A világgazdaság fordulóponthoz érkezett: miközben 2024 során a stabilizálódás jelei mutatkoztak, ezek most komoly próbatétel elé kerülnek a vámháború okozta gazdaságpolitikai bizonytalanság miatt – írja kedden kiadott World Economic Outlook jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A globális növekedési várakozásokat jelentősen visszavágta a szervezet, amely szerint a legnagyobb vesztesek az Egyesült Államok és Kína lehetnek a kereskedelmi konfliktusban. Magyarország esetében az IMF jóval szkeptikusabb a növekedési kilátásokat illetően, mint a magyar kormány.
Németország új kormánya gazdasági fordulatra készül, de a kilátások továbbra is borúsak. A belső kereslet enyhén élénkül, ám az ipari termelés gyenge, a hangulatindexek pedig zuhannak. Az amerikai vámháború és a növekvő munkanélküliség további kockázatokat jelent az exportorientált gazdaság számára – derül ki a Handelsblatt Research Institute friss jelentéséből.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban történelmi mélyponton, 4,8 százalékon stagnált a munkanélküliség februárban.
Robert Kiyosaki sikeresen jósolta meg a 2008-as gazdasági válságot, azóta kis túlzással heti rendszerességgel vízionál világégést a megmondóember, a mostanában látott piaci turbulenciában a szokásosnál is aktívabban osztja meg nézeteit a világról az X-en. Legújabb posztjában arra hívja fel a figyelmet, hogy a gigantikus összeomlás már elkezdődött, de aki még időben lép, az nagyon meg fog gazdagodni a közeljövőben.
Ahogy arról tegnap mi is beszámoltunk, mintegy 2600 embert érinthetnek a csoporortos leépítések a Dunai Vasműnél. Most az merce.hu megtudta, hogy a gyár jövője a termelőeszközök értékesítésétől függ. Ha jövő szerdáig senki sem jelentkezik, akkor az a dunaújvárosi acélgyártás végét is jelentheti.
Csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban. Felülmúlták az elemzői várakozásokat a számok.
Mintegy 2600 dolgozót érinthet a csoportos leépítés a vasműnél.
Japán lakossága tavaly félmillió fővel csökkent, az országnak egyre nagyobb kihívást jelent a munkaerőhiány kezelése és a társadalombiztosítási rendszer finanszírozása a zsugorodó adóalapból – írja a Bloomberg.
A Wall Street továbbra is gyenge amerikai gazdasági növekedéssel számol 2025-ben, hiába enyhítette Donald Trump elnök az importvámokat. Az infláció gyorsulhat, a munkanélküliség nőhet, a recesszió esélye pedig továbbra is jelentős az Egyesült Államokban. A vámintézkedések hatása a gazdaság egészére egyelőre csak mérsékelten enyhült.
A Trump-adminisztáció jelenlegi kereskedelempolitikája felgyorsítja az idei inflációt, viszont az amerikai jegybank számára kritikus fontosságú, hogy megakadályozza a hosszabb távú inflációs várakozások elszabadulását – nyilatkozta John Williams, a New York Fed elnöke pénteken.
A megemelt amerikai vámok miatt csökkentették idei német GDP-növekedési előrejelzésüket a vezető német gazdaságkutató intézetek évente két alkalommal kiadott közös prognózisuk legfrissebb számában.
Kína fogyasztói árai márciusban a második egymást követő hónapban csökkentek, miközben a gyártói defláció is súlyosbodott. A kiszámíthatatlan tempójú amerikai kereskedelmi háború miatt egyre halmozódnak az eladatlan exporttermékek, így még tovább csökkenhetnek a belső piaci árak.
A francia kis- és középvállalkozások nehéz helyzetbe kerültek az Egyesült Államok által bevezetett 20%-os vámok miatt, ami különösen azokat a cégeket érinti súlyosan, amelyek bevételük jelentős részét az amerikai piacról szerzik - közölte az Euractiv. Több mint 100 ezer munkahely kerülhet veszélybe.
A vámok miatt veszélyben az afrikai citrusexport, amely 35 ezer munkahely megszűnésével fenyeget - írja az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Kína súlyos munkaerőpiaci kihívásokkal néz szembe: míg a felsőfokú végzettségű fiatalok nehezen találnak munkát, addig a szakképzett munkaerő hiánya jelentős problémát okoz számos iparágban. Hszi Csin-ping elnök a szakképzés felé próbálja terelni a fiatalokat a helyzet megoldása érdekében - közölte a Bloomberg.
A vártnál sokkal nagyobb mértékben bővült a foglalkoztatottság az Egyesült Államokban. Ez megnyugtató hír lehet egy olyan helyzetben, amikor a befektetők a vámháború miatti recesszió miatt aggódnak. Ugyanakkor a mostani adat nem jelenti azt, hogy a jövőben ne lennének nagyon a vámháború reálgazdasági hatásai.
Mennyibe kerülnek most Budapesten a lakások?
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Nagy Márton táblázatot tett közzé.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.