "mini-Taurusnak" becézett típusból. Bár Ukrajna alapvetően hónapok óta nagy hatótávolságú Taurus robotrepülőgépeket kér Berlintől, úgy tűnik, kénytelenek lesznek beérni ennek "kistestvérével" - tudósított az Ukrajinszka Pravda.
A vasárnap hajnali Ukrajna elleni hatalmas orosz légitámadást Donald Tusk lengyel kormányfő is kommentálta az X-en, amelyben finoman beszólt Olaf Scholz német kancellárnak, aki a minap beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, telefondiplomáciát folytatva.
Christian Dürr, az FDP parlamenti frakcióvezetője a Neue Osnabrücker Zeitungnak adott nyilatkozatában kijelentette, elképzelhető, hogy újra a Bundestag elé viszik a Taurus rakéták ügyét – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.
Az ukrajnai háború pénzügyi vészhelyzetet jelent Németország számára, ami indokolttá teheti a további kiadásokat - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár a Sueddeutsche Zeitung című lapnak adott interjújában. A pénteken megjelent beszélgetésben a kormányfő az adósságszabály módosítását is felvetette - írja a Reuters.
A német közszolgálati televízió információi szerint a német kormánypártok és a legnagyobb ellenzéki erők megegyeztek az előrehozott választások időpontjában.
A kormánykoalícióhoz tartozó Zöldek párt is előrehozott választásokat sürgetett hétfőn Németországban, csatlakozva azon ellenzéki felhívásokhoz, amelyek elindítói minél előbb szeretnének világos viszonyokat teremteni a kérdésben.
Olaf Scholz német kancellár bejelentette, akár már karácsony előtt bizalmi szavazást tarthatnak róla, amelynek elbukása esetén hamarosan előrehozott választások jöhetnek Németországban – írja a ZDF.
Néhány órával azután, hogy egyértelművé vált Donald Trump elnökválasztási győzelme, az Európai Unió legnagyobb gazdaságában, Németországban is földcsuszamlásszerű változások indultak el: a hármas kormánykoalíció legkisebb pártja kilépett az együttműködésből, Olaf Scholz kancellár pedig bejelentette, bizalmi szavazást kezdeményez maga ellen, ami szinte biztos út az előrehozott választásokig. Bár a kancellár ragaszkodik egy január közepi bizalmi szavazáshoz, ami márciusi választásokat vetít előre, a legnagyobb ellenzéki erő kancellárjelöltje, Friedrich Merz mihamarabbi választásokat követel. Eközben a kisebbségbe szorult Scholznak el kellene fogadtatnia a költségvetést a Bundestaggal, amihez Merz támogatását kéri, aki viszont ennek feltételéül a választás lehetséges legkorábbi megtartását szabta feltételül. Egyelőre patthelyzet alakult ki tehát Németországban, miközben Trump győzelmével Európának arra kell készülnie, hogy az Egyesült Államok érdeklődése jelentősen csökkenni fog az öreg kontinens és a keleti végein dúló háború iránt.
Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója arra számít, hogy Németország véget vet a költségvetési költekezést gátló adósságfék szabálynak annak érdekében, hogy a hadikiadásokat növelni tudják.
Az ARD-DeutschlandTrend felmérése szerint a német lakosság egyértelmű többsége előrehozott választásokat szeretne – írja a Tagesschau.de.
Szerda délután ül össze a három német koalíciós párt vezetése, a találkozón akár az Olaf Scholz vezette koalíció sorsa is eldőlhet – írja a Politico.
Olaf Scholz német kancellár Donald Trump győzelmét követően előbb Emmanuel Macron francia elnökkel beszélt, ezután gratulált az X-en Donald Trumpnak – írja a Die Welt.
A Bild információi szerint gőzerővel folyik a legnagyobb ellenzéki párt, a CDU központjában a tervezés arra az esetre, ha a jövő év elején előrehozott választások jönnének Németországban.
Olaf Scholz német kancellár felszólította Teheránt, hogy az iráni katonai létesítményekre mért ma hajnali izraeli csapásokat követően fejezze be az eszkaláció körforgását, és kijelentette, hogy a visszafogottság utat nyithat a közel-keleti béke felé - számolt be a Times of Israel.
A német gazdaság az elmúlt időszakban jelentős kihívásokkal nézett szembe, amelyek a világ más országainál is súlyosabban érintik az exportorientált országot. Olaf Scholz kancellár a helyzet javítása érdekében több intézkedést is bejelentett, köztük a bürokrácia csökkentését és a beruházások ösztönzését.
Az uniós testület problémát talált a nekik leadott anyagban.
Érdekes jelenségről érkeztek felvételek.
Van, aki szerint "lábbal tiporják" a demokráciát.
Más bankok is érintettek lehetnek.
Alapjaiban változhat meg az OpenAI és a Microsoft partnersége.
Ismertette 2025-ös terveit és várakozásait az Államadósság Kezelő Központ.
Megjelent a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik epizódja.
Van még erő a kriptovalutában?