A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – derült ki a CIB Bank legfrissebb makrogazdasági előrejelzéséből. Utóbbi azt jelenti, hogy a korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP. Trippon Mariann, a bank vezető közgazdásza úgy véli, hogy az MNB-nek változatlanul szűk a mozgástere: a jegybank az előttünk álló hónapokban várhatóan nem változtat az alapkamaton, miközben a forint euróval szembeni árfolyama tartósan a 400-as szint felett marad.
Magyarország az egyik legnagyobb vesztese lehet Donald Trump amerikai elnök vámháborújának – legalábbis az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerint, amely most először számszerűsítette az amerikai vámintézkedések hatását 39 országra.
Az amerikai nagykereskedelmi készletek az elemzők által vártnál nagyobb mértékben emelkedtek márciusban, miközben több termékkategóriában csökkenés volt tapasztalható. A vámháború miatt sok cég már elkezdett raktározni.
A vártnál gyengébb első negyedéves GDP-adatok után Nagy Márton is megszólalt a gazdaság kilátásai kapcsán.
A minden várakozásnál rosszabb magyar GDP-adat tudatosította a többször beígért növekedési fordulat újbóli késlekedését, akár teljes elmaradását. Az újraiparosítás jegyében kifejlesztett gazdasági szerkezetben a GDP fenntartható, természetes növekedési üteme immár valahol a másfél és kettő százalék közé esik. Az idei növekedés azonban talán még ezt a szintet sem éri majd el.
Bár visszaesett a GDP az első negyedévben, a kormány a költségvetés számait helyesnek tartja, és nem kívánja feladni gazdaságfejlesztési céljait – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában. A kormányfő szerint a növekedés elmaradása nem lehet kifogás, ezért továbbra is kitartanak az adócsökkentési és iparfejlesztési program mellett. Az édesanyák élethosszig tartó adómentességre, a nyugdíjasok pedig októberben élelmiszer-áfa visszatérítésre számíthatnak.
Peter Navarro, Donald Trump kereskedelmi főtanácsadója pozitív fejleményként értékelte az amerikai gazdaság 0,3 százalékos zsugorodását mutató adatokat, kijelentve, hogy a vámok miatti importnövekedés hatásának kiszűrésével valójában 3 százalékos növekedés látható – közölte a Newsweek.
Érdemi javulás jöhet az elemzőket is meglepő, pocsék rossz amerikai első negyedéves GDP-adatok után az Atlanta Fed modellje szerint a második negyedévben újra bővülhet az Egyesült Államok gazdasága.
Már hallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a szerdán publikált, a várakozásokat is alulmúló első negyedéves hazai GDP-adatról volt szó. A témában itt volt velünk Madár István a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. A második részben a MAVIR, a spanyol áramhálózati összeomlásról szóló exkluzív háttéranyagát beszéltük át Weinhardt Attilával, a Portfolio energiapiaci elemzőjével. Végül Bencze Balázzsal, a Portfolio Trader kereskedési vezetőjével az április végi tőkepiaci eseményeket és a jövő heti lehetséges irányokat tekintettük át.
Csalódást keltő lett az első negyedéves magyar GDP-adat, a Nemzetgazdasági Minisztérium (egy hónappal ezelőtt publikált) negyedév/negyedév alapon várt 0,8% körüli növekedését is jócskán alulmúlta. Ezek után kerestük meg a szaktárcát, hogy készülnek-e a 2025-ös és 2026-os GDP-prognózis felülvizsgálatára.
Az első negyedévben az eurózóna GDP-je 0,4%-kal haladta meg az előző negyedévit, élénkülést mutatva a 2024 végi 0,2%-hoz képest. Előzetesen ugyanezt a 0,2%-ot várták a mostani adatközléstől is, tehát az adat pozitív meglepetést jelent. Az EU országainak eddig ismert GDP-adatai közül a magyar a legkisebb, az egyetlen, amelyik visszaesést mutat.
A várakozásokat jelentősen alulmúló adat érkezett a magyar gazdaság első negyedévéről. Az elemzők a váratlan GDP-zsugorodás láttán "pocsék, kiábrándító, gyenge" teljesítményről értekeznek, a helyzetet vergődésként is lehet értékelni egyesek szerint. Egyúttal tovább rontják lefelé a 2025-ös évre vonatkozó GDP-várakozásukat, nem kizárt, hogy az idei növekedés nem 1-essel fog kezdődni.
Szándékosan növeli a kormány a jövedelmi távolságot az aktívak és az időskorúak között, de valószínűleg csak így lehet kordában tartani a nyugdíjkiadásokat – vélekedett Zsiday Viktor a Kontroll podcastműsorában. A szakember szerint nyilvánvalóan szükség lesz majd a nyugdíjkorhatár emelésére is.
A Wall Street továbbra is gyenge amerikai gazdasági növekedéssel számol 2025-ben, hiába enyhítette Donald Trump elnök az importvámokat. Az infláció gyorsulhat, a munkanélküliség nőhet, a recesszió esélye pedig továbbra is jelentős az Egyesült Államokban. A vámintézkedések hatása a gazdaság egészére egyelőre csak mérsékelten enyhült.
Pénteken hirdeti ki Magyarország adósbesorolását az S&P Global Ratings. A hitelminősítő októberi és februári értékeléseiben már súlyos figyelmeztetéseket fogalmazott meg a költségvetési egyensúly, az államadósság és az uniós források elapadása miatt. Kétesélyes a mostani döntés kimenetele: a közelmúltbeli, összességében talán a vártnál megengedőbb hitelminősítői lépések azonban arra engednek következtetni, hogy Magyarország bóvlihatáron álló hitelminősítésének még a stabil kilátása sem változik, vagyis a kiszámíthatatlan nemzetközi hangulatban indokolt lehet a kivárás az S&P részéről. Ugyanakkor a péntek esti döntés mégsem izgalmak nélküli, hiszen a hitelminősítő több olyan kockázati tényezőt is megjelölt korábbi értékeléseiben, amelyek alapján egy kilátásrontás sem lenne teljesen meglepő.
Az olasz kormány lefelé módosítja gazdasági növekedési előrejelzéseit az amerikai kereskedelmi vámpolitika miatti bizonytalanság közepette.
A vámok felkeltették a bűnözők figyelmét.
Az ukrán elnök jelezte, eltökélt a sikeres tárgyalások mellett.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.