Nagyhatalmi játszma miatt nem vehet bankot az OTP?
Román bankot vett volna az OTP
Az OTP célja, hogy minden olyan országban erősítse a jelenlétét, ahol alacsony a piaci részesedése, ilyen Románia is, ahol az OTP részesedése csupán valamivel 2 százalék feletti, ezért is kereste a felvásárlási lehetőségeket ott az OTP. Találtak is egy eladó bankot, a görög National Bank of Greece adná el román leánybankját, a Banca Romaneascát, az OTP pedig ajánlatot is tett a román pénzintézetre, a megállapodást a görög és a magyar bank tavaly július végén írta alá, már csak a román felügyelet és a jegybank jóváhagyására volt szükség. A felügyelet tavaly december közepén jóvá is hagyta a tranzakciót, ezután már úgy tűnt, sínen van a felvásárlás, a jegybanki jóváhagyás azonban szokatlan módon elhúzódott, Csányi Sándor pedig március elején, az OTP gyorsjelentését követő sajtótájékoztatón már inkább pesszimistán nyilatkozott a román bankvásárlásról, a bankvezér azt mondta, rossz előérzete van ezzel kapcsolatban.Végül sokak meglepetésére a román jegybank nem engedélyezte, hogy az OTP megvegye a Banca Romaneascát, aminek az OTP részvényesei sem örültek, az árfolyam 3,5 százalékos eséssel reagált (igaz azóta újra emelkedett), a befektetők elkezdhették beárazni, hogy az OTP mégsem lesz olyan sikeres a meghirdetett régiós akvizíciós körúton (5-6 bank megvásárlásáról beszélt a menedzsment), nem elég, hogy kevés a jó minőségű és nem túlárazott eladó pénzintézet a régióban, de ha nyélbe is lehetne ütni egy üzletet, azt ilyen-olyan indokokkal az utolsó pillanatban is megakadályozhatják.
Indoklás? Nincs
A román jegybank nem tett közzé publikus indoklást arról, miért nem hagyta jóvá az OTP román bankvásárlását, a jegybank arra hivatkozik, hogy a bankfelügyeleti hatásköre révén megszerzett információk a jegybanktörvény alapján üzleti titkokat képeznek, ezeket a jegybanknak bizalmasan kell kezelnie. Találgatások azonban ezzel kapcsolatban is vannak.- Egyrészt sokak szerint azért nem engedélyezte a tranzakciót a jegybank, mert nem szívesen látnák, hogy egy magyar pénzintézet erősödjön meg az országban, ezt az érvet azonban gyengíti, hogy a felügyelet, amelynek szintén vizsgálnia kellett versenyjogi szempontból az akvizíciót, engedélyezte a bankvásárlást, ráadásul a Romaneascával együtt is csupán 4 százalék lenne az OTP romániai részesedése, jóval kisebb pénzintézet lenne, mint a sorban előtte álló 7 bank, amelyeknek a piaci részaránya 7-16 százalék.

- Egy másik elmélet szerint a román jegybank azt szeretné megakadályozni, hogy a Banca Romaneasca Londonba kihelyezett vállalati hitelportfóliójának egy részét hazavigye az OTP, az ugyanis rontaná a felvásárlással létrejövő bank mérlegét, román lapértesülések szerint a román jegybank azt kérte az OTP-től, hogy ez a portfólió ne legyen az új bank része.
A nagytulajdonos miatt nem vehet román bankot az OTP?
Egy román lap, a Banca Romaneasca megvásárlásának meghiúsulásáról egyébként elsőként beszámoló Profit.ro szerint van egy másik érv is amögött, hogy a román jegybank nem engedélyezte a Banca Romaneasca megvásárlását az OTP-nek, ez pedig a magyar bank egyik nagytulajdonosához kötődik. Az OTP-nek 4 olyan nagytulajdonosa van, amelyiknek 5 százalékot meghaladó a tulajdonrésze, ez a Mol, az Opus, a Groupama és a román lap szerint a Romaneasca megvásárlásának meghiúsulásában szerepet játszó orosz üzletember, Megdet Rahimkulov, aki fiaival, Timur és Ruszlan Rahimkulovval együtt az OTP második legnagyobb tulajdonosa. Megdet Rahimkulov és családja még 2006-ban szerzett részesedést az OTP-ben (korábban a Molban és a Borsodchemben is nagytulajdonos volt az üzletember), jelenleg a magyar bank részvényeinek 8,5 százalékát birtokolják, összesen 23,7 millió részvényük van a bank összesen 280 millió részvényéből, részesedésük piaci értéke 271 milliárd forint.

Még léphet az OTP
Mindenesetre a történet egyelőre még nem ért véget, az OTP március 29-ig fellebbezhet a román jegybank döntésével szemben, furcsa lenne, ha nem élne ezzel a lehetőséggel a magyar bank, bár forrásaink szerint kétséges, hogy a román jegybank megváltoztatná véleményét, így nagy valószínűséggel az OTP nem tudja megszerezni a Banca Romaneascát. Egyébként a román jegybank döntése nem példanélküli, de nem is fordul elő sűrűn, legutóbb 2008-ban történt olyan, hogy egy banki tranzakciót elutasítson a jegybank, akkor a Becali Bank megalapításához nem járult hozzá a román jegybank.Az OTP menedzsmentje egyébként továbbra is elkötelezett romániai jelenlétének organikus, illetve akvizíció révén történő további erősítése iránt. Ezzel párhuzamosan az OTP folytatja akvizíciós stratégiáját a közép- és kelet-európai régióban és az organikus növekedés biztosításához szükséges tőkén túlmenően termelődő tőkét a menedzsment jelentős részben további értékteremtő akvizíciókra szándékozik allokálni, írta közleményében a bank.
Címlapkép: MTVA/Bizományosi: Róka László
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Vészjósló bejelentés: NATO-határok közelébe helyezhetik át a Zapad-2025-öt
Belarusz lengyel és litván lépésekre reagálhat ezzel.
Gyorsan lezavarta a béketárgyalások újabb körét Oroszország és Ukrajna
Mindössze 40 percig tartott a harmadik forduló.
Újraindul a mémrészvény-mánia? Őrült emelkedéseket mutatnak ezek a részvények
Megtalálták a GoPro papírjait is.
Bezárja sanghaji AI-kutatólaboratóriumát az Amazon
A költségcsökkentési intézkedések részeként.
Elözönlötték Ukrajna utcáit a dühös emberek – Zelenszkij máris bedobja a törülközőt?
Újfent tiltakozások kezdődtek, az államfő új törvényjavaslatot jelentett be.
Szó szerint robbant a feszültség a két szomszédos ország között, máris lezárták a határokat
Egyre fokozódik az ellenségeskedés Thaiföld és Kambodzsa között.
Friss számok mutatják, hogy többlethalálozást okoznak a hőhullámok
Franciaország tett közzé adatokat.
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte


Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.