
Portfolio: Milyennek látja a magyar gazdaság kilátásait jelenleg? Mi lehet a legnagyobb kockázat a következő egy évben?
Marek Drimal: Egész optimisták vagyunk most a magyar gazdasággal és a forinttal kapcsolatban is. A kimagasló gazdasági növekedés 2022-ben is folytatódhat elsősorban a belső fogyasztásnak köszönhetően. A termelési oldalon az ipar kapacitásnövekedése hajthatja az exportot és növelheti a termelékenységet. A fiskális politika továbbra is támogató maradhat, viszont arra számítunk, hogy az MNB folytatja a monetáris kondíciók szigorítását. Az alacsony munkanélküliség és az intenzív bérnövekedés várhatóan növeli majd az árnyomást, elsősorban a szolgáltatások, például a vendéglátás területén.
A kockázatok közül most a külső tényezőket, elsősorban a globális kilábalás ütemét, a kínai gazdaság lassulását, illetve a tartós beszállítói fennakadásokat emelném ki. Belső oldalon a kockázatok elsősorban az inflációhoz kapcsolódnak, ha az inflációs kilátások nem lesznek horgonyzottak, illetve komoly meglepetések lesznek az áremelkedében, akkor az MNB akár a vártnál is agresszívebb szigorításról is dönthet.
Mik a legfontosabb kockázatok a kelet-közép-európai régió számára?
Rövid- és középtávon a koronavírus-járvány, illetve az európai és globális gazdasági ciklusok alakulása.
A régió országaiban még mindig viszonylag alacsony az átoltottsági arány, ami sérülékennyé teszi őket a járvány esetleges újabb hullámaival szemben, különösen ha még agresszívebb variánsok jelennek meg.
Emellett Kína lassulása is kockázatot jelent a régió számára a német kereskedelmi kapcsolatokon keresztül.
Hosszabb távon Kelet-Közép-Európa gazdaságai elsősorban a gazdaság átalakulásának kockázatával néznek szembe, a magasabb hozzáadott értékű szektorok felé kellene fordulniuk, hogy folytathassák a felzárkózást Nyugat-Európához. Ez pedig nehézségeket okozhat, főleg úgy, hogy egyre több az olyan politikai tendencia, ami eltér a nyugat-európai mainstream vonulattól. Szintén hosszútávú kockázat a demográfia, a lakosság elöregedése, ami a gazdasági és pénzügyi fenntarthatóságot veszélyezteti.

Az utóbbi hónapokban világszerte emelkedésnek indult az infláció. Milyen hatása lehet ennek a régiónkra?
Az inflációt illetően Kelet-Közép-Európa egy tökéletes vihar kellős közepén van.
A jelenlegi inflációs nyomás elsősorban külső tényezők eredménye, mint az energia- és üzemanyagárak, a szállítási költségek vagy az élelmiszerárak, ugyanakkor véleményünk szerint az emelkedés nem átmeneti lesz a régióban. Ennek oka a feszes munkaerőpiac, ami a járvány előtt már tapasztalható volt, most pedig kezd visszatérni. Ez pedig a GDP visszapattanásával és a monetáris és fiskális politikák lazaságával tartós inflációs nyomást eredményez.
Szerintünk ez a folyamat egészen addig fennmaradhat, amíg a Fed szigorítása véget nem vet a jelenlegi globális gazdasági ciklusnak, vagy nem jön valamilyen rendkívüli esemény, például egy pénzügyi válság.
Mit gondola a magyar kormány és az Európai Bizottság újból felerősödő vitájáról?
Azt gondoljuk, hogy ez nem érinti majd jelentősen a magyar piacot jelenlegi állás szerint. Ha nem durvul tovább a vita, akkor a külföldi befektetők ismét a jegybank monetáris politikájára, a gazdasági trendekre és a külső tényezőkre figyelhetnek majd.
Ha viszont hirtelen még inkább megromlik a viszony a kormány és az EU között, az a piaci hangulatban is elbizonytalanodást hozhat, főleg a forint piacán.
Reális veszély belátható időn belül, hogy Magyarország kilép az EU-ból?
Az alapfeltevésünk az, hogy Magyarország az Európai Unió tagja marad. Ráadásul most a Brexit példáján látjuk, milyen súlyos gazdasági és pénzügyi költségei vannak a kilépésnek, ez figyelmeztető lehet Magyarország számára is, mely még szorosabb kereskedelmi kapcsolatokat ápol az EU tagjaival.
Mit gondol most a forint kilátásairól?
Az év végéig 350-355 körül ingadozhat a magyar deviza az euróval szemben, a piaci kamatokat az MNB szigorítása befolyásolhatja, míg a hangulatot a járvány esetleges negíedik hulláma ronthatja. 2022-ben aztán a forint fokozatosan erősödhet a további kamatemelésekkel és az erőteljes gazdasági növekedéssel párhuzamosan. Az MNB visszatérése az orthodox eszközökhöz és korai szigorítása akár az elmúlt évek fokozatosan gyengülő trendjét is megordíthatja a forint piacán.
Címlapkép: Getty Images
Hatalmas bejelentést tett a kormány! 50%-os tulajdonrésszel fel lehet venni a 3%-os hitelt
Gulyás Gergely beszélt erről.
A világszervezet vezetője megkongatta a vészharangot: eldőlt a dominó, ez a háború az egész világot érinti
Cunamiként terjednek a hatások.
Olcsóbb már nem lesz: biztosítsa helyét most a hitelközvetítés vezető eseményére!
Pár nap múlva már mélyebben kell a pénztárcába nyúlni.
Karrier vagy család? – A gyerekvállalás ára a magyar munkaerőpiacon
Számszerűsítették az anyák fizetését és foglalkoztatottságát érintő hátrányt.
A magyar kormány olyan javaslatot tett az EU-nak Ukrajna ügyében, ami belháborúhoz vezethet
Arra kicsi az esély, hogy szankcionálnák Kijevet, de feszült vitára van kilátás.
Zelenszkij: egyetlen jel mutatja meg igazán, hogy Putyin egyszerűen fél Amerikától
Szemléletes példát hozott az ukrán elnök.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Csúnya képet mutathat egy fontos mutató Magyarországon
A trendek alapján baljósak a kilátások.
