A hazai híreket olvasva látszólag minden rendben van a beruházásokkal, magas a GDP-arányos ráta, és zúdul be a külföldi működőtőke. Aztán ha megnézzük alaposabban a számokat, láthatjuk, hogy valójában a helyzet egészen borzasztó: elképesztően drágán csináltunk nagyon rosszul hasznosuló beruházásokat, és mostanra már ezekből is sokkal kevesebb van, mint gondolnánk.
„Idén 1,5%-os növekedés lesz”, jövőre a német gazdaság teljesítményétől függően ez a 3-5% közötti sávban lehet – jelezte Nagy Márton egy gazdasági hírelemző műsorban. A nemzetgazdasági miniszter előadást tart a Portfolio október 17-i Budapest Economic Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
A Magyar Nemzeti Bank közzétette szeptemberi inflációs jelentését, amelyből kiderül, hogy a jegybank miért módosította lefelé az idei növekedési előrejelzését. Az MNB szerint a mehzőgazdaság és az ipar gyengén teljesít idén, emiatt az elérhető növekedés 1,4% lehet. Az áthúzódó hatás miatt a jövő év eleji növekedés is gyengébb lehet az eddig vártnál. Az MNB emellett közzétette a bérdinamikára, államháztartási hiányra, foglalkoztatottságra vonatkozó számait is.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a Magyar Nemzeti Bank keddi kamatdöntéséről, valamint arról volt szó, hogy a jegybank jelentősen rontotta a magyar gazdaság növekedési kilátásaival kapcsolatos előrejelzését. Vendégünk volt Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A második blokk témája az volt, hogy mennyi európai uniós forrást veszíthet el végleg Magyarország a jogállamisági viták miatt. Erről Szabó Dánielt, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük.
A Bundesbank elnöke szerint a német gazdaság talpra fog állni, de reformokra van szükség
Jelentősen rontotta az idei GDP-előrejelzését a Magyar Nemzeti Bank (MNB), miközben az inflációs prognózisa csak kismértékben változott.
Bod Péter Ákos szerint Magyarország gazdasága alulteljesít a térség többi országához képest, gyenge valutával, magas inflációval és alacsony fogyasztással, miközben az erőltetett iparosítás és növekedési modell nem hozza a várt eredményeket. Emellett a multik kiszorítása és az alacsony szociális kiadások tovább rontják a gazdaság versenyképességét.
A második negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,2%-kal zsugorodott az előző negyedévhez képest. A visszaesés mértéke megegyezik a július végén közölt előzetes adattal, a mai, bővített adatközléssel már azt is láthatjuk, hogy hol teljesített igazán gyengén a magyar gazdaság.
Közel négy éve a legkisebb ütemre lassult a török gazdaság növekedése az idei második negyedévben az első negyedévhez képest éves összevetésben, részben a kormány megszigorító intézkedéseinek a hatására, ami igen magas kamatszinttel párosul.
Pozitívra módosította Szerbia kilátásait a Moody's, miközben megerősítette az ország Ba2-es hosszú távú adósságbesorolását. A döntés hátterében a gazdasági és költségvetési teljesítmény javulásának kilátásai állnak - írta meg a Moody's.
Megérkezett az amerikai GDP második becslése, amelyben felfelé revidiálták a GDP-t és a fogyasztást is, míg a negyedéves PCE inflációt lefelé. Eközben az új munkanélküli segélykérelmek száma alacsony volt, ami szintén kedvező a Fed szempontjából, hiszen ezek az adatok nem utalnak arra, hogy elkésnének a kamatcsökkentéssel.
Svédország bruttó hazai terméke (GDP) 0,3%-kal csökkent az év második negyedévében az első három hónaphoz képest, derült ki a svéd statisztikai hivatal csütörtöki közleményéből. Bár ez az elmúlt év leggyengébb eredménye, még mindig jobb, mint a hivatal korábbi 0,8%-os visszaesésre vonatkozó becslése.
A második negyedévben 0,1%-kal csökkent a német GDP az előző negyedévhez képest, éves alapon pedig stagnált a kiigazított adatok szerint – közölte a végleges adatokat kedden reggel a német statisztikai hivatal. Ezzel párhuzamosan a nürnbergi GfK gazdaságkutató intézet szeptemberre vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe érdemben tovább romlott, ezen belül a jövedelmi várakozások meredeken romlottak, és ez arra utal, hogy a háztartási fogyasztás a továbbiakban is gyengélkedhet.
A NATO-tagállamoktól elvárt minimum 2%-os cél helyett Litvánia idén a GDP-je 3,2%-át fogja védelmi kiadásokra költeni, és ezzel felzárkózik a két másik balti államhoz – derült ki a litván pénzügyminisztérium szerdai bejelentéséből.
A várt 2,8% helyett 3,2%-kal nőtt éves szinten a lengyel GDP az idei második negyedévben, a negyedéves bővülés üteme pedig szokatlanul gyors, 1,5%-os volt az első negyedévben mért 0,8% után – tette közzé ma az előzetes adatokat a lengyel statisztikai hivatal (GUS).
Az elemzők szerint Németországban idén alig lesz gazdasági növekedés, a második negyedévben tapasztalt váratlan zsugorodás után még 2025-re sem várnak erősebb teljesítményt az EU legerősebb államától.
Itt vannak az ukrajnai háború legfrissebb hírei.
A legfontosabb hírek a forrongó Közel-Keletről.
Amit a tőzsdéről mindeknek tudnia kell.
Mutatjuk, miért.
Kösz, Irán.
Érdemes közelebbről is megnézni a számokat.