
Magyarország meghirdeti a 100 új gyár programot. Ezt is bejelentette évértékelő beszédében Orbán Viktor miniszterelnök. Szerinte csak így lehet biztosítani, hogy mindenkinek legyen munkája a jövőben is, aki szeretne dolgozni. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az ehhez szükséges megállapodásokat a magyar és külföldi vállalatokkal már részben meg is kötöttük.
A kormányzat részéről mindig is kiemelt figyelem övezte az ipar teljesítményét. Voltak olyan tervek, amelyek szerint az ipar hozzáadott értékét nagymértékben emelni kellene. Az elmúlt két esztendő azonban kellemetlenül alakult a hazai ipar szempontjából, ugyanis olyan hosszú ideje csökken a volumen, amire a rendszerváltás óta nem volt példa.

A kellemetlen teljesítmény megmutatkozik a foglalkoztatás alakulásán is: egy év alatt 20 ezerrel csökkent az iparban foglalkoztatott dolgozók száma Magyarországon. A gazdasági nehézségek pedig már a munkanélküliség kisebb növekedésén is tetten érhetők, hiszen a 3%-hoz közeli teljes foglalkoztatás már messze van, sokkal inkább 4,5% környékén alakul a munkanélküliségi ráta.
Fellélegzést (a meglévő kapacitások növekvő kihasználása mellett) az új beruházások hozhatnának. Ma már azonban nemcsak a nyugati cégek jönnek, és nem is Nyugat-Magyarországra, hanem sokkal inkább keleti cégek, Kelet-Magyarországra. A Hays Hungary elemzése szerint a magyar piacra a nyugati tőke áramlása volt jellemzőbb, így nem csoda, hogy a legtöbb cég német, amerikai hátterű országunkban. Bár a japán kultúrát már ismerjük, és pár éve már a koreai sem kirívó, a piacon megnőtt a kínai háttér aránya.
Az átalakulás még abban a fázisban van, mikor leginkább kihívást okoz ez a cégek és jelöltek között
– írja a Hays. "Aki nyitottabb kulturálisan, előbb érintkezhet ezekkel a beruházókkal, viszont magas fokú az elzárkózás" – teszik hozzá. Seres Tamás, a cég Team Managere szerint
megfordultak az ország ipari pólusai, a hanyatló nyugat és virágzó kelet kifejezés itthon is megállja a helyét.
Az elmúlt hónapokban valóban nem igazán lehetett nyugat-magyarországi ipari beruházásokról hallani, Szeged és Debrecen került fókuszba a nagyberuházások kapcsán. Szegeden a kínai BYD-gyár, míg Debrecenben a BMW toborozza a legtöbb dolgozót.
Szegeden már elkezdődött a versenytársak munkavállalóinak elcsábítása
– mondta a Portfolio-nak Seres Tamás. "Egyes pozíciók esetében jelentősen a piaci átlag fölött, más esetekben viszont nem kiugró juttatásokkal" – tette hozzá.
"A környék először találkozik ezzel a kultúrával, így biztosan érinteni fogja őket a klasszikus hullám, miszerint az első időszakban felvett kollégák jelentős hányada el is fogja őket hagyni két éven belül" - fejtette ki a szakértő.
A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) adatai szerint ma már a magyarországi beruházások terén Kína és Dél-Korea vezető szerepet játszik. Tavaly Kína 5,2 milliárd eurós befektetése az összes beruházási érték 51%-át tette ki, Dél-Korea 2,6 milliárd eurós beruházással a második helyen áll. Az ázsiai országok összességében 8,2 milliárd eurónyi befektetést hajtottak végre, ami a teljes volumen 80%-át jelenti. (A HIPA adatai alapvetően a bejelentette beruházásokon alapulnak, és nem a fizetési mérleg adatai alapján.)
"Debrecenben más a helyzet, ott a környékről, a bejárható területekről és a nyíltan költözni szándékozó jelöltekből már megtörténtek a felvételek" – hangsúlyozta Seres Tamás. Ez részben fogja magával hozni a külföldi munkaerőt is, de ennél sokkal kreatívabb megoldásokra van szüksége az iparnak, hogy versenyelőnyben maradhasson – emelte ki.
A recept a megszokott, a nyelveket beszélő, megfelelő szakmai tudással és rutinnal rendelkező kollégákra van szükség az induláskor fehér galléros területen, majd később a junior, könnyebben tanítható, rugalmasabb kollégákra, szintén nyelvtudással, végzettséggel.
A fizikai toborzás terén kifejezett nehézség lehet pl. a nyelvi akadály a kollegák között. Az biztos, hogy ha az OEM-ek lassabban tudják munkaerő igényeiket kielégíteni, a megrendelések is később fognak elérni a beszállítókhoz, ami nehéz helyzetbe hozza azokat, akik kisebb tartalékkal rendelkeznek. Ezt már egyszer meg lehetett figyelni az akkumulátor-piacon – mondta Seres Tamás.
Kérdéses, hogy az új gyárak milyen hatást gyakorolnak a jelenlegi ipari struktúrára. A Hays szerint Magyarországon már túl sok a gyár az elérhető létszámhoz képest. Így a kisebb hozzáadott értékkel rendelkező, kevésbé jól fizető vállalatokat könnyebben hagyják ott munkavállalóik a komplexebb munkakörökért, ami veszélybe sodorja ezen cégek fennmaradását.
Mérnöki területeken ugyanis ma már legalább bruttó 400-600 ezer forintot kell fizetni a pályakezdő dolgozóknak is.

A tapasztalt mérnökök pedig 1 milliós bruttót is elkérnek, de van olyan terület, ahol az 1,5 millió sem ritka.

Ezekkel a bérekkel pedig valóban egyre nehezebben tudnak versenyezni a kisebb vállalatok. Különösképpen úgy, hogy a keletről érkező vállalatokhoz még beszállítói szinten is igencsak nehéz kapcsolódni.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Mérföldkőhöz ért a Richter: zöld utat kaphatnak az új csontegészségügyi készítmények
Pozitív vélemény jött a Európai Gyógyszerügynökségtől.
Akadályozta Trump nagy tervét egy amerikai bíró - Kegyetlenül lesújtott rá az elnök haragja
Az FBI már őrizetbe is vette.
Elismerte Donald Trump: finoman szólva is billegnek az orosz-ukrán tárgyalások
Az elnök azonban továbbra is optimista.
Ingatlanpiaci elemzőt keres a Portfolio, jelentkezz hozzánk!
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Hírszerzési jelentés: anyagháborúra rendezkedett be Oroszország, elfelejthetjük a tűzszünetet
Szerintük Putyin csak terel.
A Svájci Nemzeti Bank elutasítja a bitcoin tartalékként való elfogadását
Arany igen, bitcoin nem.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.